Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2019

  • 29.11.2019

Koniec roka je spojený s vianočnou náladou a do záhrady chodíme už len kontrolovať kŕmidlá a striasať prípadný sneh z citlivých rastlín. Záhrada totiž už naplno oddychuje, preto je aj lunárny kalendár na december skromnejší.

Kvetináč, rastliny, šálka na zasneženom stole v záhrade

01. – 03.12.2019 (dni kvetov)

Kontrolujeme rastliny na balkóne, terase, alebo lodžii. Treba ich občas poliať, aby nevyschli. Izbové rastliny, ktoré kvitnú v tomto období prihnojíme, cyklámeny premiestnime na chladné svetlé miesto. Trvalky, ruže, okrasné dreviny, dvojročné rastliny a citlivé skalničky zakryjeme čečinou. Ochránime ich tak pred snehom a silným mrazom.

04. – 05.12.2019 (dni listov)

Ak ste si na Vianoce zakúpili stromček v kvetináči, je potrebné ho postupne preniesť do interiéru. Najskôr by mal ísť do chladnej miestnosti, aby si zvykal na teplo. Z vetvičiek vyrábame rôzne adventné dekorácie.

06. – 08.12.2019 (dni plodov)

Do záhrad umiestnime kŕmidlá a naplníme ich vhodnou potravou (semienka, tuk, loj). Ovocie a zeleninu uskladnené v pivnici pravidelne kontrolujeme. V dňoch bez mrazu pivnicu poriadne vyvetráme.

09. – 10.12.2019 (dni koreňov)


V dňoch bez mrazu polejeme vysadené mladé dreviny, ihličnany, dvojročné kvetiny. Voda v pôdnych póroch totiž počas chladných nocí zamŕza a je pre rastliny neprístupná. Preto mnoho rastlín počas zimy vyschne, nie zamrzne.

11. – 12.12.2019 (dni kvetov)

Skontrolujeme záhon jahôd, cibule, šalátu, výsadbu cesnaku, skalku, dvojročné kvetiny, okrasné a ovocné dreviny, či sú dobre chránené pred mrazom. Odviatu nástielku doplníme.

13. – 15.12.2019 (dni listov)

V dňoch listov nikdy nezabúdajme na izbové rastliny. Zalievame ich primerane, ale práve počas týchto dní dokážu vodu efektívne využiť. Pri holomrazoch chránime špenát, šalát a valeriánu netkanou textíliou.

16. – 17.12.2019 (dni plodov)

Vetráme skladovacie priestory. Kmene stromov očistíme od starej kôry a machu a natrieme ich vápnom. Kmene mladých stromčekov chránime pred ohrýzaním zverou pletivom.

18. – 19.12.2019 (dni koreňov)

Na kmene ovocných stromov nalepíme pásy proti piadivke zimnej. Zbierame kel. Najlepší je po prvých mrazoch, zberu sa však venujeme len vtedy, ak nemrzne. Robíme to opatrne, aby sa nepoškodil.

20. – 21.12.2019 (dni kvetov)

Vtáčikom nasypeme do kŕmidiel vhodnú potravu. Ak je v záhrade sneh, odhádžeme ho z chodníkov, terás a striešok k ovocným stromom – poslúži ako zásoba vody na jar.

22. – 23.12.2019 (dni listov)

Prehodíme a prevzdušníme kompost. Ak nie je zamrznutá pôda, môžeme odstraňovať staré a choré dreviny. Obdobie je vhodné aj na posledné domáce práce pred Vianocami.

24. – 25.12.2019 (dni plodov)

Užívame si najkrajšie sviatky v roku. Ak pôjdete do záhrady, určite nezabudnite na vtáčiky – niečo im treba priniesť do kŕmidla a treba im doplniť aj vodu.

Za celú redakciu Záhrada.sk vám prajeme krásne a pokojné sviatky!

26. – 28.12.2019 (dni koreňov)

Zima je ideálny čas na plánovanie záhrady. Nezabudnime si tieto nové nápady zaznačiť. Pri prechádzke záhradou skontrolujeme ovocné stromy. Ak na nich ostali mumifikované plody, treba ich odstrániť.

29. – 30.12.2019 (dni kvetov)

Skontrolujeme dátumy exspirácie osív. Staré a neklíčivé vyhodíme do kompostu. Plánujeme ďalšiu sezónu, hľadáme vhodné výsadbové kombinácie.

31.12.2019 (deň listov)

Je tu posledný deň v roku. Vyzdobte si terasu, balkón, či záhradu a novoročný prípitok si môžete dať práve tam.

Ďakujeme za vašu priazeň počas celej sezóny. V roku 2020 prajeme veľa zdravia a radosti nielen zo záhrady! Vaša Záhrada.sk

 

 

Text: redakcia
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín? 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby?