Zavinovanie listov rajčiakov (pokrútené listy paradajok, stáčanie listov paradajok)

Zavinovanie listov rajčiakov, alebo skrúcanie listov často neznamená žiadne ochorenie, alebo škodcu. Vo väčšine prípadov sa jedná o klasickú reakciu na vysoké teploty, alebo vyštipovanie.

Prejavy

Dochádza k nemu predovšetkým po silnom vyštipovaní postranných výhonov, najmä v prípade bujnejšie rastúcich rastlín. Zvinovanie je zvlášť výrazné aj po radikálnom skrátení hlavného výhonku na urýchlenie dozrievania. Ak dochádza k zviňovaniu úplne zdravých listov, vo vrcholových častiach rastlín, príčinou môže byť dočasný nedostatok vody. Rastlina sa zvinutím listov chráni pred vyparovaním vody. Ďalšou príčinou býva príliš intenzívne slnečné žiarenie pred ktorým sa rastlina týmto spôsobom chráni. Vtedy sa listy v tieni zvinú menej ako tie na slnku.

Chemická ochrana

Nie je potrebná.

Ekologická ochrana

Nie je potrebná.

Prevencia

Potrebné je dodržiavať pravidelný a primeraný závlahový režim, nevytvárať medzi jednotlivými zálievkami dlhé prestávky. Lepšie je zavlažovať vždy približne rovnakými dávkami vody. Dodržiavanie odporúčaných pestovateľských postupov a prihnojovanie kvalitnými hnojivami.

zvinovanie listov rajčiakov;zvinuté listy rajčiakov;rúrkovité listy rajčiakov

Tagy: paradajky