Malinovník plstnatý deformuje a poškodzuje plody malín. Ako tomu zabrániť?

  • 05.11.2022

Na malinách sa počas sezóny vytvárali plody len z cca 3 až 4 zrniek, ostatné nedozreli. Čo to spôsobilo?

Malinovník plstnatý
Foto: Shutterstock

Poškodené plody môžu maliny vytvárať po napadnutí virózou alebo fytoplazmou. Ak to už trvá dlhšie, môže ísť skôr o poškodenie škodcom malinovníkom plstnatým (Byturus tomentosus).

Tento malý chrobák poškodzuje kvitnúce kvety, jeho larvy požierajú mladé plody, ktoré sú potom zdeformované alebo len s pár guľôčkami. Poškodené plody sú následne náchylné na napadnutie hubovitými chorobami.

Je to škodca, ktorý pred kvitnutím malín aj ostružín poškodzuje kvety burín. Je preto dôležité porasty odburiňovať. Škodca v minulosti poškodzoval maliny len v minimálnej miere, no v súvislosti s nestabilným počasím je jeho výskyt z roka na rok vyšší.

Ochrana je mechanická (kyprenie pôdy na jar pred vyliahnutím dospelých chrobákov, čím dáme možnosť vtákom dostať sa k larvám, odburiňovanie) a chemická, najmä v prípade opakujúceho sa výskytu. Z prípravkov sú vhodné napríklad Nissorun alebo Spintor. Na maliny sa aplikujú po odkvitnutí vo fáze, keď už sú viditeľné malé plody, na ostružiny v období plného kvitnutia.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Stanko
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade?