Bylinky môžete začať sušiť práve teraz. Tieto tri určite využijete

  • 27.06.2019

Začiatok leta znamená, že je čas na lipu, čas na ľubovník a začína divozel. Lipa končí, ľubovník kulminuje a divozel bude veľmi originálnym spôsobom dodávať kvety celé leto. 

Červený chrobáčik na kvitnúcej lipe malolistej

Lipa malolistá

Bylinka širokého využitia a lahodnej chuti. Lipový čaj si môžete dať aj len tak ako hrejivú prevenciu. Určite sa hodí nasušiť jej viac. Lipa sa zbiera v kvete aj s listeňom. Správny druh lipy spoznáte podľa spodnej strany listu. Má tam hrdzavý chuchvalec.

List lipy malolistej v ruke

Zbiera sa na začiatku kvitnutia, dokým kvety nezačnú schnúť priamo na strome. Po odkvitnutí sa tvorí guľatý plod, tvrdá nažka. Keď zbadáte tú, znamená to, že ste čas zberu lipy prešvihli a ostáva buď nájsť strom orientovaný napríklad na západ alebo sever (toto mi stihlo pár sezón zachrániť situáciu), alebo v horšom prípade počkať až o rok.

Kvety lipy malolistej v dlani

Lipový kvet je vhodný do zmesí aj samostatne pri zahlienení či chrípke, prvá pomoc pri prechladnutí. Vlažný čaj piť pri horúčkach. Uvoľní koliky i plynatosť. Pomáha pri ťažkostiach so žlčníkom a močovými cestami. Žiadna bylinka by sa nemala požívať dlhodobo, lipa však nemá zásadné obmedzenia, ani v tehotenstve či pri dojčení.

Natrhané kvety lipy na podložke - sušia sa

Ľubovník bodkovaný

Ľubovník, ľudovo trezalka je veľmi zaujímavá bylinka, naopak vôbec nie vhodná na každodenné pitie. Napriek tomu rozhodne odporúčam si nazbierať ju, stačí menšie množstvo.

Kvitnúci ľubovník bodkovaný, kvety sú žltej farby

Správny ľubovník má bodky aj na listoch, rozpučený puk medzi prstami zanechá jasný tmavočervený akoby krvavý fľak, ktorý spôsobuje vysoký obsah farbiva hypericín.

Kvet ľubovíka bodkovaného rozpučený v prstoch

Zbiera sa kvitnúca vňať ideálne v dni okolo Jána. Vtedy sú kvety v plnom rozkvete ešte ďaleko do odkvitnutia. Legenda hovorí, že by sa mali zbierať za svitu mesiaca, ale pokojne to robte v bežný čas zberu bylín. Za suchého slnečného dňa. Schne najradšej v tieni v prievane, kvety by si mali uchovať farbu.

Kvety ľubovníka bodkovaného

Keď robím ľubovníkový čaj, hovorím, že idem zaliať konzervované slnečné lúče. Výborný je práve vtedy, keď treba slnečný svit dopĺňať a naopak vôbec nie je vhodné ho piť počas slnečných dní, keďže môže vyvolať kožnú reakciu.

Kvety ľubovníka bodkovanéhoBylinky môžete začať sušiť práve teraz. Tieto tri určite využijete

Kvety ľubovníka bodkovaného v poháriku na drevenom stole

Je to skôr večerný upokojujúci a antidepresívny čaj. Pre ženy zmierňujúci PMS aj ťažkosti pri klimaktériu. Pár kvetov do zmesi pri bežných chorobách, má antibiotické i antivirotické účinky. Nekombinovať nikdy s liekmi a dávkovať len v malých množstvách a nie dlhodobo. Čaj dobrej nálady funguje práve preto, že sa nepije každý deň, ale vtedy keď ho fakt nutne treba.

Ľubovník bodkovaný a jánsky olej

Ak máte chuť nazbierať viac, časť kvetov aj s pukmi natlačte do fľaše a zalejte za studena lisovaným olejom. Nechajte lúhovať na slnečnom miesto zopár týždňov. Nádherne sa vyfarbí do červena, skladujte už potom naopak v tme, ideálne v chladničke. Budete mať účinný olej pri kožných problémoch aj spálení slnkom.

Prečítajte si viac: Stihnite ľubovník v plnej sile a pripravte si jánsky olej

Divozel veľkokvetý

Keď vás najbližšie bude dráždiť a sužovať kašeľ, zalejete si divozel. Na dostatočnú zásobu kvetov do jednej rodiny vám vystačí jedna jediná rastlina.

Divozel veľkokvetý

Zbierame jednotlivo kvitnúce kvety. Divozel ich produkuje postupne. Kvet vykvitne a do 24-32 hodín odpadne, aby uvoľnil miesto ďalšiemu, ďalšiemu a zase ďalšiemu.

Kvitnúci divozel a jeho kvety, ktoré sa sušia

Stačí pravidelne približne každý druhý deň pozbierať kvety ako zo strapca a postupne sušiť. Skladujeme na tmavom mieste a sušíme rýchlo, nemali by kvety zhnednúť, tým sa znehodnocujú. Čaj z divozelu je chutný, cítiť v ňom takú peľovú koncovku. Jeho hlavný liečivý účinok je zmierňovanie dráždivého kašľa a pomocník pri vykašliavaní hlienov.

Kvety divozelu v prútenom košíčku

Divozel sa pestuje aj ako okrasná rastlina, dokáže vyrásť až do výšky 2 metrov a žiari nažlto do diaľky. Ja som ho nesiala, ale tento rok mi vyrástol.

Divozel v záhone na záhrade

Myslela som na jar, že to sú listy boráku lekárskeho, mladá rastlina pôsobí podobne, ale keď sa začal ťahať do výšky, spoznala som, že u nás vyrástol iný liečivý poklad. Keď je takáto rastlina priamo v záhrade, naozaj stačí jedna a oberať si ju postupne.

Text a foto: Martina Töröková

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky