Chýbajú vám kvety? Je ideálny čas na rýchlenie konvaliniek

  • 06.01.2022

Je pravda, že si môžem na zimu rýchliť konvalinky? A ako sa to robí? Mám ich totiž plnú záhradu, a keďže zbožňujem ich vôňu, pokojne nejaké konvalinky zo záhrady obetujem. Ďakujem!

Konvalinky v kvetináči

Dá sa to veľmi ľahko a nič vás to nebude stáť, len trocha času. Dobrá správa je, že konvalinky možno rýchliť kedykoľvek počas zimy. Dôležité ale je, aby prešli aspoň mesiac obdobím chladu. Vykopať puky si môžete už koncom decembra, ideálne v januári, ale aj počas februára – ak nie je pôda úplne zamrznutá.

Ako rýchliť konvalinky?

Postup je celkom jednoduchý. V záhrade si z miesta, kde sa vám konvalinky príliš rozrástli, vykopte rýľom menší trs. Ak nie je na prelome decembra a januára sneh a pôda nie je zamrznutá, pôjde to úplne ľahko. Trs zasaďte do nádoby s odtokovým otvorom na prebytočnú vodu a umiestnite do chladnej chodby, garáže či záhradného domčeka s teplotou tri až päť stupňov Celzia. Pozor, teplota tu nesmie klesnúť pod bod mrazu.

Na prelome januára a februára pripravte výsadbové nádoby a uskladnený trs rozdeľte na viacero pukov. Na dno výsadbovej nádoby dajte vrstvu keramzitu alebo drobnej tehlovej sute a potom substrát. Vysaďte konvalinkové puky, ktoré ste si začiatkom januára vykopali v záhrade, zasypte ich substrátom a jemne pritlačte.

Nádobu s vysadenými konvalinkovými pukmi určenými na rýchlenie umiestnite do miestnosti s izbovou teplotou, nie však vyššou ako 25 °C. Ideálne na okenný parapet tak, aby neprekážala. Teplo prichádzajúce zospodu pôsobí na konvalinky mimoriadne dobre. Substrát udržiavajte stále mierne vlhký. Nádobu zakryte kúskom látky, pretože pučiace konvalinky musia byť v tme. Po dorastení výhonkov s viditeľnými pukmi do výšky asi 15 cm látku odstráňte a pestujte ďalej na svetle a pri vyššej vzdušnej vlhkosti. Ak dodržíte tento postup, konvalinky zakrátko vykvitnú do krásy a naplnia váš dom svojou typickou vôňou.

Kvitnúce rýchlené konvalinky potom umiestnite na svetlé, nie veľmi teplé (skôr chladnejšie) a viditeľné miesto.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: konvalinky | kvety | zima

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - január 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania Čemerica – vždyzelená trvalka, ktorá prekvapuje svojimi krásnymi kvetmi v zimnom období
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Čo s krušpánom, ktorý zničila vijačka a prečo týmto drevom nekúriť? Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Zvyšky zeleniny nevyhadzujte! O pár dní z nich môžete mať čerstvú vňať Hľadáte niečo nové na túto sezónu? Tieto netradičné druhy zeleniny dopestujete aj v našich podmienkach Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám