Čo s úžitkovými rastlinami v nádobách? Takto ich treba ošetriť pred zimou

  • 25.11.2020

V posledných rokoch si získalo obľubu pestovanie úžitkových rastlín v rôznych vegetačných nádobách a kvetináčoch. Najčastejšie sa takto pestujú bylinky, niektoré zeleninové druhy a jahody. Kým nastanú chladné zimné dni, mali by sme sa postarať aj o túto výsadbu.

Zamrznutý jahodový list

Najdôležitejšie je odstrániť trvácu burinu a rastliny zbaviť zvyškov kvetov, suchých alebo žltnúcich listov. Ak treba, zavlažíme ich, ale už ich neprihnojujeme. Sezónne druhy, napríklad bazalku, odstránime úplne. Výsadbu môžeme v oblastiach so silnejšími mrazmi sústrediť na chránené miesto, napríklad k stene domu, prípadne ju zakryť bielou netkanou textíliou.

Ako sa postarať o úžitkové rastliny v nádobách

1. JAHODY

Jahody v nádobe, jeseň

Z jahôd odstránime všetky suché alebo poškodené listy. Dáme pri tom pozor, aby sme nepoškodili listové srdiečka.

2. BYLINKY

Zrezanie byliniek pestovaných v nádobách na jeseň

Preschnuté druhy byliniek môžeme mierne skrátiť, prípadne ich len prestrihať, a tým zbaviť suchých častí.

3. PAŽÍTKA

Očistenie pažítky pred zimou

Nezabudnime očistiť aj trsy pažítky, tie si navyše môžeme presadiť do menších črepníkov a v zime využiť na dopestovanie vňate.

4. PETRŽLEN

Očistenie petržlenu v nádobe pred zimou

Žlté alebo suché listy petržlenu odstránime a zelené môžeme hneď využiť v kuchyni. Rastlina vyženie nové, hoci kratšie.

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce? Rastie vám v trávniku rebríček? Využite jeho liečivú silu!
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky Najnovší diel podcastu Záhrada sa venuje mesiacu august. Čo vás čaká v záhrade?