Didymelóza (odumieranie) malín (odumieranie malín, škvrny na malinách)

Červenohnedé, niekedy až fialové škvrny na stonkách malín a ich postupné odumieranie naznačuje, že rastlinu napadlo ochorenie didymelóza.

Prejavy

Ochorenie identifikujú najskôr červenohnedé až fialové škvrny na stonkách malín. Tie neskôr hnednú a daná časť odumiera. Nasledujúcu jar sa na postihnutom mieste objavujú drobné plodničky z ktorých sa uvoľňujú spóry. Napáda hlavne bazálne časti výhonov malín. Ak vypučia pod chorým miestom adventné púčiky, tak zvyčajne vytvoria metlovité slabé výhonkovité trsy.

Chemická ochrana

Účinne pôsobia aj meďnaté postreky, ktoré možno použiť v zanedbaných porastoch, ale až po likvidácii chorých rastlín.

Ekologická ochrana

Mechanické odstraňovanie a likvidácia napadnutých rastlín. Ideálne na jar alebo jeseň.

Prevencia

Problém sa vyskytuje v porastoch, ktoré sú staré, prehustené, často v pôdach, ktoré sú chudobné na živiny a príliš zásadité. Dôležité je vysádzať odolnejšie odrody a porasty udržiavať v bezburinovom stave. Veľmi účinné je odrodené výhony ihneď vystrihať z porastu a spáliť. Vhodné tiež je nastielať pôdu rašelinou alebo dobre vyzretým kompostom.

didymelóza malín; fialové škvrny na stonkách malín; hnedé škvrny na stonkách malín; metlovitosť malín; odumieranie malín; maliny; choroby malín; červenohnedé škvrny na malinách; hnedé škvrny na stonkách malín

Tagy: maliny