Čo s úžitkovými rastlinami v nádobách? Takto ich treba ošetriť pred zimou

  • 25.11.2020

V posledných rokoch si získalo obľubu pestovanie úžitkových rastlín v rôznych vegetačných nádobách a kvetináčoch. Najčastejšie sa takto pestujú bylinky, niektoré zeleninové druhy a jahody. Kým nastanú chladné zimné dni, mali by sme sa postarať aj o túto výsadbu.

Zamrznutý jahodový list

Najdôležitejšie je odstrániť trvácu burinu a rastliny zbaviť zvyškov kvetov, suchých alebo žltnúcich listov. Ak treba, zavlažíme ich, ale už ich neprihnojujeme. Sezónne druhy, napríklad bazalku, odstránime úplne. Výsadbu môžeme v oblastiach so silnejšími mrazmi sústrediť na chránené miesto, napríklad k stene domu, prípadne ju zakryť bielou netkanou textíliou.

Ako sa postarať o úžitkové rastliny v nádobách

1. JAHODY

Jahody v nádobe, jeseň

Z jahôd odstránime všetky suché alebo poškodené listy. Dáme pri tom pozor, aby sme nepoškodili listové srdiečka.

2. BYLINKY

Zrezanie byliniek pestovaných v nádobách na jeseň

Preschnuté druhy byliniek môžeme mierne skrátiť, prípadne ich len prestrihať, a tým zbaviť suchých častí.

3. PAŽÍTKA

Očistenie pažítky pred zimou

Nezabudnime očistiť aj trsy pažítky, tie si navyše môžeme presadiť do menších črepníkov a v zime využiť na dopestovanie vňate.

4. PETRŽLEN

Očistenie petržlenu v nádobe pred zimou

Žlté alebo suché listy petržlenu odstránime a zelené môžeme hneď využiť v kuchyni. Rastlina vyženie nové, hoci kratšie.

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka