Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne?

  • 26.06.2022

Žijeme na severe Slovenska, kde je ťažká ílovitá pôda. Ako ju môžeme odľahčiť, aby bola čo najlepšie pripravená na siatie?

Cibuľa v ílovitej pôde

Treba hneď na začiatku povedať, že ide o dlhodobý proces a pôdne podmienky nezmeníte v priebehu jedného víkendu. Po rokoch trpezlivého kultivovania však budete zberať plody vašej snahy, a to doslova.

Obnova prístupu vzduchu

Prvým krokom, ktorý pomôže zmeniť podmienky na pestovanie v ílovitej pôde, je obnova prístupu vzduchu. Na tento účel skvele fungujú odvodňovacie rigoly, ktoré odvedú prebytočnú vodu preč a uvoľnia vzduchu miesto v pôdnom profile. Vďaka tomu sa bude môcť každý koreňový systém poriadne „nadýchnuť“.

Úprava pôdneho pH

Ďalej treba venovať pozornosť pH pôdneho roztoku, ktoré je v íloch zvyčajne kyslejšie, ako je bežné. V tomto prípade pomôže vápnenie. Stačia vápenaté hnojivá alebo hasené vápno, ale netreba to preháňať. Ideálne, samozrejme, je, ak si pred akýmkoľvek čarovaním s chémiou pôdy spravíte pôdny test na pH aj na obsah živín.

Vápnenie pôdy

Zapracovanie organických materiálov

No a do tretice je tu ešte aj fyzika, teda vlastnosti ílovitej pôdy, ktoré môžete vidieť na prvý pohľad. To znamená nepriepustnosť, mazľavosť, hutnosť.

Aby ste vyľahčili ílovité pôdy, a tak aspoň zmiernili ich neúmernú hutnosť, zarýľujte do nich organické materiály, ako je popadané lístie z predchádzajúcej jesene či vyzretý, ale aj surový kompost, odležaný maštaľný hnoj alebo rašelina. Pomôžu aj piliny, drevná štiepka či zvetraná kôra ihličnatých stromov, ktorú ste mali doposiaľ ako nástielku na okrasných záhonoch.

Fyzikálne vlastnosti sa výrazne zlepšia aj vtedy, ak zarýľujete do ílovitej pôdy piesok.

Nemáte na to všetko čas?

V prípade, že je tento proces trvajúci roky rokúce pre vás nereálny, môžete si na pestovanie zeleniny postaviť vyvýšené záhony, do ktorých naveziete ornicu alebo preosievaný substrát z kompostárne. Takto aspoň lokálne zlepšíte podmienky na pestovanie a už v prvom roku sa dočkáte vytúženej úrody.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Letný veniec z vlastnej záhrady: Postup, ktorý zvládnu aj začiatočníci Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?