Grilovacia sezóna je tu!

  • 28.06.2018

Teplé slnečné  počasie a vôňa mäsa stúpajúca zo záhrad nás nenechajú na pochybách, že grilovacia sezóna je zahájená. Čo tak skúsiť si spestriť tradičné grilovanie použitím aj iných surovín ako sú syry, či rôzne druhy zeleniny?

Grilovacia sezóna je tu. Skúste okrem mäsa hodiť na gril aj syr či zeleninu

Syry

Máte radi syry? Nebojte sa dať ich na gril. Na tieto účely je najvhodnejší a veľmi chutný camembert alebo hermelín. Môžete kúpiť rovno hermelín určený na grilovanie alebo použite akýkoľvek iný syr tohto typu, ktorý vám chutí. Pripravíme si veľmi jednoduchú marinádu z olivového oleja a korenia, ktoré máme radi. Soľ ale dávkujte opatrne, syr je už sám osebe dostatočne slaný. Syr natrieme marinádou zo všetkých strán a zabalíme ho do alobalu tak, aby sa šťava nevylievala do grilu. Na spestrenie chuti môžeme k nemu pridať i najemno nakrájanú cibuľku alebo cesnak. Samotný syr potom krátko grilujeme, stačí mu 10 – 15 minút.

Šampiňóny

Potravinou, ktorá sa úžasne hodí na gril, sú šampiňóny, ešte lepšie Portobello (steakové krémové šampiňóny). Portobello majú väčšie a mäsitejšie klobúčiky, vyznačujú sa hnedou farbou a výraznou hubovou chuťou. Tieto šampiňóny sú výborné, keď ich klobúčiky naplníme zmesou s akýmkoľvek výraznejším syrom, napríklad s čedarom, parmezánom alebo s gorgonzolou. Potom podľa chuti pridáme napríklad cesnak, šalotku, cherry paradajky a bylinky. Klobúčiky je vhodné zhora jemne narezať do tvaru X, aby sa lepšie prepiekli.

Plnené papriky a paradajky

Veľmi chutné sú aj plnené papriky alebo paradajky. Tie jednoducho necháme na grile aj s plnkou ohriať a zmäknúť. Sladšiu chuť zeleniny dobre dopĺňa syr feta alebo iný syr balkánskeho typu. Ideálne najemno nakrájaný či nastrúhaný s korením a tymianom, prípadne dochutený soľou. Paradajky sa dajú plniť aj tradičnejšie – mozzarellou a bazalkou.

Grilovacia sezóna je tu. Skúste okrem mäsa hodiť na gril aj syr či zeleninu


V neposlednom rade môžete svoju obľúbenú zeleninu jednoducho nakrájať na kúsky, zmiešať so soľou, korením a olivovým olejom a rozložiť na perforovanú grilovaciu tácku. Prípravu húb a zeleniny na gril vám výrazne uľahčí správne zvolený kvalitný nôž. Výborným pomocníkom je napríklad veľký kuchársky nôž Fiskars Functional Form+, ktorý má 20 cm dlhú čepeľ z japonskej nehrdzavejúcej ocele.

Pusťte sa do toho. Ugrilujte si okrem mäsa i niečo ľahšie. Nebojte sa experimentovať a skúšať rôzne kombinácie. Uvidíte, že túto rozmanitosť ocenia aj vaše chuťové poháriky.

 

Zdroj: Fiskars Czech s.r.o.

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky