Túžite po polykultúrnych záhonoch? Kombinujte tieto druhy a tešte sa z úrody

  • 18.07.2020

Rada by som mala celú záhradu pestrú a ekologickú, preto chcem aj zeleninu pestovať v zmiešaných kultúrach. Aké druhy môžem vzájomne spolu skombinovať?

Polievanie permakultúrneho záhonu v záhrade

Máte výborný nápad. Zmiešaná kultúra je veľmi pekná, ale hlavne aj zdravá. Ak totiž vysadíte každý riadok v záhone inou zeleninou, pri vhodnej kombinácii rastlín môžete využiť aj ich vzájomnú schopnosť chrániť sa proti chorobám a škodcom.

Veľmi dobre spolu „fungujú“ rajčiny a kríčkové fazule, skombinovať však môžete aj rajčiny a petržlen alebo papriku a zeler, prípadne zeler a karfiol. Medzi skoré zemiaky, ktoré ste sadili začiatkom apríla, môžete v júni dosadiť priesady kapusty. Skvelí susedia sú aj hlávkový šalát a ružičkový kel, veľmi dobre si rozumie aj cibuľa s karotkou. Vyskúšať môžete aj dvojkombináciu reďkovka a mangold, no a osvedčenou klasikou je tandem: mrkva a pór.

Ak by ste chceli záhony ešte pestrejšie, môžete skúsiť aj trojkombinácie so šalátom: šalát – karfiol – čínska kapusta, šalát – rajčiny – zeler, šalát – karfiol –mrkva, šalát – cibuľa – reďkovka, zeler – šalát – uhorky.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky? Ekologicky proti „medvedíkovi“