Na huby do vlastnej záhrady: Šťastie či galiba?

  • 10.10.2019

Ako sa to vezme. Je skvelé skočiť si po huby do rannej praženičky rovno do záhradky. Na druhej strane nie každá huba je dobré znamenie. Hríby si nájde pod vlastnými stromami asi naozaj len zopár záhradkárov. No také podpňovky nie sú až takou raritou.

Podpňovky v lese

Huba mnohých mien

Podpňovka obyčajná je oficiálny mykologický názov. Táto huba je ale známa pod mnohými inými menami, niektoré sú lokálne. Václavky, Michalky, podpinky, hromadzinky, hromadinky sú len niektoré z nich. U nás rastie najčastejšie naozaj obyčajná, ale aj iné variácie, smreková aj žltá. Ide o mierne jedovatú hubu, ale len v surovom stave. Po dostatočnej tepelnej úprave je z nej jedlá dobrota. Mladé plodnice sa od vyvinutých výrazne líšia. Najprv má pod klobúkom tenkú blanku, ktorá sa neskôr roztrhne a ostane na hlúbiku prstenec.

Podpňovka položená na atlase húb

Kde a ako rastie

Všetky názvy tejto huby sú mimoriadne výstižné, povedia nám o nej takmer všetko.

Podpňovka rastúca vedľa pníka

Podpňovka, áno ona najčastejšie rastie pod pňami, resp. najmä na odumretých podpníkoch. Patrí medzi drevokazné huby, tie rozkladajú odumreté kmene, konáre, vetvy i vetvičky. Zabezpečujú tak obeh živín v prírode.

Podpňovky v košíku

Václavka, Michalka – tento názov prezrádza kedy sa zvyknú objavovať a teda vtedy, keď majú meniny Mišovia a Vašovia. Takže sme už v rozbehnutej sezóne.

Mladé podpňovky v dlani

Hromadinky, hromadzinky im hovoria na Záhorí pretože najčastejšie rastú v trsoch. A keď nie vo veľkých trsoch, tak aj tak máte v zásade istotu, že keď nájdete zopár, čoskoro ich bude hromada.

Trs podpňoviek v tráve

Podpňovky v záhrade

Podpňovky v záhrade sú radosť i starosť. Ak vám vyrastú plodnice na strome, ktorý považujete za zdravý, mohli ste sa mýliť. Podpňovka spravidla nenapáda zdravé rastúce drevo, ale už poškodené. Ak sa teda zjaví, znamená to s najväčšou pravdepodobnosťou, že strom stráca kondíciu, huba sa tam dostáva najčastejšie cez nejakú ranu a keď už vyrastú plodnice, je to signál vnútorného poškodenia, ktoré tam ale naozaj spravidla bolo aj predtým. Jej najbežnejším výskytom sú ale už naozaj odumreté podpníky.

Podpňovky

Podpňovky

Môj prvý nález hromady hromadiniek bol práve v predzáhradke jedného domu v Stupave. Vidíme na fotkách mladé a následne plne roztvorené klobúky plodníc. Ten strom už na svojom mieste nie je.

Najlepšie „sopľavé“

Podpňovky sa dajú aj sušiť, majú jemnú hubovú chuť, čiže vhodné sú do polievky, na omáčky, praženicová klasika. Ale úplne najlepšie sú nakladané v sladko-kyslom náleve. Na začiatok treba klobúčiky obvariť v slanej vode, nemalo by to byť viac ako 5 minút, lebo sú relatívne jemné.

Obvarené podpňovky

Nálev stačí klasický bez konzervantov na nakladanie uhoriek. K podpňovkám sa hodia aj iné huby, masliaky alebo malé suchohríby. Ešte lepšie vytvoria kombináciu s malými cibuľkami, ktoré môžu ostať v celku a mrkvou.

Malá cibuľka v dlani

Obvarené huby zlejeme, naplníme fľaše, zalejeme ešte teplým nálevom a dáme sterlizovať na 25 minút. Podpňovky parádne zrôsolovatejú v náleve, skrátka budú ako „sopeľ“, len bude treba počkať. Spravidla na Vianoce už býva nálev presne taký odstáty ako má byť.

Sterilizované podpňovky

Iné huby v záhradách

V záhradách sa môžu samozrejme zjaviť aj iné huby. Než sa na vrhnete, vždy sa uistite, o čo ide. Na jar v mulčovacej kôre neraz prídu ako bonus aj výtrusy lahodných smrčkov. A nájdu sa aj šťastlivci s bedľami vysokými.

Bedľa vysoká

Tie odporúčam využiť najjednoduchšie ako sa len dá, na masielku osmažiť z oboch strán, posoliť a s pečivom zjesť!

Bedľa na žemli

 

Text a foto: Martina Töröková

 

Tagy: bedle | huby | podpňovky

Diskusie na tému článku