Rezervujte si prvý júnový víkend a navštívte podujatie Víkend otvorených parkov a záhrad 2023

  • 25.05.2023

V dňoch 2. – 4. 6. 2023 môžete navštíviť niektoré zo 120 slovenských parkov a záhrad v rámci jubilejného pätnásteho ročníka Víkendu otvorených parkov a záhrad! Tešiť sa môžete na komentované prehliadky, tematické okruhy, hudbu pod voľnou oblohou i súťaž.

Víkend otvorených parkov a záhrad 2023
Foto: VOPZ

Ide o jedinečnú možnosť spoznať čarovné prírodné zákutia, dozvedieť sa množstvo zaujímavostí z histórie i súčasnosti jednotlivých lokalít a zúčastniť sa skvelého programu, ktorý pre vás pripravila nezisková organizácia Národný Trust spolu s miestnymi organizátormi, dobrovoľníkmi a vlastníkmi zapojených parkov a záhrad. Hlavnou aktivitou podujatia sú komentované prehliadky parkov a záhrad.

Téma podujatia: Melódie záhrad

Podujatie má medzinárodný charakter a je súčasťou celoeurópskej iniciatívy sprístupňovania parkov a záhrad verejnosti Rendez-vous aux Jardins. Vyše dvetisíc záhrad nachádzajúcich sa vo viac ako 20 európskych krajinách otvára svoje brány od piatka 2. júna do nedele 4. júna 2023, aby spoločne oslávili význam parkov a záhrad pre našu spoločnosť.

Na tento rok bola na celoeurópskej úrovni zvolená téma s názvom „Melódie záhrad“, ktorá evokuje zvuky prostredia záhrad: spev vtákov, reč zvierat, šumenie vôd, vetra alebo rastlín. Hudba bola vždy dôležitou súčasťou spoločenského a kultúrneho života v mnohých parkoch a záhradách. A naopak, krása a život v záhradách boli a sú častou inšpiráciou pre hudobných skladateľov a iných umelcov.

Lisztova záhrada v Bratislave
Lisztova záhrada v Bratislave Foto: VOPZ

Kam na koncerty pod holým nebom?

Veľa parkov a záhrad okrem komentovaných prehliadok ponúkne návštevníkom aj program inšpirovaný témou podujatia „Melódie záhrad“. V podaní žiakov ZUŠ a konzervatórií si ich budete môcť vypočuť v Expozícií Tatranskej prírody, v SMOPAJ v Liptovskom Mikuláši, na Hrade a kaštieli v Liptovskom Hrádku, v Lisztovej záhrade v Bratislave, v záhrade Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici, v Parku Jána Baltazára Magina v Dubnici nad Váhom.

Koncerty renomovaných umelcov budú znieť na Hrade Červený Kameň (bratia Geišbergovci), v záhrade Slovenskej Katolíckej charity (Andrea Bučko), záhrade Galérie P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši (jazzový gitarista Ľuboš Brtáň), SNG Schaubmarov mlyn (zvuková inštalácia Ota Hudeca), Brodzianskom parku (Ensemble Thesaurus Musicum ), Žite v sýpke v Moravskom Lieskovom (Vrbovskí víťazi), Kreatívnej záhrade meštianskeho domu v Levoči (Kristína Lafková, Kamil Bartko), Zemianskej záhrade ria Stará pošta Mojmírovce (Musicantica Slovaca a spevácky zbor Škovránok), Mestskom múzeu v Seredi (Ildiko Kali).

Poznávanie rastlín v Pruger-Wallnerovej záhrade v Bratislave
Poznávanie rastlín v Pruger-Wallnerovej záhrade v Bratislave Foto: VOPZ

Melódie hudby, chuti a farieb si bude možné vychutnať na Rožňavskej zelenej terase, ako aj v Arboréte v Tesárskych Mlyňanoch.

Ďalšou melódiou záhrad bude „bzukot včiel“ a to vo Včelárskom skanzene v Královej pri Senci, Včelárskej záhrade v Smoleniciach alebo v Medolandii v Dolnej Krupej.

Spev vtákov budete môcť spoznávať v arboréte v Liptovskom Hrádku, Spojenej škole internátnej v Trenčíne, v záhrade SNG Strážky.

Svoju vlastnú melódiu záhrady si návštevníci budú môcť vytvoriť na workshope hry na „woodpack“ v Malom parku v Stupave, ale aj v Parku pred kinom Mier v Nových Zámkoch.

Dobrovoľníčky v Pruger-Wallnerovej záhrade
Dobrovoľníčky v Pruger-Wallnerovej záhrade Foto: VOPZ

Čítanie pre deti, špeciálne prehliadky aj minifestival

Zaujímavá aktivita sa v spolupráci so študentmi a absolventmi FiF UK koná v sobotu aj v nedeľu o 11:00 h v bratislavskom Rómerovom dome s názvom Japonské detské knižky pre slovenské deti. Rozprávky budú dvojjazyčne čítať deťom japonológovia.

Program tohtoročného VOPZ v Bratislave obohatí v sobotu 3.6. od 13.00 hod do 19.00 žánrovo pestrý program minifestivalu Prepoštská United, ktorý sa bude konať na jednej z najkrajších uličiek Bratislavy na Prepoštskej v spolupráci s Českým centrom.

Slávnostné otvorenie sezóny Sociálneho turizmu je spojené s VOPZ v Parku pri kaštieli v Žehre.

Špeciálna platená komentovaná prehliadka sa bude konať aj v Liptovskom Hrádku pod názvom: „Vôkol Belej ako v záhrade…“, ako aj v Kúpeľnom parku v Piešťanoch.

Program pre deti v historickej záhrade kaštieľa Strážky
Program pre deti v historickej záhrade kaštieľa Strážky Foto: VOPZ

Prírodné a súkromné záhrady i kvetinové farmy

Okrem už „stálych“ prírodných ukážkových, ale i súkromných záhrad, ako sú Ukážková prírodná záhrada v Dlhej nad Váhom, Tepličke nad Váhom, Jedloles, pribudli aj nové, napríklad Hlboká záhrada v Bernolákove či kvetinové farmy La Borinka, Victoria – trvalková škôlka.

Čo sa chystá v Bratislave?

Otvorené budú už overené záhrady: Open-air galéria ZÁHRADA, Záhrada domu Albrechtovcoov, Kochova záhrada, ale aj nové lokality: záhrada Devín, Ukážkové záhrady New Living Gardens. Privítajú vás tu sprievodcovia – dobrovoľníci či priamo majitelia a správcovia týchto lokalít.

Pre náročnejších sú pripravené špeciálne tematické prehliadky s odbornými sprievodcami. V rámci okruhu Záhrady ako múza pre hudbu navštívite záhrady spájané s menami známych hudobných osobností. Pre anglicky hovoriacich záujemcov je pripravený okruh Music in Gardens and Palaces of Bratislava Old Town.

Bývalá Pálffyho záhrada v Bratislave
Bývalá Pálffyho záhrada v Bratislave Foto: VOPZ

Do histórie nazriete v okruhu Palácové záhrady – slávne záhrady Uhorska. Plný prekvapení bude okruh špeciálne pripravený pre deti s názvom Kúzelná Bratislava a jej ukryté zelené tajomstvá. Zelenou divočinou uprostred betónovej džungle sa prevezú cyklisti.

Turisti si prídu na svoje na prehliadke Od Slavína cez Prüger-Wallnerovu záhradu až do Lurdskej jaskyne. So sprievodcom budete môcť nakuknúť do tajomného Rómerovho domu, odkiaľ organizátori pripravujú toto podujatie.

Na tematické okruhy je nutné zakúpiť si vstupenku a dopredu sa zaregistrovať na stránke podujatia www.vopz.sk.

Aranžovanie kvetov vo Františkánskej kláštornej záhrade v Bratislave
Aranžovanie kvetov vo Františkánskej kláštornej záhrade v Bratislave Foto: VOPZ

Najaktívnejšia je Spišská Nová Ves

Najaktívnejším mestom VOPZ je už tradične mesto Spišská Nová Ves s piatimi lokalitami, ktoré dobieha Liptovský Mikuláš so štyrmi záhradami.

Viaceré lokality, ako napríklad Park rodín v Tvrdošovciach či historický park Budimír a mnohé ďalšie, pripravujú aj spoločné pikniky so zaujímavým programom.

Nechýba súťaž

Pre všetkých návštevníkov VOPZ je pripravená súťaž „Poďte s nami do záhrady“. Úlohou súťažiacich je navštíviť najmenej tri ľubovoľné parky či záhrady, ktoré si zapíšu do „Karty návštevníka“ (tú si bude možné stiahnuť z webovej stránky www.vopz.sk).

Kartu spolu s fotkami z navštívených záhrad pošlú na adresu nt@nt.sk. Dňa 15. 6. 2023 organizátori vyžrebujú 3 výhercov, ktorí vyhrajú 1 × členstvo (členskú kartičku) v Národnom Truste, 1 × tričko Priateľ parkov a záhrad, 1 × knihu o historických parkoch a záhradách.

Ukážková prírodná záhrada So srdcom Nový Ruskov
Ukážková prírodná záhrada So srdcom Nový Ruskov Foto: VOPZ

Aké je vstupné na podujatie?

Niektoré vstupy sú zdarma, inde je vstupné dobrovoľné. Tematické prehliadky sú zväčša spoplatnené a na mnohé je potrebné sa objednať dopredu.

Na miestach, kde je vstup zdarma, môžete podujatie podporiť dobrovoľným príspevkom. Aj vďaka nemu sa bude môcť konať i o rok a prinesie ďalší zaujímavý víkendový program. Pri príležitosti XV. ročníka sú pripravené aj špeciálne pohľadnice s medzinárodným grafickým motívom Melódie záhrad.

Pozor na otváracie hodiny

Pred návštevou podujatia si dôkladne prečítajte otváracie hodiny jednotlivých parkov a záhrad či termíny prehliadok, ukážok a koncertov, a rešpektujte ich. V prípade nejasností môžete priamo kontaktovať zodpovedné osoby uvedené pri danom parku/záhrade.

Krátko o organizátoroch

Hlavným organizátorom podujatia je nezisková organizácia Národný Trust n.o. Jej poslaním je ochrana kultúrneho a prírodného dedičstva Slovenska. Historické parky a záhrady predstavujú dosiaľ nevyužitý potenciál mnohých miest a obcí a aj prostredníctvom čoraz viac obľúbeného podujatia sa Národný Trust n.o. snaží upozorniť na tento potenciál, potrebu jeho ochrany, ako aj zmysluplného a udržateľného využívania.

Záštitu nad podujatím prevzali Ministerstvo kultúry SR, Ministerstvo životného prostredia a primátor hl. mesta Bratislavy p. Matúš Vallo.

Nech sa páči, vyberte si svoj cieľ výletu a zistite podrobnejšie informácie na webovej stránke podujatia www.vopz.sk.

Zdroj: tlačová správa VOPZ
Redakčná úprava: Monika Felixová

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Vysejte ich raz a tešte sa z nich roky! Toto sú najlepšie samovýsevné rastliny na túto sezónu
Vysejte ich raz a tešte sa z nich roky! Toto sú najlepšie samovýsevné rastliny na túto sezónu
Upravte si trávenie, posilnite imunitu, predchádzajte infarktu a trombóze. Nenáročný šachor je mimoriadne liečivý
Upravte si trávenie, posilnite imunitu, predchádzajte infarktu a trombóze. Nenáročný šachor je mimoriadne liečivý
Krtko v záhrade? Takto sa ho zbavíte prírodným spôsobom
Krtko v záhrade? Takto sa ho zbavíte prírodným spôsobom
Zemiaky sú náročné na pôdu. Kedy a ako ich hnojiť?
Zemiaky sú náročné na pôdu. Kedy a ako ich hnojiť?
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Apríl v znamení výsevov zeleniny: Všetko, čo by ste mali vedieť, aby ste sa tešili z krásnej úrody
Apríl v znamení výsevov zeleniny: Všetko, čo by ste mali vedieť, aby ste sa tešili z krásnej úrody
Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete
Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete
Vysejte ich raz a tešte sa z nich roky! Toto sú najlepšie samovýsevné rastliny na túto sezónu
Vysejte ich raz a tešte sa z nich roky! Toto sú najlepšie samovýsevné rastliny na túto sezónu
Sprievodca pestovaním: Toto všetko vysievame počas apríla!
Sprievodca pestovaním: Toto všetko vysievame počas apríla!
Lunárny kalendár pre záhradkárov - apríl 2023
Lunárny kalendár pre záhradkárov - apríl 2023
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Púpava lekárska: Miláčik jari, symbol slnka, mesiaca a hviezd
Púpava lekárska: Miláčik jari, symbol slnka, mesiaca a hviezd