Neviete, ako zveľadiť časť záhrady, kde sa nachádzajú nevyhnutné, ale neestetické prvky? Inšpirujte sa realizáciou záhona vo vidieckej záhrade, v ktorej záhradná dizajnérka Lucie Peukertová ukryla medzi trvalky predtým dobre viditeľný poklop.

V každej záhrade sa nájde nejaké problematické miesto, s ktorým si nevieme rady. Možno ním je zákutie s niekoľkými vstupmi do podzemných nádrží, domáca čistiareň odpadových vôd, nádrž na dažďovú alebo sivú vodu či studničný vrt. Všetky tieto prvky sú kryté vekom, ktoré zvyčajne nebýva atraktívne.
Navyše, k týmto technickým prvkom musíme mať celoročný prístup. Riešením preto nie je hustá výsadba nepriestupnými kríkmi. Problematické je aj celoplošné zatrávnenie, pretože kosačkou sa tesne k okraju poklopov nedostaneme. Trávnik by sme v týchto miestach museli opakovane upravovať ručnými nožnicami alebo vyžínačom, čo je časovo náročné.
Poklop aj nádrž zakryje kruhový záhon s kvetinami a trávami
Schodnou alternatívou je štrkový záhon s kvetinami a trávami, ktorý umožní prístup k nádržiam a zároveň ich z väčšej miery zakryje. Rozhodla sa preň aj záhradná dizajnérka Lucie Peukertová vo vlastnej záhrade. Okolo poklopov vytýčila kruhový záhon s plochou 12,5 štvorcového metra.
V záhone by ste našli nielen poklop od domácej čistiarne odpadových vôd, ale aj nádrž na prečistenú sivú vodu, niekoľko technických šácht a stĺpik na pripojenie k elektrickej sieti. Lem z oceľového obrubníka umožňuje kosenie okrajov okolitého trávnika.

Záhon sa mení s ročným obdobím
Dôležitou charakteristikou záhona je jeho celoročná príťažlivosť. Skoro na jar v ňom rozkvitnú krókusy hneď v niekoľkých odrodách, neskôr ich vystriedajú modrice a veľkokveté tulipány v odtieňoch bielej, ružovej a fialovej. V máji rozkvitajú bielokveté narcisy a zmes odrôd orlíčkov obyčajných.
Problematické miesto v záhrade môžu rozjasniť pestré trvalky či roztancovať okrasné trávy.
Od leta až do zimy štafetu prevezmú okrasné trávy. Aj ony prejdú zaujímavou farebnou premenou. Zatiaľ čo ozdobnica čínska, odroda ‘Gracillimus’, sa na jeseň prefarbí do okrova, proso prútnaté ‘Shenandoah’ poteší odtieňmi vínovočervenej farby.

Krok za krokom: Ako zakryť poklop od domácej čistiarne odpadových vôd
Budeme potrebovať
Materiál
- oceľový obrubník, dĺžka 2 m, výška 10 cm 6 ks
- oceľové klince, dĺžka 22 cm – 15 ks
- záhradný kompost
- kamenná drvina
- trvalky a trávy:
- ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis ‘Gracillimus’) – 2 ks,
- proso prútnaté (Panicum virgaum ‘Shenandoah’) – 9 ks,
- orlíček obyčajný (Aquilegia vulgaris) – 15 ks,
- poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis) – 6 ks
- cibuľoviny:
- narcisy (Narcissus poeticus recurvus) – 50 ks,
- modrice (Muscari) – 50 ks,
- krókusy (Crocus) – 200 ks,
- tulipány v troch odrodách (Tulipa) – 150 ks,
- cesnak obrovský (Allium giganteum) – 3 ks
Pomôcky
- špagát, kolík a značkovací sprej na vytýčenie
- vŕtačka na vyvŕtanie otvorov pre oceľové klince
- tesárske kladivko a gumové kladivo na hutnenie zeminy pri obrube
- hrable, záhradnícka lopatka, lopata
Postup, ako vybudovať kvetinový záhon a zakryť poklop od čističky
1. Urovnáme a odburiníme terén
Okolie nádrží urovnáme a odburiníme. Myslíme aj na kladenie obrubníkov. Keď je terén mierne svahovitý, vymodelujeme ho do pozvoľného stúpania, aby sa obrubníky dali jednoducho plynulo položiť.

2. Vyznačíme si plochu
Kruhovú plochu vytýčime (vymeriame a označíme) tak, že do stredu plánovanej výsadby ukotvíme kolík, ku ktorému priviažeme špagát. Podľa neho už len stačí sprejom vyznačiť kružnicu.

3. Navŕtame otvory do obrubníkov
Do oceľových obrubníkov navŕtame otvory s priemerom klincov. Na dvojmetrový obrubník stačia tri. Na voľnej ploche ich pospájame samoreznými skrutkami, budú sa nám potom lepšie klásť do kruhu.

4. Pospájame obrubníky
Oceľové obrubníky sa spájajú nasadením lišty do drážky. Obrubník výrazne zníži potrebu údržby, pretože zamedzí prerastaniu trávnika do záhona. Odpadne tak orezávanie okrajov rýľom alebo orezávačkou okrajov.

5. Položíme a ukotvíme obrubník
Obrubník položíme do vopred vyhĺbenej ryhy a ukotvíme oceľovými klincami. Má trochu vyčnievať nad terén, ale tak, aby pri kosení nepoškodil kosačku. Okolitú zeminu dôkladne zhutníme gumovou palicou.

6. Myslíme na výšku pôdy
Pri kladení obrubníka myslíme na to, že povrch pôdy vnútri záhona musí byť o niečo nižšie ako mimo neho. Záhon totiž budeme mulčovať piatimi centimetrami kamennej drviny.

7. Urovnáme záhon
Záhon dôkladne uhrabeme a zeminu zarovnáme. Zeminu mimo záhona tiež urovnáme a dosejeme trávnym osivom. Modelácia terénu by mala byť pozvoľná, aby sa dal trávnik v okolí záhona kosiť kosačkou.

8. Položíme kamene a dosky
Pred výsadbou rastlín položíme solitérny kameň a nášľapné dosky, ktoré umožnia pohodlný prístup k nádržiam. Zeminu okolo kameňov zhutníme gumovou palicou pre lepšiu stabilitu. Po výsadbe vysypeme medzi rastliny štrk.

9. Zasypeme kamennou drvinou
Počítame s tým, že štrk po niekoľkých mesiacoch mierne zľahne. Podkladovú vrstvu štrku frakcie 8 – 16 mm po pol roku zasypeme približne trojcentimetrovou vrstvou kamennej drviny.

Galéria k článku
Text, foto a realizácia: Ing. Lucie Peukertová
Prosim vas, podarilo sa mi identifikovat za pomoci strom, spod ktoreho vyrastaju…