Čím vydezinfikovať pivnicu pred uskladnením úrody?

  • 07.11.2021

Rád by som uskladnil v pivnici jablká, ale čítal som, že by bolo dobre, ak by sa vopred vydezinfikovala. Ako a čím to urobiť?

Jablká, hruška a hrozno v špajzi

V pivniciach, kde každoročne skladujeme úrodu, sú choroby priam zahniezdené v stenách, v podlahe aj v debničkách. Ak uskladníme zdravé ovocie do nevydezinfikovaného skladu, zakrátko z neho viac vyhodíme, ako ostane zdravé.

Na dezinfekciu debničiek a políc je vhodná horúca voda, lepšia je však horúca para. Razantnejšie účinky má 15- až 20-percentné vápenné mlieko s prídavkom modrej skalice alebo 3 % sódy. Používa sa aj 5-percentný roztok modrej skalice. Chlórové prípravky sú síce účinné, ale zanechávajú nepríjemný pach, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje vôňu výpestkov.

Dá sa použiť aj plynová dezinfekcia pomocou sírnych knôtov, ktoré v prázdnom priestore zapálime. Na 1 m3 priestoru spálime asi 7 g síry, necháme ho dva dni uzavretý a potom pred naskladnením výpestkov dobre aspoň dva dni vetráme.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada