Bazalku do každej rodiny! Prečítajte si prečo aj ako

  • 13.09.2018

Je to kráľovská bylina. A nejde o nadnesené pomenovanie nadšenej autorky článku. Táto rastlina to má v názve. Ten pochádza z gréckeho slova basileus a to znamená kráľ. 

Bazalka

Bazalka nielen chutí, ale aj účinkuje. Je napchatá vitamínmi a minerálmi, Ačko, Káčko, Céčko, horčík, železo či vápnik. Je silným antioxidantom. A k tomu exceluje v kuchyni. Stačí okolo nej prejsť, len zavadiť o jeden dva lístky a vypustí aromatický oblak, ktorý patrí k letu, no čo keď sa vám z neho zažiada aj v zime? V zásade je niekoľko riešení.

Bazalka

Pestovať celoročne aj vnútri

Prvým riešením je pestovať bazalku v interiéri v črepníku aj v chladných mesiacoch. Treba myslieť na to, že sa jej ale nedarí tak ideálne ako v hlavnom vegetačnom období. Vyžaduje presádzanie do čo najväčšej nádoby a treba jej dopriať čo najviac slnečného svetla, čo sa nie vždy darí, ale za pokus to stojí! Miesto na okennej parapete, nie pri radiátore. Niektoré semienka ich distribútori odporúčajú siať naozaj kedykoľvek, hoc aj v decembri.

Semienka bazalky

Takto vyzerá bazalka vysiata s pomocou výsadbových tampónov na konci augusta.

Semienka bazalky

Bazalku do každej rodiny! Prečítajte si prečo aj ako

A stále ak by to nevyšlo s vlastnou rastlinkou, určite poteší aj priesada zo supermarketu.

Ostatné riešenia počítajú so spracovaním rastliny narastenej v hlavnej sezóne, čiže je ideálny čas pustiť sa do toho. Na odrode nezáleží. Mne dlhoročne najlepšie rastie fialová, vysvetliť to veru neviem.

Mraziť

Najľahšie a efektívne, celé lístky nasypte do nádobky, ľahučko, nepopučiť(!) a šup do mrazničky. Hotovo. Takto uchovaná bazalka si zachová živiny, aj arómu. Skoro ako čerstvá.

Bazalka

Sušiť

Nie je to typická rastlinka na sušenie. Napriek tomu, že sušenú bazalku dostať aj v obchodoch ako koreninu, je to trošku nefér. Stráca výraznú vôňu aj časť živín. Sušenú bazalku uchovávam ani nie tak do kuchyne, na to sú lepšie spôsoby, ale skôr malé množstvo na čaj na tráviace ťažkosti či zastavené vetry.

Bazalka

No aj bazalkový čaj je účinnejší skôr z čerstvých lístkov. Okrem zlepšenia metabolizmu pomáha tíšiť kašeľ, liečiť choroby dýchacích ciest. A rastlina ako taká má aj antidepresívne účinky.

Bazalkový čaj

Nakladať do oleja

Ďalší rýchly a jednoduchý spôsob ako si bazalku uskladniť na neskôr. Ja som naložila do olivového oleja, ale len preto, že som slnečnicový zabudla kúpiť.

Bazalka v oleji

Do fľašky nalejeme na dno olej, vrstvíme lístky bazalky, jemne prisolíme a môžeme pridať trošku čerstvého cesnaku. Premiešať, nech to celé dobre sadne a neostanú vzduchové bubliny. Zhora nesmie trčať ani milimeter lístka.

Bazalka v oleji

Zmes ide do chladničky a využiteľné sú lístky ako aj olej samotný najmä v studenej kuchyni či na cestoviny. Práve pre to skladovanie v chladničke je príjemnejší slnečnicový olej, ktorý v chlade netuhne ako olivový.

Bazalka v oleji

Pesto

Asi najkomplikovanejší spôsob uskladnenia bazalky a pritom stále jednoduchý. Do mixéra si pripravíme lístky, soľ, oriešky (pínioné, mandle…), dáva sa parmezán, no nie je to nutné (čím menej surovín, tým dlhšie vydrží), prelejeme olejom, zmixujeme na kašu, naplníme do fľašky a zalejeme ešte zhora olejom. Skladujeme v chladničke, prípadne v mrazničke menšie porcie.

Bazalkové pesto

Skúsiť môžete aj moju obľúbenú kombináciu bazalka a petržlenová vňať, pomer približne 3:1.

Bazalkové pesto

Čerstvá

Hlavne neskoste hneď naraz celú úrodu. Mrazy sú (hádam) ešte dosť ďaleko a stihnete si ju stále užiť aj čerstvú.

Bazalka

U nás doma najviac frčí najväčšia bazalková klasika. Caprese. Rajčiny, mozzarella, posoliť, pobazalkovať, poliať olivovým olejom a balzamikovým octom. Ľahučké jedlo, hodí sa k nemu akékoľvek pečivo, od hutnej ciabatty po nadýchaný maslový croisant. A víno!

Caprese šalát

Na hranie

Prečo nie? Áno aj. Toto spracovanie dáva zmysel aj odkvitajúcim (inak už ťažšie využiteľným) kvetom.

Bazalka

Ešte stále sa dajú využiť do akéhokoľvek fantazijného detského varenia s hračkárskym riadom. Rovnako dobre poslúžia ako aromatická kytica do hračkárskej minivázy.

Bazalka vo váze

Klasický výsev

Ak chcete naozaj šťastnú bazalku, vysejte semienka najbližšie na jar, najskôr od druhej polovice marca, pekne vzíde ale počas celej jari. Začiatkom mája, v severných oblastiach až po zamrznutých, môže priesada von na záhon alebo do veľkého črepníka. Ľúbi priestor na hlbšie zapustenie koreňov, vlahu, ale takú čo ňou pretečie a nebude sa čvachtať v odstátej vode a ľúbi slnko, ale v hlavnej sezóne jej postačí východné, nemusí sa opaľovať celý deň na južnom stanovisku.

Semienka bazalky

 

Text a foto: Martina Töröková

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Aj vo vašej záhrade môžete kosiť ako profesionál Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov Ako si vybrať a vysadiť stromy a kry predávané v kontajneroch a baloch