Kedy rezať orech? Poradíme, ktorý termín je najvhodnejší

  • 04.11.2021

Kedy sa reže orech? U nás na dedine sme orech ani neorezávali a vždy rodil a teraz ho vraj treba orezať, ale na internete som našiel dva termíny – niekde píšu, že po obratí úrody a inde, že ešte na jar. Ako je to teda?

Rez orechov

Pravdou je, že v minulosti sa po obratí úrody koncové výhony ani nerezali, ale počas „oberania“ obíjali, keďže orech je obrovský strom a oberanie úrody na takom velikánovi nebolo vôbec jednoduché. Obíjaním palicami sa ale vlastne preriedili tohtoročné rodivé výhony a spravilo sa tak miesto na jednoročné výhony v ďalšej sezóne, ktoré opäť na sklonku vegetačnej sezóny priniesli úrodu.

Jarný rez orecha

Stále viac odborníkov sa však zhoduje v tom, že rez orecha kráľovského je najvhodnejšie vykonať po vypučaní, keď sú nové prírastky dlhé 5 až 10 cm. Výhodou rezu v takomto skorom termíne je najmä to, že stromy ešte neronia miazgu. Vzniknuté rany sa preto rýchlo zacelia. Zároveň sa tak v porovnaní s augustovým alebo septembrovým termínom výrazne znižuje riziko infekcie.

Neskoršie termíny sú teda nevhodné hlavne z dôvodu zlého hojenia rán. Dokonca i tie malé s priemerom jeden centimeter sa už do konca vegetácie nezacelia. Intenzívnejšie hojenie sa často začne až v máji budúceho roka.

Rez rodiacich stromov pritom nemusíte vykonávať každoročne. Väčšinou sa odstraňujú len suché a poškodené konáre, ako aj konáre zahusťujúce korunu. Stihnúť to však musíte najneskôr do 30. mája.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku