Top 8: Predstavujeme najnovšie odrody jabloní

  • 12.11.2020

Túžite po chutných, krásnych a šťavnatých jabĺčkach, ktoré budú zároveň odolné proti chorobám? Tak presne tým smerom sa uberajú ambície šľachtiteľov. Spoznajte osem najnovších odrôd.

Top 8: Najnovšie odrody jabloní

Prečo siahnuť po novinkách

Približne do polovice novembra alebo podľa toho, ako to počasie a lokalita dovolia, môžeme stále vysádzať ovocné stromy a kry.  Prečo však siahnuť práve po novinke? Najčastejším impulzom okrem atraktivity a sľubovanej chuti býva najmä odolnosť proti konkrétnym chorobám, ktoré sa v niektorých lokalitách pravidelne vyskytujú. To zabezpečí menej práce a starostí s postrekmi a tiež zdravšiu úrodu.

Prvým krokom k úrode je správna výsadba

Prvý krok k bohatej úrode je správna výsadba. Zaujímame sa nielen o samotnú odrodu, ale aj o podpník, čo je dôležité pre spôsob, v akom tvare ho chceme pestovať. Pokiaľ sa rozhodneme pre klasické korunkové tvary stromov, zvolíme si stredne silno rastúci, prípadne silno rastúci podpník. Pri pestovaní štíhlych vretien či iných intenzívnych tvarov siahneme po slabo rastúcom podpníku, napríklad M9.

Samotná výsadba je pritom jednoduchá a spočíva v niekoľkých krokoch. Po prinesení voľnokorenného stromčeka z predajne domov odstránime z koreňovej sústavy všetky mechanicky poškodené či nahnité korene. Následne mu zrežeme končeky ponechaných pevnejších koreňov. Tenšie vlásočnicové korene neskracujeme. Takto upravený stromček ponoríme do vedra alebo suda s vodou a necháme ho tam poriadne sa napiť, cca 24 – 48 hodín. Po tomto čase je stromček dokonale pripravený na výsadbu. Pri sadení kontajnerových stromov stačí strom aj s balom vybrať z kvetináča a tak vysadiť.

Jablká na strome

Ako si vybrať jabloň

Keďže jabĺčka majú pomerne široké spektrum chutí, je dobré sa pre odrodu rozhodovať aj podľa toho a nielen podľa peknej fotky. Možností, kde ochutnať rôzne odrody, je niekoľko, napríklad u susedov či známych. Poradiť však môže aj kvalifikovaný predajca, miestny spolok záhradkárov alebo čo-to sa dá zistiť na výstavách ovocia a zeleniny. Ak ide o nové odrody, zvykne sa ich chuť prirovnávať k tým starším, známejším, prípadne veľa napovedia aj rodičovské gény.

Vysokokmene volíme najmä do veľkých záhrad, pričom dopredu zvážime, či nemáme problém s výškami alebo pohybom, aby boli pre nás ošetrovanie stromov aj zber bezpečné.

V malých záhradách sa uplatnia najmä nízke pestovateľské tvary, či už štíhle vreteno, alebo môžeme skúsiť pestovanie na vedení v tvare palmety. Výhodou menších tvarov je aj možnosť pestovania viacerých odrôd na menšom pozemku, čo je pre rôznorodosť chutí vždy veľké plus. Zdravé popadané jabĺčka neskladujeme, no vieme ich využiť. Okrem priameho konzumu sa výborne hodia na pečenie, zaváranie, výrobu muštu či sušenie.

Jabloň, pestovateľský tvar palmeta

Jablone vyžadujú rez

Jablone sú stromy, ktoré až na výnimky vyžadujú rez. Hoci princípy rezu sú rovnaké, inak sa režú palmety, inak štíhle vreteno, polokmeň, vysokokmene. Vedieť rezať sa považuje za záhradkárske umenie. Najlepšie je učiť sa naživo od skúsenejších, môže to byť niekto zo susedstva alebo aj zo záhradkárskej organizácie. Tie zvyknú občasne organizovať komentované ukážky rezov.

8 nových odrôd, ktoré sa oplatí vysadiť

‘Dark Idol’

Tmavočervená mutácia obľúbenej zimnej odrody ‘Ligol’ rastie vitálne a do plodnosti vstupuje skoro. Plody kužeľovitého tvaru dozrievajú začiatkom októbra, ich zber je však vďaka včasnému vyfarbeniu možný už skôr. Sú veľmi veľké, a to najmä v prvých rokoch po výsadbe. Šupka je pri plnom dozretí tmavočervená na celom povrchu plodu. Krémová dužina je šťavnatá, veľmi krehká a chuťovo vyvážená. Odroda je málo náchylná na hubové choroby a vďaka vysokej mrazuvzdornosti je vhodná aj do okrajových oblastí.

Jablká Dark Idol
Dark Idol

Pôvod: Poľsko
Zber: koniec septembra, začiatok októbra

‘Red Love’

Ide o veľmi atraktívnu odrodu s červeno sfarbenou dužinou. Tmavočervené plody strednej veľkosti zberáme až koncom októbra. Jabĺčka intenzívne voňajú a sú výrazne chrumkavé. Chuť plodov je sladkokyslá, lahodná. Plody sa veľmi dobre skladujú. Okrem priameho konzumu sú vhodné na výrobu štiav, ktoré sú krásne červené. Odroda vykazuje dobrú odolnosť proti hubovým chorobám.

Jablká Red Love
Red Love

Pôvod: Belgicko
Zber: koniec októbra

‘Blaník’

Moderná odroda so stredne hustou korunou vznikla krížením odrôd ‘Florina’ × ‘Šampion’. Rast je v prvých rokoch intenzívny, s nástupom plodnosti sa umierňuje. Do plodnosti vstupuje skoro, tá je následne pravidelná a vysoká. Stromy málokedy vyžadujú prebierku plodov. Jablká zberáme na prelome septembra a októbra, konzumne však dozrievajú až v novembri. Sú veľmi veľké, kužeľovitého tvaru, slabo rebrovité. Stredne hrubá šupka je z troch štvrtín prekrytá tmavočerveným sfarbením. Dužina je svetlokrémovej farby, pevná, sladká, aromatická, nadpriemerne šťavnatá a má veľmi dobrú chuť. Odroda je výrazne odolná proti pehavosti a múčnatke a rezistentná proti chrastovitosti jabloní.

Jablká, odroda Blaník
Blaník

Pôvod: Česká republika
Zber: koniec septembra, začiatok októbra

‘Konfetnaja’

Letná odroda priemernej intenzity rastu dozrieva po odrode ‘Priesvitné letné’ a plody možno konzumovať dva týždne. Jablká sú stredne veľké, majú ideálny tvar a sú vyrovnané. Žltá šupka má na slnečnej strane ružové pruhy. Plody sú sladké, šťavnaté a aromatické. Odroda je úrodná a odolná proti chorobám.

Jablko, odroda Konfetnaja
Konfetnaja

Pôvod: Rusko
Zber: august

‘Krasnoje Ranneje’

Ruská, veľmi skorá letná odroda jabloní s guľatou a dosť hustou korunou rastie pomaly. Menšie až stredne veľké plody jasnočervenej farby dozrievajú už koncom júla a možno ich skladovať 3 – 4 týždne. Žltkastá dužina chutí sladkokyslo. Do plodnosti vstupuje skoro, tá je následne vysoká a každoročná. Vykazuje tiež veľmi dobrú odolnosť proti suchu a je dostatočne odolná proti chorobám a chladu.

Krasnoje Ranneje
Krasnoje Ranneje

Pôvod: Rusko
Zber: koniec júla, začiatok augusta

‘Nabella’

Novšia skorá zimná odroda vzišla z kríženia odrôd ‘Matkino’ × ‘Starking Delicious’. Stromy v prvých rokoch rastú bujne, neskôr sa rast upokojuje. Do plodnosti vstupuje skoro, tá je následne pravidelná. Plody zberáme v septembri, skladovať sa dajú do januára. Sú stredne veľké až veľké, šupka je z väčšej časti prekrytá červeným sfarbením s mramorovým efektom. Žltkastá dužina jemnej konzistencie je sladká, aromatická a veľmi dobrá. Odroda je vysoko odolná proti hubovým chorobám a vhodná do všetkých pestovateľských oblastí.

Jablká, odroda Nabella
Nabella

Pôvod: Česká republika
Zber: september

‘Mivibe’

Moderná letná odroda pochádza z kríženia odrôd ‘Mio’ × ‘Vista Bella’. Cieľom šľachtenia bola náhrada citlivej odrody ‘Vista Bella’. Rastie stredne bujne až bujne, vytvára stredne husté rozložité koruny. Do plodnosti vstupuje skoro, tá je následne takmer pravidelná. Kvalitné, vzhľadné a veľké plody guľovitého tvaru dozrievajú naraz. Zberáme ich v skorom termíne, už v polovici augusta, skladovať ich môžeme niekoľko týždňov po zbere. Šupka je hladká, purpurovočervenej farby s typickým voskovým ochranným oinovatením na povrchu plodu. Dužina je stredne pevná, šťavnatá, bielej farby, má sladkú chuť, je mierne aromatická a výborná. Odroda je vysoko tolerantná proti chrastovitosti jabloní a múčnatke a je vhodná na pestovanie vo všetkých oblastiach.

Jablká, odroda Mivibe
Mivibe

Pôvod: Česká republika
Zber: polovica augusta

‘Allegro’

Letná odroda, ktorá je na pestovanie veľmi nenáročná, vyniká skorou plodnosťou, rodí bohato a pravidelne. Hodí sa hlavne na pestovanie na slabo rastúcich podpníkoch, podpník M9 dokonca pozitívne vplýva aj na jej plnosť chuti a krehkosť a konzistenciu dužiny. Plody sú stredne veľké, červenej farby so slabým panašovaním. Jemná a krehká dužina je tesne po zbere dostatočne pevná, šťavnatá a má veľmi dobrú sladkú chuť. Výhodou odrody je aj jej rezistencia proti chrastovitosti jabloní podmienená génom Vf, múčnatkou tiež netrpí.

Jablko, odroda Allegro
Allegro

Pôvod: Česká republika
Zber: august

 

 

Text: Ing. Marián Komžík
Foto: Ing. Marián Komžík, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: jablone | odrody

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie