Tienistá záhrada? Nezúfajte! Tieto druhy zeleniny a ovocia slnko veľmi nepotrebujú
Pestovanie vlastnej zeleniny a ovocia si nemusíme odriecť dokonca ani v zatienenej záhrade. Niektoré druhy dobre vystačia aj s málom slnečných lúčov.
Aj keď tienistá záhrada môže pre mnohých záhradkárov predstavovať „tvrdý oriešok“, pravda je, že sa i tu dá vypestovať množstvo zdravej zeleniny i drobného ovocia. Je však potrebné presne poznať podmienky, ktoré na ploche vládnu, aby sme podľa nich zvolili tie správne tieňu odolné rastliny.
I keď väčšina zeleniny a ovocia rastie oveľa lepšie na slnku, nájdu sa medzi nimi aj pomerne prispôsobivé druhy, ktoré dobre zvládnu i záhony, kam sa slnko len tak nedostane. Niektorým rastlinám takéto podmienky dokonca vyhovujú. Tieň môže mať aj celý rad výhod.
Zelenina a ovocie sa v ňom veľmi dobre zberajú aj počas horúceho leta. Pestované rastliny väčšinou nemusia bojovať s takým extrémnym vysychaním pôdy a tešia sa z celkovo vyššej vzdušnej vlhkosti.
Ako rozlišovať tieň v záhrade
Aj tieň môže byť rôznorodý. Skôr než sa pustíme do pestovania vybraných rastlín, musíme ho dôkladne spoznať. V záhonoch v blízkosti opadavých stromov môže byť napríklad len dočasný. Až do konca mája bývajú tieto záhony zaliate slnkom a vtedy na nich dopestujeme i jarnú zeleninu náročnú na svetlo.
Stabilný tmavý tieň zvyčajne spôsobujú vysoké budovy, steny alebo plné ploty. V tomto prípade nie je možné v priebehu roka počítať so zmenou svetlosti. Tieň navyše býva veľmi tmavý. Okrem toho výškové bariéry často predstavujú aj prekážku pre dážď a v zrážkovom tieni dokonca môže panovať silné sucho.
Hlboký tieň
Kde sa vyskytuje: pod vždyzelenými stromami alebo vnútri nádvoria obklopeného vysokými múrmi; pre také stanovište je typický tmavý nemenný tieň bez priameho svetla a relatívny chlad
Čo tu pestovať: listová zelenina, bobuľové ovocie, huby
Hoci na takomto stanovišti veľa druhov neporastie, stále je na výber. Na záhony v hlbokom tieni môžeme vysievať najmä rýchlo klíčiacu listovú zeleninu, ktorá je v porovnaní s inými skupinami plodín na svetlo pomerne nenáročná.
Okrem listového šalátu skúsime napríklad nenáročnú rukolu, špenát či napríklad mizunu. Zo skupiny drobného ovocia je možné sem vysadiť napríklad černicu, malinu alebo čučoriedku chocholíkatú.
Hlboký tieň má veľa nedostatkov, ale veľmi dobre vyhovuje hubám. Hlivu ustricovú či shiitake ľahko dopestujeme vďaka hotovej pestovateľskej sadbe alebo si zakúpeným mycéliom naočkujeme pne. Huby možno pestovať aj v slame alebo v pilinách.
Plný až čiastočný tieň
Kde sa vyskytuje: severná strana múrov, budov alebo pri živých plotoch; tieto miesta sú bez dlhšieho slnečného svitu, väčšinou len s rozptýleným svetlom
Čo tu pestovať: listová zelenina, strukoviny, koreňová zelenina, rebarbora, ríbezle, jabloň, višňa, čučoriedky, brusnice
V záhone v plnom až čiastočnom tieni pestujeme listovú zeleninu, ako je šalát, špenát, rukola. Trojhodinový slnečný svit umožňuje pestovanie aj ďalších druhov plodín. Porastie tu napríklad kel, mangold, pak-choi, listový petržlen, u nás ešte stále málo pestovaný štiav či trebuľka. Skúsiť môžeme i rýchlo klíčiace odrody hrachu.
S tieňom blízko živého plotu si veľmi dobre poradia popínavé fazule, ktorým poskytneme vyššiu oporu z dlhých bambusových tyčí. Fazule sa tak doslova vyšplhajú za svetlom. Dajú sa tu pestovať i vysoké plodiny, ako sú topinambury.
A čo ovocie? Vhodné sú čučoriedky, černice, maliny, odrody ríbezlí so svetlými plodmi alebo mesačné jahody. Červenoplodé odrody budú síce obsahovať menej cukru, no i tak prinesú skvelú úrodu.
Mozaikový tieň
Kde sa vyskytuje: pod listnatými stromami, ktoré pomedzi olistené konáre prepúšťajú k pôde časť slnečného svitu; tmavosť tieňa závisí od druhu dreviny a od usporiadania a veľkosti listov
Čo tu pestovať: listová zelenina, strukoviny, koreňová zelenina, rebarbora, ríbezle, jabloň, višňa, čučoriedky, brusnice
V tomto type tieňa veľmi dobre prosperujú všetky plodiny odporúčané na pestovanie v hlbokom až čiastočnom tieni. Pod korunami stromov počítame s vyššou vzdušnou vlhkosťou, ktorá môže spôsobovať rozvoj niektorých hubových chorôb.
Pri pestovaní zeleniny je vhodné čo najviac vyťažiť z obdobia, keď ešte nie sú dreviny plne olistené. Skoro na jar vysievame reďkovky i skoré odrody kalerábu. Záhony sa dajú využiť aj na pestovanie prezimujúcej zeleniny v podobe čierneho koreňa, zimného póru, kučeravého kelu či špenátu.
Polotieň
Kde sa vyskytuje: východná alebo západná strana múrov, budov, živých plotov, stromov alebo väčšie dvory
Čo tu pestovať: listová, koreňová, stonková zelenina, strukoviny, čučoriedky, brusnice, rebarbora, ríbezle, egreše, jabloň, višňa, slivka, hruška
Do polotieňa sa hodia všetky plodiny, ktoré sa dajú pestovať aj v ostatných typoch tieňa. Široké pestovateľské možnosti sú najmä v blízkosti západne orientovaných múrov či živých plotov. Tu záhony profitujú z intenzívneho popoludňajšieho slnka, ktoré podporí rast aj náročnejších plodín.
Na miestach s ranným slnkom a popoludňajším tieňom sa dá dobre pestovať pór, hlávková kapusta, jarná cibuľka, fazuľa, bôb, paštrnák, skoré odrody zemiakov, mrkva i červená repa.
Z ovocného sortimentu je možné vysadiť skoré odrody jabloní, napríklad ‘Discovery’, alebo slivky. Z drobného ovocia sú dobrou voľbou čierne ríbezle i kyslomilné čučoriedky, brusnice či kľukva. Hrušky potrebujú pre rast a dozrievanie plodov oveľa viac slnka, avšak skoré odrody by si mali poradiť aj s týmito podmienkami.
Hoci toto stanovište vyhovuje aj náročnejším druhom zeleniny a ovocia, stále množstvom slnečného svitu nepostačuje najnáročnejšej plodovej zelenine, ako sú paradajky, papriky, baklažán. Rovnako tu nemá zmysel vysádzať teplomilné ovocie – vinič, broskyne, marhule.
Ako sa dočkať čo najväčšej úrody
Ako zvýšiť úrodu v tieni
- Vertikálne steny budovy nafarbíme svetlou farbou, ktorá zosilní účinok svetla.
- Prerežeme konáre okolitých stromov a kríkov, tým dostaneme k povrchu pôdy oveľa viac slnečných lúčov. Pri stromoch je možné napríklad odstrániť spodné vetvy.
- Pridáme veľké množstvo organických látok do pôdy, aby lepšie zadržiavala vodu.
- Semienka zeleniny vysejeme do kvetináčov či výsevných nádob na plnom slnku. Keď dorastú do potrebnej veľkosti, presadíme ich na tienistý záhon.
Čo nepestovať v tieni
- Ovocie a zelenina, ktoré vyžadujú intenzívny slnečný svit a plné slnko, ako sú paradajky, papriky, broskyne či vinič.
- Dezertné odrody ovocia, ktoré potrebujú slnko na tvorbu cukru v plodoch.
- Stredomorské bylinky so striebristými listami, ako je levanduľa, šalvia, ale aj zelený rozmarín. Tvorba aromatických látok je závislá od slnka.
- Neskoré odrody, pri ktorých tieň skracuje vegetačné obdobie.
Ako čo najlepšie využiť plochu
- Vysievame rýchlorastúce plodiny, ako sú reďkovky či šaláty, v tieni vysokých stien fazuľu. Čakanku a rebarboru si o niečo skôr dopestujeme v skleníku.
- Väčšina úžitkových plodín rastie a plodí v tieni oveľa menej, čo našťastie neplatí vo všetkých prípadoch. Druhy, pri ktorých sa to len trochu dá, umiestnime v rámci záhona do tieňa a tie náročnejšie na miesto, kde sa dostane viac slnečných lúčov.
Text: Ing. Lucie Peukertová, Sue Stickland
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Akú sušičku ovocia odporúčate? S ktorou ste spokojní? Dík