Záhrada ako životný štýl: Rozmanitosť trendov na rok 2024 vás nadchne

  • 29.01.2024

Záhradné trendy sa neustále menia a ani rok 2024 nie je iný. V uplynulom roku sme spájali vonkajší a vnútorný priestor, podporili eko záhrady, dali priestor romantike, ale aj náročným pestovateľom.

Záhradné trendy na rok 2024
Foto: Shutterstock

Rok 2024 praje záhrade, ktorá bude podčiarkovať náš životný štýl, kreativitu, bude nás nabádať tráviť čas vonku, kde nám záhrada prinesie pokoj a radosť. To všetko s ohľadom na prírodu a klimatické zmeny. Inšpirujte sa.

Jasný a premyslený koncept

Najkrajšia záhrada je tá, v ktorej sa cítime dobre, a to bez ohľadu na trendy. Rok 2024 práve takémuto konceptu praje. Záhrada si vyžaduje premyslený plán, ktorý zohľadní nielen estetickú stránku, ale aj funkčnosť a udržateľnosť. Umožňuje vytvárať rôznorodé typy záhrad vrátane záhrad na oddych, rodinu a spoločenské udalosti.

Trend podporuje tvorbu záhrad, ktoré budú prispôsobené rôznym potrebám a záujmom ich majiteľov. Tešte sa z plánovania, máte v ňom voľnú ruku. Užite si tieto chvíle, sú plné očakávaní a radosti, ktorým sa snáď vyrovná len pocit spokojnosti s výsledkom práce.

Plánovanie a koncept záhrady
Záhrada si vyžaduje premyslený plán, ktorý zohľadní nielen estetickú stránku, ale aj funkčnosť a udržateľnosť. Foto: Shutterstock

Záhrada ako priestor pre relax

Vytváranie jedinečných vonkajších priestorov je vskutku výzvou na rok 2024. Záhrada je nielen o práci, je aj o oddychu a vychutnávaní si plodov svojho úsilia. Trendom je vytvoriť si vlastnú oázu pokoja. Nie sú to len kvety, kríky, ovocie a zelenina, ktoré tvoria celok, dôraz sa kladie aj na pohodlný záhradný nábytok, vonkajšie priestory v podobe altánkov či útulných terás. Vytvorte si vlastný čitateľský kútik v rohu záhrady alebo miesto na pokojný homeoffice.

Dôraz sa v tejto sezóne kladie aj na úpravu predzáhradiek a maximálne využitie aj tohto priestoru. Spojte funkčnosť a estetiku, nerobte kompromisy, zvoľte si variant, ktorý vyhovuje vám a vášmu životnému štýlu.

Priestor na relax v záhrade
Záhrada je nielen o práci, ale aj o oddychu a vychutnávaní si plodov svojho úsilia. Foto: Shutterstock

Všetko s ohľadom na prírodu

Jedným z hlavných trendov na rok 2024, týkajúci sa aj záhrad, je ohľaduplnosť voči prírode. Je to bod, v ktorom sa spája uvedomelosť a zodpovednosť. Je prínosné, že aj záhradné trendy sa menia v súlade so spoločenskými a environmentálnymi potrebami. Neustále sa zvyšuje dopyt po záhradných konceptoch, ktoré sú ekologicky udržateľné a šetrné k životnému prostrediu.

Tento nevyhnutný trend sa týka najmä mladých ľudí, ktorí si vytvárajú svoj nový domov a zakladajú si aj záhradu. Plánovanie a  prístup k výberu rastlín a materiálov pomôže vytvoriť záhradu, ktorá bude ohľaduplná voči životnému prostrediu.

Minimalizujte chémiu v záhrade a šetrite vodou

Starostlivosť o záhradu a záhradný dizajn naberajú iný, nový smer, ktorý vedie k vytvoreniu sebestačných záhrad. Odborníci kladú dôraz na minimalizáciu použitia chémie, podpory prírodnej starostlivosti o pôdu, kompostovania a úsporné využívanie vody.

Zo záhrady by v ideálnom prípade nemal odísť ani gram organického materiálu. Mulčovanie lístia, využitie podrvených vetvičiek z kríkov, kompostovanie by mali byť samozrejmosťou. Cieľom je zachovať biodiverzitu a udržateľnosť v záhradách.

Naturalistická výsadba

Nová vlna či naturalistická výsadba sú hitom tejto sezóny. Predstavuje záhradu, ktorá nebude dokonale usporiadaná a nebude na pohľad pôsobiť bezchybným katalógovým dojmom. Je divokejšia, no jemnejšia, zameriava sa na rozmanitosť rastlín, s množstvom záhonov kvetov a tráv, vychádzajúc z divokej prírody. A hoci pôsobí neusporiadaným dojmom, v skutočnosti len vy viete, že je starostlivo naplánovaná.

Trendom na rok 2024 je preferovanie miestnych rastlín. Vždy, keď je to len trochu možné, uprednostnite lokálne rastliny a prírodné materiály.

Naturalistická výsadba v záhrade
Trendom na rok 2024 je preferovanie miestnych rastlín. preto vždy, keď je to len trochu možné, uprednostnite ich. Foto: Shutterstock

V živej záhrade sa to v lete hmýri hmyzom

Zachovávanie a napodobňovanie prírodných ekosystémov v záhrade je ďalším trendom tejto sezóny. Rešpektujte biodiverzitu, príroda je neustály vzácny kolobeh. Prítomnosť mnohých malých návštevníkov nám prináša úžitok. Vážky nám pomôžu zbaviť sa komárov, osy múch, lienky vošiek, včely dopomôžu k bohatej úrode.

Každý návštevník vašej záhrady prispeje k prirodzenej rovnováhe prostredia, k vytvoreniu zdravšieho ekosystému, a tiež k prirodzenej kontrole škodcov. Odporúča sa na zimu nestrihať trvalky a vytvoriť tak útočisko pre zimujúci hmyz, zaobstarať kŕmidlo pre vtáky či misky s vodou pre ježkov.

Štrkové záhrady: Prispôsobte sa klimatickým zmenám

Časté výkyvy počasia, letné suchá a zvýšené nároky na zavlažovanie si vyžadujú optimálne riešenie. Trendom na rok 2024 sú prosperujúce záhrady, ktoré sú takmer sebestačné. Už nie sú moderné veľké trávnaté plochy, ktoré si vyžadujú pravidelnú závlahu. Naopak, do popredia sa dostáva využitie drobného štrku, ktorý vodu dobre absorbuje, kamenné platne, nášľapné kamene či zatrávňovacie tvárnice.

Takéto záhrady spĺňajú podmienky na udržateľnosť. Samozrejme, úzko s tým súvisí dôkladný výber rastlín. Mali by byť odolné a po zasadení by sa mali prakticky postarať samy o seba. Vytvorte si záhradný záhon nenáročný na údržbu, ktorý pozostáva viac zo štrku ako zo zeminy, so starostlivo vybranými rastlinami.

Vhodné sú astry, kokardy, dráčiky, zbehovec, marulky, vďačný pakost, skalné ruže a okrasné trávy. Takáto záhrada vyžaduje nielen menej vody, ale produkuje aj menej buriny a minimalizuje našu námahu.

Štrková záhrada
Do popredia sa dostáva využitie drobného štrku, kamenné platne, nášľapné kamene či zatrávňovacie tvárnice. Foto: Shutterstock

Každá dažďová kvapka je vzácna: Vytvorte si dažďovú záhradu

Dažďová voda je prínosom pre každú záhradu. Zadržiavanie dažďovej vody v záhrade má nesporne mnoho praktických, ekonomických i ekologických výhod. Vodu by sme mali celoročne zadržiavať použitím sudov alebo nádrží pod odkvapmi, alebo využiť podzemné akumulačné nádrže, ktoré umožnia distribuovať vodu postupne, navyše vo výbornej kvalite.

Dažďová voda sa dá v záhrade zadržiavať aj pomocou záhradného jazierka, ktoré splní i estetický účel. Nezabudnite na mulč, ktorý udržiava vlhkosť a teplotu pôdy, pričom má aj bonus naviac – zamedzuje prerastaniu buriny. V záhrade sa snažte minimalizovať množstvo nepriepustného betónu a uprednostnite radšej priepustný štrk.

Hitom sú aj ekologické dažďové záhrady. Keďže v mnohých regiónoch sa pravidelne vyskytuje sucho, ich popularita prudko stúpa. Dažďové záhrady sú navrhnuté tak, aby sa čo najviac vody udržalo v záhrade a čo najmenej odtieklo do kanalizácie. Ak máte väčší pozemok, smelo do toho.

Na vytvorenie dažďovej záhrady si vyberte nízko položenú časť vášho pozemku, kde sa prirodzene zhromažďuje dažďová voda, prípadne nasmerujte jej odtok do tejto oblasti. Odporúča sa neumiestniť ju bližšie ako 4 metre od domu.

Vyberajte také rastliny, ktorým sa darí vo vlhkých aj suchých podmienkach, dokážu absorbovať prebytočnú vodu a zabrániť tak jej odtekaniu. Zvoľte trávy a rastliny s dlhými koreňovými štruktúrami. Použiteľné sú i mnohé trvalky a kry. Tento model si však vyžaduje dôkladné plánovanie s ohľadom na lokalitu, zloženie pôdy a iné ukazovatele.

Dažďová záhrada
Hitom sú aj ekologické dažďové záhrady, keďže v mnohých regiónoch sa pravidelne vyskytuje sucho. Foto: Shutterstock

Jedlé a zároveň okrasné rastliny

Rastliny, ktoré slúžia viac než jednému účelu, sú trendom tejto sezóny. Spojiť okrasnú a úžitkovú záhradu do jedného celku je najväčší úspech. Jedlé a zároveň okrasné rastliny plnia viac ako jednu funkciu. Pestovať spolu množstvo kvetov, byliniek, zeleniny aj ovocných kríkov má nielen estetický, ale aj praktický účel.

Môžete zvoliť rôzne odrody mäty, rozmarínu, oregana, záhon doplniť špargľou, feniklom a levanduľou. Pridať môžete obľúbené okrasné kvety, mnohé z nich sú jedlé. Hoci nezasýtia, ulahodia očiam aj chuťovým pohárikom, môžete nimi dekorovať šaláty či obložené misy a chlebíčky.

Okrem vyššie spomenutých sú jedlými kvetmi kapucínka, nechtík, sirôtky, echinacea, z lúčnych kvetov napríklad púpava, nevädza či sedmokráska. Heslom sezóny je zájsť do záhrady a ochutnávať.

Jedlé rastliny v limonádach
Spojiť okrasnú a úžitkovú záhradu do jedného celku je najväčší úspech. Foto: Shutterstock

Ružová a purpurová sú farbou sezóny

Sklon k nostalgii sa tiahne touto sezónou. Chceme si pripomenúť krajinu, aká bývala kedysi, ťahavé ruže okolo starých domov, atmosféru a dobu, ktorá bola snáď šťastnejšia a jednoduchšia ako tá dnešná.

Z kvetov stále vedú ruže, nadčasové, popínavé, ktoré v žiadnom storočí nesklamú. Trendom sú aj pivonky, a to tak v záhrade, ako aj vo váze. Medzi kvety s nostalgickou hodnotou patria nepochybne aj hortenzie.

Skleníky a záhradné domčeky sú stále IN

Trend, ktorý bol na výslní v roku 2023, stále pretrváva. Skleníky sa okrem svojho základného účelu, teda pestovania rastlín, stávajú nielen dominantnou dekoráciou záhrad, ale aj oddychovým miestom.

Skleníky a iné záhradné domčeky sú v dnešnej dobe vyrobené z rôznych materiálov, kde sa pri projekte fantázii medze nekladú. Navyše si vyžadujú minimálnu údržbu. Vytvorte si v nich svoj kútik, kde môže rozjímať, vychutnať si šálku čaju či presádzať rastlinky. Vhodne zvolenými materiálmi, netradičnou štruktúrou a doplnkami si môžete vytvoriť miesto, ktoré bude mať jedinečnú atmosféru.

Skleník v záhrade
Skleníky sa okrem pestovania rastlín stávajú dominantnou dekoráciou záhrad aj oddychovým miestom. Foto: Shutterstock

Záhrada ako životný štýl

V dnešnom svete je záhrada únikom pred stresom, pracovnými povinnosťami a realitou bežných dní. Je to jej účel a zároveň dôvod, pre ktorý do nej investujeme toľko energie. Záhrada nám má priniesť  pokoj, oddych, poskytnúť to, čo nám robí radosť. Vytvorte si ju tak, aby spĺňala vaše preferencie. Trendom je byť kreatívny vo všetkých smeroch.

Často a radi vítate hostí a priateľov? Zamerajte sa na príjemné posedenie či altánok, vytvorte si miesto na grilovanie alebo sa pustite do stavby záhradnej pece. Máte radi pokoj a ticho? Vytvorte si vlastné zákutie, kde si na pohodlnom ležadle môžete čítať alebo rozjímať. Ak si najviac ceníte prácu v záhrade, smelo sa pustite do plánovania hriadok.

Galéria k článku

Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Kávová usadenina ako riešenie na všetko? 5 dôvodov, prečo ju v záhrade nepoužívať
Kávová usadenina ako riešenie na všetko? 5 dôvodov, prečo ju v záhrade nepoužívať
Kedy je správny čas na zber cesnaku?
Kedy je správny čas na zber cesnaku?
9 overených spôsobov, ako sa zbaviť slizniakov v záhrade
9 overených spôsobov, ako sa zbaviť slizniakov v záhrade
Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?
Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?
Prečo vyhlásili petržlen v roku 2023 za jedovatú rastlinu? 6 vecí, ktoré ste možno o ňom nevedeli
Prečo vyhlásili petržlen v roku 2023 za jedovatú rastlinu? 6 vecí, ktoré ste možno o ňom nevedeli
4 videonávody, ako si uviazať cesnak
4 videonávody, ako si uviazať cesnak
Kedy je správny čas na zber cesnaku?
Kedy je správny čas na zber cesnaku?
Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?
Júl v zeleninovej záhrade: Čo ešte môžeme sadiť a vysievať?
Záhrada v júli neoddychuje! Čo by sme mali stihnúť do konca mesiaca?
Záhrada v júli neoddychuje! Čo by sme mali stihnúť do konca mesiaca?
Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
4 videonávody, ako si uviazať cesnak
4 videonávody, ako si uviazať cesnak
Celý národ im hovorí mirabelky, ale je to čosi iné. Názov tohto ovocia ste možno ešte nepočuli!
Celý národ im hovorí mirabelky, ale je to čosi iné. Názov tohto ovocia ste možno ešte nepočuli!