Martin Čurda radí: Zdeformované plody uhoriek v skleníku. Čo to spôsobilo?

  • 14.07.2019

V minulom roku sa mi v skleníku vytvorili deformované plody hadoviek. O čo ide?

Dve uhorky hadovky na rastline

Klasické uhorky nakladačky, šalátové uhorky, ale i cukety a tekvice potrebujú na vývoj plodu prenesenie peľu zo samčieho kvetu na samičí a oplodnenie vajíčka. Aby sa dali pestovať uhorky hadovky v skleníku, kde nelietajú včely a nedochádza k opeleniu, musia mať vlastnosť, ktorú nazývame partenokarpia. Partenokarpické sú všetky skleníkové uhorky hadovky (Minisprint F1, Baby F1, Superstar F1, Vista F1, Marta F1), ale aj niektoré nakladačky (Elisabeth F1). Výhodou partenokarpických nakladačiek je to, že sú podstatne skoršie ako klasické nakladačky a v chladnejších oblastiach sa dajú pestovať v skleníkoch a vo fóliových krytoch.

To, čo opisujete, je vedľajší negatívny efekt partenokarpie. V prípade náhodného opelenia partenokarpickej odrody (včelou, muchou) dochádza k tvorbe deformovaných – hruškovitých a prehnutých plodov. V časti plodu, kde sa vyvíjajú semená, sa pletivá vyvíjajú rýchlejšie, dôsledkom čoho sú známe deformácie uhoriek. K týmto deformáciám nedochádza, pokiaľ v skleníku nie sú včely alebo iné opeľovače.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?