Brusnice nerodia. Čo s tým?

  • 09.06.2019

Prečo mi v druhom roku nezarodili brusnice?
Pavol K., Senec

Brusnice v miske na stole

Rodivosť čučoriedok a brusníc je ovplyvňovaná viacerými faktormi. Ak brusnice v prvom roku po výsadbe bohato zarodili a v druhom takmer nie, i keď kvitli, mohlo sa stať, že sa rastliny vyčerpali predchádzajúcou dobrou úrodou a tento rok takpovediac oddychujú. Ich rodivosť môžeme ovplyvniť už v predjarnom období, keď im dodáme viaczložkové granulované hnojivá, ktoré pred kvitnutím a po odkvitnutí doplníme  tekutými hnojivami buď zálievkou, alebo postrekom na listovú plochu rastlín.

Keďže tieto plodiny sú vysadené v kyprom rašelinovom substráte, je potrebné zasiahnuť aj proti cicavému hmyzu, najmä moliciam, ktoré dokážu cicaním šťavy značne poškodiť aj koreňovú sústavu rastlín. Proti týmto škodcom používame už v predjarnom období postrek dostupným insekticídom, ktorý je potrebné aplikovať nielen na listovú plochu, ale tak, aby sa dostal aj do rašelinového substrátu. Zaschnuté prírastky je potrebné rezom odstrániť.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme

 

Prečítajte si tiež: Brusnice a čučoriedky na vlastnom vresovisku

 

V poradni odpovedá: Eduard Jakubek
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť 3 domáce hnojivá na priesady, ktoré zvýšia ich úrodnosť
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Ekologicky proti „medvedíkovi“ Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?