Tradičná terakota, alebo ako rôzne využiť terakotové črepníky

  • 24.11.2018

Aj vy obľubujete terakotové črepníky? Tieto druhy nádob tu boli už oddávna, svoju tradíciu majú naozaj dlhú.

Tradičná terakota, alebo ako rôzne využiť terakotové črepníky

Naši predkovia si nádoby vyrábali predovšetkým z hliny. Vypálením na slnku a neskôr v peciach získala hlina odolnejšiu štruktúru a tak sa stala výroba hlinených nádob čoraz viac populárnejšia.

Tradičná terakota, alebo ako rôzne využiť terakotové črepníky

Čo je to terakota

Medzi najznámejší druh keramiky patrí neodmysliteľne terakota. Ide o pálenú hlinu, z talianskeho prekladu od slova terra cotta – pečená zem, ktorá sa používa na výrobu črepníkov, obkladov, tehál, strešných krytín, sôch a rôznych nádob či dekoratívnych predmetov.

Zaujímavé je, že práve figúrky z terakoty vznikali skôr než samotné nádoby na varenie. To je hlavným dôkazom, že sa terakota používala prednostne najmä v oblasti umenia a stala sa najviac preferovanou vďaka jej hustej štruktúre a jednoduchej tvárnosti oproti mramoru alebo bronzu.


Terakotové črepníky sú zvyčajne neglazované s typicky hnedo-červenou farbou. Táto červenkastá až oranžová farba je spôsobená vysokým obsahom železa v hline, ktorý oxiduje. Na dotyk príjemný povrch môže obsahovať jemné nerovnosti v podobe drobných pórovitých bubliniek či zrniek piesku. Je možné stretnúť sa aj s terakotou glazúrovanou, ktorá zabezpečí, že sú nádoby vodotesné.

Tradičná terakota, alebo ako rôzne využiť terakotové črepníky

Jedným z najväčších dôvodov, prečo je terakota tak veľmi známa a používaná je fakt, že sa nachádza takmer na každom kontinente sveta. Ide o najbežnejší typ hliny, ktorá sa však vždy nachádza spolu s inými minerálmi a množstvom oxidu železa, to znamená, že nikdy nie čistá.

Terakota sa používala dlhé roky predovšetkým ako hmota na modelovanie sôch. V budhistických oblastiach boli tieto sochy veľmi rozšírené nielen v kláštoroch, ale tvorili akýsi kompaktný celok postupne aj v okrasných záhradách. Medzi najznámejšie takéto záhrady patrí aj záhrada v Thajskom Chiang Mai. Je plná nádherných hlinených sôch najrôznejších štýlov a veľkostí.

Tradičná terakota, alebo ako rôzne využiť terakotové črepníky

Nemenej známa je aj tzv. terakotová armáda, ktorá sa nachádza v Číne. Obrovskú zbierku terakotových sôch tvorí až 8000 vojakov, 130 vozov, 520 koní a ďalšie iné predmety z armády Qin Shi Huang, prvého čínskeho cisára. Celá táto zbierka mala chrániť cisára v jeho posmrtnom živote.

Tradičná terakota, alebo ako rôzne využiť terakotové črepníky

Praktická aj dekoratívna funkcia terakoty

Terakotové črepníky sa najčastejšie používajú na klasické sadenie alebo na výrobu rôznych dekorácií v záhrade. V kombinácii s farebnými kvetmi vedia vytvoriť nádherný celok. Stačí sa s nimi pohrať, použiť pár väčších a menších kúskov, do ktorých nasadíte obľúbené kvety a dekorácia do záhrady či na balkón je hotová.

Tradičná terakota, alebo ako rôzne využiť terakotové črepníky

Ak v sebe máte skrytý maliarsky talent, určite sa odhodlajte na výrobu pestrofarebných črepníkov, ktoré budú jedinečné a hravé. Použite fantáziu a vyčarujte vzory, ktoré oživia každý kút doma i v záhrade. Na maľovanie sú vhodné aj obyčajné akrylové farby. Dôležité je celý črepník na konci ešte poriadne prelakovať lakom, ktorý vydrží aj vonkajšie premenlivé počasie.

Tradičná terakota, alebo ako rôzne využiť terakotové črepníky

Majáky sú častým dekoratívnym motívom nielen v záhradách a znázorňujú akýsi bezpečný prístav a ochranu. Takýto maják postavený z terakotových črepníkov sa dá vyrobiť prekvapivo ľahko. Postačí na seba naskladať pár črepníkov od najväčšej veľkosti až po najmenšiu a farebne ich doladiť. Na zvýraznenie efektu je tento dokonca vybavený svetielkom v podobe malého lampášika. Záhradkári sú naozaj šikovní.

Tradičná terakota, alebo ako rôzne využiť terakotové črepníky

Tradičná terakota, alebo ako rôzne využiť terakotové črepníky

Ak si trúfate na niečo zložitejšie, vyskúšajte si vyrobiť originálne záhradné postavičky. Podľa veľkosti a počtu kvetináčov vám môžu vzniknúť naozaj zábavné kúsky. Začať môžete s malými postavičkami, ktoré budú zložené s malého počtu črepníkov, tie si pred samotným spájaním šnúrkou a lepidlom dôkladne navrhnite, a skončiť môžete napríklad aj takýmito výtvormi. Zaujímavé, čo poviete?

Tradičná terakota, alebo ako rôzne využiť terakotové črepníky

Terakotové postavičkPostavičky z kvetináčovy

Niekoľko rád na záver

Črepníky pred použitím pretrite vlhkou handričkou, aby ste sa zbavili všetkých nečistôt a aby vám nanášanie farby nerobilo žiaden problém.

Najvhodnejšie je používať akrylové farby na vonkajšie použitie, ktoré sú odolné proti akýmkoľvek poveternostným vplyvom. Na črepníky aplikujte vždy viac vrstiev farby. Hotové výrobky ešte dôkladne nalakujte, aby sa farba na črepníku zafixovala.

Kvetináče

Na črepníky, ktoré budú umiestnené v interiérovom prostredí, môžete použiť aj techniku decoupage, lepenie črepníka s rôznymi materiálmi ako napríklad vlnka, lano, prírodné materiály, noviny, stužky, kamienky, koráliky, mušle, čipky, konáriky, kôru a mnoho iného.

Využiť sa dajú aj na prvý pohľad zastaralé črepníky. Ich patina vynikne napríklad v štýle vintage a črepiny z terakotového kvetináča zasa poslúžia ako označovač v záhrade.

V našich oblastiach sa hlinené črepníky nedajú používať celoročne. Preto sa výrobcovia rozhodli vyrábať črepníky podobné terakotovým, no na ich výrobu použili kameninu. Takéto črepníky sú potom nielen podobné tým terakotovým, ale sú aj dizajnové a veľmi praktické v každom ročnom období.

 

 

Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: autor, Pixabay.com

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Nenáročné, dlho a bohato kvitnúce, také sú rudbekie. Máte v záhrade týchto poslov leta? Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade