Repík práve kvitne. Ako ho používať?

  • 30. júl 2020

Neďaleko našej záhrady rastie repík. Radi by sme si z neho nazbierali. Na čo všetko sa dá používať a dá sa pestovať aj v záhrade?

Repík

Repík lekársky (Agrimonia eupatoria) sa pestuje jednoducho. Má rád piesočnú pôdu, ale nevadia mu ani kamienky. Ideálne miesto je južný slnečný svah, avšak dobre znáša aj polotieň. Je jednou z najuniverzálnejších drog. Zbiera sa kvitnúca vňať, suší sa v tieni do 40 °C.

Stimuluje činnosť žlčníka, podporuje detoxikačnú činnosť pečene, zlepšuje metabolizmus tukov a cholesterolu. Zlepšuje trávenie, peristaltiku čriev, tlmí zápalové procesy najmä na slizniciach tráviaceho ústrojenstva, tlmí hnačky. Pomáha pri kožných chorobách.

Ako ho využiť?

Repíkový nálev

Repíkový nálev pripravíme tak, že jednu čajovú lyžičku nasekanej vňate prelejeme štvrť litrom vriacej vody a necháme lúhovať 15 minút. Pijeme 3-krát denne pol hodinu pred jedlom.

Repíkový čaj

Repíkové kloktadlo

Pri chrapote a bolestiach v hrdle si pripravíme repíkové kloktadlo. Do litra vody dáme dve hrste repíku a varíme tak dlho, až sa odparí tretina objemu. Necháme vychladnúť, scedíme.

Repíková masť

Na natieranie poranených, boľavých a zapálených častí tela si môžeme vyrobiť repíkovú masť. Dve hrste nadrobno narezaného repíku dáme do 250 g vopred rozohriatej bravčovej masti, krátko popražíme. Necháme vychladnúť a na druhý deň ľahko prehrejeme, scedíme cez ľanový obrúsok do téglikov, necháme vychladnúť a uložíme do tmy a chladu.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Komentáre

    Pridaj príspevok