Záhradkárska poradňa: Ako a kedy si rozmnožiť broskyne?

  • 22.08.2021

Sused má dobrú broskyňu. Kedy a ako si ju môžem rozmnožiť? 

Broskyne

I keď je v sezónnej ponuke záhradníctiev čoraz bohatší sortiment odrôd broskýň, práve teraz, v auguste, je vhodný termín na ich rozmnožovanie.

Vhodný spôsob pri broskyniach je očkovanie. Výhodou je, že očká môžeme odobrať práve z broskyne z našej vlastnej záhrady alebo od dobrých susedov. Ak sme si nedopestovali semenáčiky z jarného výsevu stratifikovaných kôstok, nič nie je stratené. Určite v záhrade nájdeme náhodou vyrastený stromček – semenáčik broskyne či mandle, ktorý použijeme ako podpník.

V auguste semenáčiky intenzívne rastú bez toho, aby stratili miazgu, t. j. rastlinné šťavy stále prúdia vo vodivých pletivách podpníka. Ak je však príliš sucho, podpník niekoľko dní pred očkovaním pripravujeme intenzívnou zálievkou. Zvolíme si klasickú techniku očkovania: na T-spôsob. Pracujeme pozorne a precízne, očko musí zapadnúť do rezom pootvorenej kôry podpníka. Chce to cvik, kým sa podarí dobre odobrať očko. Po jeho zasunutí vršok odrežeme v línii hornej časti písmena „T“, aby sa pletivá napojili. Dobre uviažeme viazacou páskou.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí