Správne presadená orchidea sa odvďačí záplavou kvetov

Orchidea – lišajovec (Phalaenopsis) je často milým darčekom pre našich blízkych. Bez starostlivosti však po čase stráca svoje čaro. Ak jej doprajeme nový, vzdušný substrát a trochu pozornosti, odmení sa nám novou záplavou kvetov. 

Správne presadená orchidea sa odvďačí záplavou kvetov

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • substrát na orchidey
 • vnútorný a vonkajší črepník

Náradie:

 • lopatka
 • záhradnícke nožnice
 • krhlička

Pracovný postup

1. PRÍPRAVA

Príprava

Pred presádzaním si zadovážime špeciálny substrát na orchidey. Dostaneme ho kúpiť v predajniach so záhradnými potrebami alebo v záhradkárskych centrách.

2. VRCHNÝ ČREPNÍK

Vrchný črepník

Vnútornú nádobu opatrne vyberieme z vrchnej ozdobnej. Tá by mala mať spodnú časť zúženú, aby orchidea nestála priamo vo vode.

3. VYBERANIE

Vyberanie

Lišajovec môžeme vysádzať do pôvodného črepníka. Pri vyberaní koreňov však musíme byť opatrní, aby sme nepoškodili zdravé korene rastliny.

4. STRIASANIE SUBSTRÁTU

Striasanie substrátu

Starú zeminu v podobe kôrovej drviny dôkladne odstránime z koreňovej sústavy. Na presádzanie použijeme vždy čerstvý substrát na orchidey.

5. PREMÝVANIE

Premývanie

Korene je lepšie ešte premyť pod tečúcou vodou, tak sa zbavíme posledných zvyškov nielen zeminy ale aj iných nečistôt.

6. ČISTENIE

Čistenie

Z rastliny zostriháme čistými dezinfikovanými záhradníckymi nožnicami všetky nahnité časti, korene a listy. Orchideu potom môžeme bezpečne presadiť.

7. VKLADANIE

Vkladanie

Na spodok priesvitnej plastovej nádoby nasypeme trochu substrátu, ktorý je základom pre tvorbu nových koreňov a príjem živín.

8. NÁDOBA

Nádoba

V koreňoch lišajovca prebieha látková výmena v podobe fotosyntézy, preto volíme priesvitné vnútorné nádoby, ale aj vonkajšie okrasné črepníky.

9. PRESÁDZANIE

Presádzanie

Korene opatrne vložíme do črepníka a postupne obsypávame drobnou kôrou, ktorá zabezpečí dostatočný prístup vzduchu aj vzdušnej vlhkosti.

10. POLIEVANIE

Polievanie

Po výsadbe nezabudneme čerstvo vysadenú rastlinu zaliať. Prebytočnú vodu z nádoby však vylejeme, aby sme predišli vyhnívaniu koreňov.

11. ÚPRAVA

Úprava

Na listy nastriekame lesk určený na izbové rastliny. Okrem žiarivého vzhľadu dodá rastline aj rýchlo dostupné živiny, ktoré bude teraz potrebovať.

Dobré rady

Umiestnenie

Lišajovce majú dlhé, v dolnej časti rozkonárené súkvetie. Môžete ich umiestniť na stôl do obývačky či jedálne, aby boli stále na očiach a mohli ich obdivovať. V zimnom období im doprajeme svetlé miesto na okennom parapete a počas letných páľav ich umiestnime mimo priamych slnečných lúčov, aby nedošlo k spáleniu listov.

Starostlivosť

Dekoračné vlastnosti a nenáročnosť pestovania určite ocenia aj menej zdatní pestovatelia izbových rastlín. Orchidey naozaj nevyžadujú až tak veľa pozornosti. Substrát udržiavame po celý rok rovnomerne vlhký, nikdy ho nenecháme celkom vyschnúť. Nepolievame ani priamo do ružice, ale na substrát a v neposlednom rade používame len mäkkú, odstátu vodu. Raz za 14 dní rastliny prihnojíme hnojivom určeným na orchidey.

Po odkvitnutí

Stonky odkvitajúceho lišajovca nezostrihávame, pretože na tej istej stonke sa môžu vytvoriť nové kvetné puky aj trikrát. Skrátime ju na dve očká (zhrubnutie na kvitnúcej stonke), čím podporíme rast nových púčikov. Zakladanie kvetov naštartujú chladnejšie noci s teplotou okolo 16 ˚C.

 

Text:  Lucia F. Valkovičová
Foto:
 Lucia F. Valkovičová, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Komentáre

 • avatar

  registrovaný 17. 9. 2013

  1886 príspevkov

  3. jan 2018

  K presadzaniu mam par poznámok (to co sa mne osvedcilo za tie roky co pestujem nielen phaly ale aj ine druhy)

  1. aj novy substrat vzdy sterilizovat. Uplne najlepsi postup je den pred presadzanim zaliat substrat dostatocnym mnozstvom vriacej vody a nechat odstat do druhého dna. Jednak sa zlikviduju mozne skodce, jednak sa substrat dostaocne navlhci a potom nebude potreba presadenu rastlinu hned polievat, co jej zabezpeci cas na zahojenie korenov a zaroven aj dostatok vlhkosti. V case nudze najhorsej, ze nemame cerstvy substrat sa da pouzit aj stary substrat, staci ho po zaliati vodou par minut ohrievat v mikrovlnke, potom ocedit a vyberat len najhrubsie casti, ktore este mozu poskytnut vyzivu aj oporu korenom. Ale aj orchidea bez substratu v pohode vydrzi par dni (kym kupite substrat) volne zastrcena do zavaracieho pohara bez vody, bez substratu. Ak mala aj nahnite korene, ktore boli odstranene tak jej vyslovene urobi dobre “vyvetrat fusakle”

  2. rastlinu vyberat z pôvodného crepnika den pred vysadzanim, dokladne ocistit od vsetkych poskodenych korenov, rany zasypat mletou skoricou alebo aktivnym uhlim. To zabezpeci, ze vacsina ran, ktore na korenoch vznikne pri namipulacii sa zasusi a neohrozi ich nejaka dalsia infekcia

  3. rastlinu nepolievat aspon tyzden, ale uplne v pohode si vystaci s vlahou v dokladne prevlhcenom substrate aj dve tyzdne

  4. vnutornu nadobu a obal vyberat tak aby horny okraj vysadbovej nadoby priliehak o okraju obalu ale nedoliehal na dno (uplne najlepsie specialne orchidkove obaly aj vysadbove nadoby). V obale udrziavat hladinu vody, ktora nedosiahne az ku dnu kvetinaca, ale postupne sa odparuje, prirodzene zvlhcuje substrat bez potreby pricasteho polievania. Aj v najhorucejsom lete 2 – 3 cm vody odparovanim zabezpeci dostatok vlahy pocas dvojtyzdnovej dovolenky bez toho aby rastliny utrpeli (dobre je pouzivat priesvitne obaly, kde jednak mozte kontrolovat hladinu vody a aj moze prebiehat fotosynteza v korenoch)

  5. pre phalenopsys vyberat iba a len korovy substrat bez pridavkov raselinnika, kokosového vlakna. Tie s prídavkom su urcene pre zemne orchidei nie pre epifyty

  6. ak ide o zachannu akciu, tak asi dva tyzdne po presadeni miesto zalievky niekolko krat vydatne postriekat substrat 5% roztokom glukozy (pri najhorsom obycajny cukor), co poskytne vyzivu spriatelenym bakteriam na korenoch, ktore v konecnom dosledku zabezpecuju vyzivu kazdej orchidey


Pridaj tvoj komentár

avatar
:);-):-(:|]-(8-):-S:-o;-(:-D:-p|-|:-N=-)8-(:-.:-xx-)

Reklama