Čím vydezinfikovať pivnicu pred uskladnením úrody?

  • 07.11.2021

Rád by som uskladnil v pivnici jablká, ale čítal som, že by bolo dobre, ak by sa vopred vydezinfikovala. Ako a čím to urobiť?

Jablká, hruška a hrozno v špajzi

V pivniciach, kde každoročne skladujeme úrodu, sú choroby priam zahniezdené v stenách, v podlahe aj v debničkách. Ak uskladníme zdravé ovocie do nevydezinfikovaného skladu, zakrátko z neho viac vyhodíme, ako ostane zdravé.

Na dezinfekciu debničiek a políc je vhodná horúca voda, lepšia je však horúca para. Razantnejšie účinky má 15- až 20-percentné vápenné mlieko s prídavkom modrej skalice alebo 3 % sódy. Používa sa aj 5-percentný roztok modrej skalice. Chlórové prípravky sú síce účinné, ale zanechávajú nepríjemný pach, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje vôňu výpestkov.

Dá sa použiť aj plynová dezinfekcia pomocou sírnych knôtov, ktoré v prázdnom priestore zapálime. Na 1 m3 priestoru spálime asi 7 g síry, necháme ho dva dni uzavretý a potom pred naskladnením výpestkov dobre aspoň dva dni vetráme.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí