Chloróza broskýň (bledé listy na broskyni)

Nedostatok železa v pôde sa prejavuje blednutím listov broskýň. Listy blednú, pričom zo začiatku ostáva žilnatina tmavšia.

Prejavy

Ide o fyziologickú poruchu, typickým príznakom je žltnutie najprv medzižilových pletív, neskoršie celých listov. Listy sa skrúcajú, postupne hnednú a opadávajú, sa začína vždy na koncoch letorastov a konárov a pokračuje smerom dolu. Dôvodom je nedostatok prijateľného železa v pôde, niekedy aj iných stopových prvkov, napríklad horčíka či mangánu, medi, bóru. Môže s tým súvisieť aj prebytok vápnika v pôde, rozvoj podporuje i extrémne suché alebo vlhké počasie, zamokrená, ťažká a málo prevzdušnená pôda, nedostatok organických látok v pôde či vysoký obsah fosforu.

Chemická ochrana

Potrebná bude aplikácia hnojív s vyšším obsahom železa, prípadne stopových prvkov v chelátovej väzbe. Pri slabších príznakoch treba vylúčiť fosforečné hnojenie a používať len draselné hnojenie v síranovej forme.

Ekologická ochrana

Obsah vápnika podľa potreby treba znížiť pridaním kyslejšieho humusu a nekarbonátového kremičitého piesku.

Prevencia

Pred výsadbou je potrebné zistiť pH pôdy. Pomáha aj častejšie kyprenie pôdy, výber ideálnych miest s vhodným typom pôdy, primeraný výživový režim.

chloróza broskýň; žltnutie listov broskýň; hnednutie lsitov broskýň; opadávanie listov broskýň; blednitie listov broskýň; broskyne; choroby broskýň