Martin Čurda radí: Ako prezimovať bylinky pestované na balkóne?

  • 08.11.2022

Pestujem na balkóne bylinky, ako je šalvia, levanduľa, rozmarín či oregano. Ako ich mám zazimovať, aby mi vydržali aj do ďalšej sezóny? Treba ich zrezať či preniesť dovnútra, alebo vydržia na balkóne?

Bylinky na balkóne
Martin Čurda radí: Ako prezimovať bylinky pestované na balkóne?

Pokojne ich zrežte, kým je ešte teplo. Pred príchodom prvých mrazov dajte všetky črepníky dole do závetria k vnútornej stene balkóna a obaľte ich bublinkovou fóliou alebo aspoň starým novinami. Ale pozor, obaľte len črepníky, nie rastliny!

Väčšina byliniek by mala takto zimu v črepníku ustáť, dôležité je, aby boli chránené pred prúdením mrazivého vzduchu a boli orientované na slnečnú stranu. V konečnom dôsledku, ak aj namrznú, väčšina z nich má takú vysokú regeneračnú schopnosť, že na jar, keď mrazy ustúpia, dokáže vyhnať púčiky nanovo. Samozrejme, platí to v prípade, že im koreňový bal v malom črepníku nepremrzne skrz-naskrz.

Dariť sa im bude aj v interiéri

Mnohé druhy však môžete na zimu aj preniesť do kuchyne a mať ich tak poruke pri varení. Týka sa to byliniek, ako je bazalka, citrónová tráva, rozmarín, pažítka, medovka, saturejka, mäta a oregano. Po zime ich opäť môžete vyložiť von na balkón.

Aby však úspešne prežili zimu v interiéri, treba ich vziať včas, teda skôr, ako prídu prízemné mrazíky. Rastliny vďaka tomu neutrpia teplotný šok a pokojne budú v kuchyni či na chodbe vegetovať ďalej. Dôležité je aj ich umiestnenie. Vždy musia byť ďalej od radiátora, piecky či ohrievača a doprajte im rozptýlené denné svetlo na okennom parapete alebo v jeho blízkosti.

Bylinky na parapete
Foto: Shutterstock

Pozor na zálievku

Najväčšie úskalie je zavlažovanie. Mnohí majú tendenciu v dobrej viere bylinky vo vnútri prelievať. To sa im však môže stať osudným.

Hoci predtým rástli na slnečnom stanovišti a vyžadovali veľa vody, lebo ich počas leta vysušovalo slnko, vo vnútri je to celkom iné. Množstvo vyparovanej vody sa oproti vonkajšiemu stanovišťu počas horúcich letných dní zníži na zlomok, preto vyžadujú aj výrazne menej vody. Ideálne je polievať bylinky do misky, odkiaľ si môžu cez odtokový otvor v črepníku „naťahať“ toľko vody, koľko naozaj potrebujú.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Čo robiť, aby fotínia (červienka) zakvitla? Howea: Palma z hollyvoodskych filmov, ktorá vám odpustí, ak ju zabudnete poliať