Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete

  • 25.06.2022

Počas uplynulej sezóny mi zožltli listy na broskyniach, ktoré sme sadili pred šiestimi rokmi. Predtým na tomto mieste bol asi dvadsať rokov jablkový sad, ktorý vysádzal môj otec. Preto sme zvolili broskyne, ktorým sa pri Nitre darí. Viete poradiť, čo sa s nimi teraz deje? 

Broskyne

Ťažko diagnostikovať ochorenie stromu takto na diaľku, ale pokiaľ nepozorujete iné sprievodné znaky a uvádzate, že listy zmenili počas sezóny farbu zo zelenej na žltú, vysoko pravdepodobne môže ísť o chlorózu.

Počas vegetačného obdobia ňou celkom často trpia ovocné stromy, najmä broskyne. Toto ochorenie sa prejavuje práve tým, že listy strácajú zelené farbivo a postupne žltnú bez toho, aby vädli. Zmenu farby listu našťastie nezapríčiňuje žiadny škodca či hubový patogén, baktéria ani vírus. Má fyziologický pôvod, pretože rastliny strácajú zelené farbivo v dôsledku nedostatku železa. Tento prvok je potrebný na syntézu chlorofylu. Nemusí pritom ísť o nedostatok železa v pôde, kde sa neraz tento prvok nachádza v dostatočnom množstve. Často ho len strom nevie prijať. Takýto stav má na svedomí nadbytok vápnika v pôde. Presnejšie katióny vápnika, ktoré môžu byť podobne ako železité katióny dvojmocné, a tak blokujú jeho prijímanie (akoby ho „nahrádzajú“).

Toto môže byť v dôsledku prirodzeného nadbytku vápnika v pôde, hlavne v pôdach na vápencových podložiach, alebo v dôsledku nadmerného hnojenia vápenatými hnojivami, napríklad fosforečnými či dokonca v dôsledku pridávania mletého vápenca. Pomôže, ak v zime alebo v predjarí skypríte pôdu okolo stromov a rozhodíte okolo kmeňov vyzretý kompost, prípadne kremičitý piesok. V ďalších rokoch nepoužívajte fosforečné hnojivá, ale len draselné.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Vôňe majú vplyv na našu náladu, preto s nimi treba narábať citlivo. Ktoré aromatické rastliny si vybrať do záhrady? Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?