Jarný zástrih stromov

  • 30.04.2019

Jar je ideálnym obdobím pre odstránenie neživých konárov a prebytočných výhonkov stromov. Ovocné i okrasné stromy touto činnosťou oživíte a zároveň si budete môcť užiť príjemných chvíľ strávených na sviežom jarnom vzduchu.

Odložte na chvíľu mobil a počítač a pustite sa do práce. A budete môcť zažiť 0% stresu a 100% radosti z užitočnej práce na vašej záhradke. Na aké dreviny sa zamerať a ako často by sa mali prestrihávať?

Jarný zástrih stromov

Ovocné stromy sa oplatí prestrihávať pravidelne každý rok. Hlavným cieľom je udržiavanie požadovaného tvaru koruny stromu, celkové prevzdušnenie a zbavenie stromu starých a neživých konárov. Bez pravidelného rezu sa znižuje plodnosť a nepresvetlená koruna nahráva chorobám. Ovocné stromy vám vašu starostlivosť neskôr oplatí na bohatej úrode.

Okrasné dreviny nemusíte nutne prerezávať úplne každý rok. Záleží na tom, ako veľmi upravený tvar chcete. Ovšem ponechať ich úplne svojmu osudu sa tiež nevypláca. Aby sme podporili ich zdravý rast, mali by sme ich každé 2-3 roky aspoň základne presvetliť. Živé ploty sú výnimkou. Tie znesú aj veľmi časté zastrihávanie. Môžete ich spravidla upravovať aj niekoľkokrát do roka a rastlinám tým neublížite.

Praktické teleskopické nožnice Fiskars

Prácu Vám môžu výrazne uľahčiť teleskopické nožnice. Ideálnym pomocníkom pre strih v korunách stromov sú napríklad nožnice Fiskars UPX86. Vďaka vysunuteľnej násade s nimi pohodlne dosiahnete až do výšky 6 m. Sú určené pre strih konárov až do priemeru 32 mm a je k nim možné pripojiť aj špeciálne príslušenstvo ako je pílka či česáčik na ovocie.

www.fiskars.sk

 

Zdroj: Fiskars

Najnovšie diskusie