Túžite po polykultúrnych záhonoch? Kombinujte tieto druhy a tešte sa z úrody

  • 18.07.2020

Rada by som mala celú záhradu pestrú a ekologickú, preto chcem aj zeleninu pestovať v zmiešaných kultúrach. Aké druhy môžem vzájomne spolu skombinovať?

Polievanie permakultúrneho záhonu v záhrade

Máte výborný nápad. Zmiešaná kultúra je veľmi pekná, ale hlavne aj zdravá. Ak totiž vysadíte každý riadok v záhone inou zeleninou, pri vhodnej kombinácii rastlín môžete využiť aj ich vzájomnú schopnosť chrániť sa proti chorobám a škodcom.

Veľmi dobre spolu „fungujú“ rajčiny a kríčkové fazule, skombinovať však môžete aj rajčiny a petržlen alebo papriku a zeler, prípadne zeler a karfiol. Medzi skoré zemiaky, ktoré ste sadili začiatkom apríla, môžete v júni dosadiť priesady kapusty. Skvelí susedia sú aj hlávkový šalát a ružičkový kel, veľmi dobre si rozumie aj cibuľa s karotkou. Vyskúšať môžete aj dvojkombináciu reďkovka a mangold, no a osvedčenou klasikou je tandem: mrkva a pór.

Ak by ste chceli záhony ešte pestrejšie, môžete skúsiť aj trojkombinácie so šalátom: šalát – karfiol – čínska kapusta, šalát – rajčiny – zeler, šalát – karfiol –mrkva, šalát – cibuľa – reďkovka, zeler – šalát – uhorky.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka