Čo robiť, aby fotínia (červienka) zakvitla?

  • 26.11.2022

Akým hnojivom je vhodné hnojiť fotíniu? Mám ju 3 roky a ešte nekvitla.

Kvitnúca fotínia (červienka)
Foto: Shutterstock

Fotínia Fraserova (Photinia fraseri), nazývaná aj červienka, patrí do čeľade ružovité (Rosaceae). Je to nenáročný stálezelený ker, ktorý znáša teplotu do -20 °C.

Pestujeme ju ako solitér alebo živý plot. Má mimoriadne atraktívne sýtočervené mladé listy, ktoré vyrastajú koncom jari a postupne sa sfarbujú do zelena. Na jar sa objavujú biele súkvetia s pomerne nepríjemnou vôňou. Z nich sa neskôr vytvoria červené guľovité plody, ktoré na nej ostávajú až do zimného obdobia. Darí sa jej v dobre priepustnej záhradnej pôde, na slnečnom stanovišti s primeranou cirkuláciou vzduchu.

Kvitnutie je ovplyvnené najmä obdobím strihania rastliny. Ak ju striháte skoro na jar, v danom roku nezakvitne. Rastlina nie je náročná na živiny, no na lepší rast a bohatšie kvitnutie môžete do pôdy v jarnom období zapracovať NPK hnojivo s postupným uvoľňovaním živín.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing.Jarmila Králová, PhD, Arborétum Mlyňany SAV
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Pán profesor Hričovský radí: Hoci je zima, ovocná záhrada vašu pozornosť potrebuje. Na toto nezabudnite!
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie