Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?

  • 03.07.2022

Dočítal som sa, že z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou, treba odstraňovať korene. Je to naozaj nevyhnutné?

Hrozno
Foto: isifa/Shutterstock

Hlava, ktorá sa vytvára nad pôdou, je zhrubnuté miesto, kde bola naštepená odroda na podpník. Podpník musí byť odolný proti nebezpečnej fyloxére, odroda, ktorá sa pestuje, nemusí.

Každoročne koncom jari, resp. začiatkom leta, keď pominie riziko hlbokých mrazov, hlavu obkopeme motykou a korene ostriháme. Cieľom je, aby odroda, ktorá môže byť náchylná na fyloxéru, nezakoreňovala. Práve na koreňoch sa vyvíja jedno zo štádií choroby, a ak by sme ich ponechali, vinič by časom odumrel. Pred zimou sa hlava vo vinohradoch vždy zahrnula pôdou.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: hrozno | ovocie | vinič

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Letný veniec z vlastnej záhrady: Postup, ktorý zvládnu aj začiatočníci Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?