Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami

 • 05.09.2022

Koniec leta a jeseň sú spojené s upratovaním záhrad a zazimovaním rastlín. Je to taktiež obdobie prípravy dreva na zimu. Využiť na to možno aj stromy, ktoré uhynuli, a v lete nebola príležitosť na ich odstránenie. Aj počas jesene sa občas treba vybrať do záhrady s pílkou či nožnicami a dopriať zeleni to, čo si v tomto ročnom období žiada.

Jesenný rez ruží
Foto: Shutterstock

Okrasné jablone

Začiatkom jesene skontrolujeme koruny okrasných jabloní. Odstránime všetky suché, poškodené, zahusťujúce alebo veľmi tenké konáre na konárový krúžok. Tento rez neodkladáme na neskôr, aby sa rezné rany do zimy stihli zahojiť. Súčasne odstránime aj plané výhony z podpníka.

 • Kvitnutie: apríl – máj
 • Rez: august – september

Floxom pred zimou odstrihneme suchú nadzemnú časť

Floxom pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety, neskôr sa vytvoria ďalšie. Zároveň tak zabránime samovysievaniu tejto trvalky. Tesne pred zimou odstrihneme suchú nadzemnú časť, ktorá býva často napadnutá hubovými chorobami.

 • Kvitnutie: júl – september
 • Rez: júl – september

Georgíny kvitnú do mrazov

Tieto atraktívne rastliny kvitnú až do prvých mrazov. Pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety, čím zabezpečíme tvorbu ďalších. Zároveň tým podporíme celkový atraktívnejší vzhľad rastliny.

 • Kvitnutie: júl – október
 • Rez: september – október

Ruže

Na konci jesene skrátime kríky ruží, odstránime zvyšky kvetov, plody (šípky), suché a poškodené výhonky. Popínavým ružiam môžeme zrezať bočné výhonky na dva alebo tri púčiky. Podporí to jarný rast nových silných výhonkov, ktoré prinesú kvety.

 • Kvitnutie: jún – september
 • Rez: november
Rez odkvitnutých kvetov ruže, žlté rukavice
Foto: Shutterstock

Bohato kvitnúce astry

Patria k najkrajším trvalkám jesene. Každoročne bohato kvitnú až do neskorých jesenných dní. Akonáhle odkvitnú a stonky zoschnú, celý porast ostriháme. Suchou nadzemnou časťou môžeme na zimu zakryť rastlinné bázy.

 • Kvitnutie: september – november
 • Rez: november

Vtáčí zob

Počas jesene sa zakladajú živé ploty z listnatých drevín. K najobľúbenejším a zároveň najmenej náročným patrí vtáčí zob. Sadeniciam, ktoré nemajú koreňový bal, zostrihneme pri výsadbe nielen korene, ale aj nadzemnú časť.

 • Kvitnutie: máj
 • Rez: september – november

Chryzantémam odstránime kvety, nie stonky

Keď tieto trvalky odkvitnú, odstránime im všetky odkvitnuté kvety. Nie však stonky, tie budú počas zimy chrániť rastlinnú bázu, ktorú po reze môžeme zakryť ihličnatými chvojkami. Suché stonky odstránime až počas jarnej údržby.

 • Kvitnutie: september – november
 • Rez: november
Chryzantémy
Foto: Shutterstock

S nožnicami na maliny

Po zbere odstránime výhony, na ktorých dozreli plody. Rastlina bude smerovať energiu do nových výhonov, ktoré prinesú ovocie v budúcom roku. Ak je porast príliš hustý, preriedime letorasty. Ponecháme len najsilnejšie výhonky s dôrazom na ich rovnomerné rozmiestnenie. Vysoko rastúce odrody následne priviažeme k pevnej opore. Maliny, ktoré plodia na jeseň, prinášajú plody na letorastoch, preto ich odstraňujeme až koncom zimy.

 • Vhodné obdobie na rez: august – október

Rez malín krok za krokom

 1. Najprv prezrieme porast malín a vyhliadneme si výhonky, na ktorých boli plody. Ich drevo má zväčša sivohnedú farbu. Všetky odstrihneme až pri pôde. Dáme pozor, aby sme nepoškodili nové zelené výhonky.
 2. Následne prezrieme nové výhonky a odstránime tie, ktoré sú tenšie ako ceruzka alebo sú ďalej od opory. V jednom trse necháme až osem silných výhonkov, aby sme v budúcom roku získali dostatočnú úrodu.
 3. Ponechané nové výhonky priviažeme na vodorovné drôtené opory pomocou mäkkého špagátu. Rovnomerne ich rozložíme, no nezaväzujeme ich príliš natesno, pretože potrebujú priestor na rast.
 4. Výsledkom celého zásahu má byť úhľadný rad nových výhonov, ktoré sú od seba vzdialené asi 10 cm. Po reze rozprestrieme okolo rastlín vyššiu vrstvu mulču z hrubšieho kompostu.
Rez malín
Foto: Shutterstock

Rez čiernych ríbezlí

Ak ste nestihli rez ríbezlí po zbere plodov, môžete tak urobiť aj mimo sezónu. Pokiaľ necháme kríky čiernych ríbezlí niekoľko rokov rásť bez zásahu, zmenia sa na mohutné, drevnaté a neforemné porasty, ktoré v záhrade zaberú veľa miesta. Každoročné prerezávanie zabezpečí bohatšiu úrodu väčších plodov a zároveň umožní pestovať túto ovocnú rastlinu aj na menšom priestore. Cieľom rezu je odstránenie najstarších výhonov a ponechanie tých najmladších. Práve tie v budúcom roku prinesú úrodu. Preriedením mladších výhonov podporíme cirkuláciu vzduchu vo vnútri kra.

 • Vhodné obdobie na rez: november – február

Rez čiernych ríbezlí krok za krokom

 1. Pomocou ostrých nožníc najskôr odstránime časť starších výhonov uprostred ríbezľových kríkov, keďže by viac nepriniesli úrodu a drevinu by zbytočne zaťažovali. Stred kríka by mal zostať voľný.
 2. Následne odstrihneme najhrubšie a ostatné najstaršie výhonky, ktoré v danom roku priniesli plody. Odstrihneme ich tesne nad úrovňou pôdy, drevinu tým zmladíme a presvetlíme.
 3. Vyhľadáme všetky mladšie výhonky, ktoré sa navzájom krížia a odierajú. Jeden z križujúcich sa výhonkov odstránime. Odstrihneme aj všetky tenké a príliš slabé výhonky.
 4. Konce ponechaných výhonkov napokon zrežeme o 10 cm. Rozdrvíme všetky odstrihnuté výhonky a pridáme ich do kompostu, prípadne ich spálime. Získame tak popol bohatý na draslík a ten následne pridáme do kompostu.

V prípade ostatných ríbezlí postupujeme podobne, len podľa potreby vetvy skracujeme o štvrtinu, aby sa rozkonárili. Keďže životnosť plodonosného obrastu je pri červených a bielych ríbezliach 6 až 8 rokov, podľa prejavenej plodnosti a prírastkov (mali by byť ročne asi 20 cm), bežne ponechávame aj päť- až šesťročné vetvy, ak nie je krík prehustený.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?