Ako ošetriť staré maliny, ktoré majú na listoch škvrny?

  • 09.02.2020

Na konci záhrady máme bujný porast malín, ktoré tu rástli, ešte keď sme boli deti. Dnes už to nie je žiadna sláva, nad malinami je koruna starej hrušky od suseda a minulý rok po zbere úrody sme si dokonca všimli škvrny na listoch malín. Dá sa s tým niečo robiť?

Maliny

Maliny majú rady slnko a časť dňa putujúci zelený tieň. Okrem toho potrebujú pravidelné prerezávanie – staršie odrody režeme tak, že od zeme odstránime staré odrodené prúty. Ďalším faktorom je jednostranné vyčerpanie pôdy, ktorú zvyčajne nijako neregenerujeme. V dôsledku toho sú maliny v slabej kondícii a podliehajú rôznym chorobám. Riešením by bolo pôdu raz ročne pohnojiť viaczložkovým hnojivom.

Škvrny na listoch naznačujú, že vaše maliny pravdepodobne napadol vírus mozaiky. S tým budete bojovať len veľmi ťažko a infikované rastliny je lepšie vykopať a spáliť. Na ich miesto však už vysaďte niečo iné, určite nie maliny. Istou prevenciou pred touto chorobou je i boj proti hmyzím škodcom, ktorí významne prispievajú k šíreniu vírusových chorôb, na ktoré sú maliny náchylné. Nebezpečné sú z tohto hľadiska vošky, ktoré hneď po zistení bez milosti radšej zlikvidujme povoleným insekticídom. Okrem každoročného prihnojenia, rezu odrodených prútov a občasnej kontroly výskytu škodcov maliny nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť a dokážu sa nám za našu námahu odmeniť chutnými veľkými plodmi.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť
Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Kvasená zelenina je chutná a podporí našu imunitu. Spoznajte 3 jednoduché spôsoby fermentácie Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik