Levanduľa je krásna a voňavá rastlina, ktorá má široké využitie a obľubu v záhradách po celom svete. Poďme si zhrnúť všetko, čo potrebujete vedieť o jej pestovaní, starostlivosti a využití.

Levanduľa má dlhú históriu, ktorá siaha až do čias staroveku, kedy sa využívala na liečebné účely, relaxáciu a dokonca aj v kulinárstve. V dnešnej dobe zostáva obľúbenou rastlinou v záhradách po celom svete, nielen pre svoju krásu, ale aj pre svoju všestrannosť. Tento voňavý poloker, pôvodom zo Stredomoria, je nenáročný na pestovanie, no pre optimálny rast si vyžaduje určité podmienky.
Kde vysadiť levanduľu?
Levanduľa je vhodná do rôznych typov záhrad – moderných aj tradičných. Môže sa vysadiť na okrajoch kvetinových záhonov, v predzáhradkách, na slnečných svahoch alebo do kvetináčov. Tento poloker, ktorý vo svojej domovine rastie na kamenistých, mierne vápenatých svahoch, potrebuje plné slnko, aby bohato zakvitol. Podobné podmienky potrebuje aj v záhrade alebo na balkóne.
Levanduľa je ideálna aj na vysadenie pri chodníkoch v záhrade alebo pri cestách vedúcich k domu. Na slnečných a teplých miestach sa nádherne rozrastie a s pravidelným rezom ju môžeme udržať v peknej forme. Jednotlivé rastliny vysádzame asi 50 cm od seba a aspoň 40 cm od okraja chodníka, aby mala dostatok miesta na rast.
Táto rastlina je skvelá tiež do záhonov s ružami, kde vytvára krásny vizuálny kontrast s modro alebo fialovo kvitnúcimi kvetmi. Pri výsadbe je potrebné zabezpečiť dostatočnú vzdialenosť, pretože ruže vyžadujú viac vlahy než levanduľa. Okrem estetickej hodnoty pomáha odpudzovať škodcov ruží, ako sú vošky.
Je to rastlina, ktorá prospieva aj v suchších a slnečných oblastiach, ako sú slnečné múriky alebo vyhriate miesta s ľahšou pôdou. V týchto podmienkach sa rýchlo rozrastie, zakvitne bohatšie a jej vôňa bude intenzívnejšia. Levanduľové kvety pritiahnu včely a ďalší užitočný hmyz, čím prispievajú k zdravšiemu ekosystému v záhrade. Rastliny môžeme nechať rásť prirodzene, bez častého strihu, čo pridáva záhrade na prirodzenosti a šarmu.

Aké druhy levandule sú najvhodnejšie?
Do našich záhrad sú najvhodnejšie mrazuvzdorné druhy, ako je levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia) alebo levanduľa prostredná (Lavandula x intermedia), ktoré vydržia aj teploty až do -20°C. Naopak, levanduľa chochlatá (L. stoechas), širokolistá (L. latifolia) či zúbkatá (L. dentata) je ideálna na pestovanie v nádobách. Sú citlivejšie, preto ich treba na zimu presunúť do chladnejšej svetlej miestnosti s teplotou od 5 do 10 °C.
Výber vhodných odrôd levandule
- Levanduľa kvitnúca v prvej polovici leta: Lavandula angustifolia ’Bowles Early‘, ’Croxtons Wild‘, ’Folgate‘, ’French Fields‘
- Na pestovanie v línii: L. angustifolia ’Royal Purple‘; L. x intermedia ’Alba‘, ’Fragrant Memories‘, ’Fred Boutin‘, ’Hidcote‘
- Na pestovanie v nádobách: L. angustifolia ’Blue River‘, ‘Dwarf Blue’, ’Little Lottie‘
- Citlivé na hlbšie zimné mrazy: L. stoechas, L. x chaytorae ’Ana Luisa‘, ’Kathleen Elizabeth‘; L. x intermedia ’Grosso‘, ’Provence‘
Ako rozmnožiť levanduľu?
Levanduľu môžeme rozmnožovať pomocou zelených odrezkov. Odoberáme z nekvitnúcej bočnej vetvičky, pričom ponecháme aj kúsok drevnatej hlavnej stonky. Na jar berieme odrezky dlhé 5 až 8 cm, v lete 8 až 10 cm. Vrchnú časť výhonu je potrebné zaštipnúť, spodné listy odstránime, pričom na vrchu necháme 2 až 3 páry.
Spodnú časť odrezku ponoríme do práškového stimulátora zakorenenia, ktorý si môžeme zakúpiť v záhradkárskych potrebách. Odrezky zasadíme do rozmnožovacieho substrátu do hĺbky približne 5 cm a dôkladne zavlažíme. Substrát musí byť vlhký, ale nie premočený. Zakorenenie trvá zvyčajne 3 až 4 týždne. Po zakorenení a vyrastení odrezkov ich zaštipneme, aby sa rozkonárili. Vysádzame ich do vzdialenosti 25 až 40 cm, v závislosti od odrody – menšie rastliny majú menšiu vzdialenosť, väčšie odrody potrebujú viac miesta.
Ako často treba levanduľu hnojiť a zavlažovať?
Levanduľa je pomerne nenáročná na živiny, ale vyžaduje ľahkú a vzdušnú pôdu, ideálne obohatenú pieskom. Každé dva až tri roky je dobré zapracovať do nej povápnený kompost. Substrát by mal byť mierne zásaditý, čo dosiahneme pridaním práškového vápenca aleb dolomitu. Dusíkom treba šetriť, inak by sme dosiahli len silný rast, ale málo kvetov.
Táto drevina je veľmi tolerantná voči letnému suchu. Aj v horúčavách ju stačí občas zavlažiť podmokom. Príčinou chorôb a odumierania rastlín je často práve nadmerné polievanie, zamokrenie pôdy a ťažká nevzdušná pôda.
Čo robiť, keď pôda nie je vhodná na pestovanie levandule?
Levanduľu môžeme pestovať aj na menej vhodnej pôde, ak vytvoríme násyp vysoký asi 30 cm a široký 50 cm. Tento násyp by mal byť tvorený špeciálnou pôdnou zmesou s prevahou piesku, vápenatým kompostom alebo perlitom. Sem vysadíme zakorenené rastliny, ideálne kontajnerované.

Ako pestovať levanduľu v nádobách?
Pre tých, ktorí nemajú dostatok miesta alebo chcú levanduľu na balkóne či terase, sú ideálne najmä odrody, ktoré nie sú odolné proti mrazu a vyhovuje im kvetináč. Ide najmä o menšie kultivary levandule úzkolistej, chochlatej či zúbkatej.
Je dôležité vybrať nádobu so spodným odtokovým otvorom a dvojnásobným objemom koreňového balu rastliny. Substrát by mal byť priepustný a vzdušný.
Na dno kvetináča treba dať silnejšiu drenážnu vrstvu z keramzitu či drobného štrku. Vzhľadom na relatívne malý objem substrátu je dôležité pravidelné prihnojovanie slabými roztokmi nízkodusíkatých hnojív na vopred mierne navlhčený substrát. Substrát nikdy nesmie byť premokrený. Rastliny na jar zmladíme rezom a každý druhý rok presadíme do nového substrátu. Na zimu rastliny v nádobách prenesieme do svetlej a chladnej miestnosti s teplotou od 5 do 10 °C.

Prečo je rez levandule nevyhnutný?
Rez je kľúčovým krokom k udržaniu zdravej levandule. Pravidelným strihaním si zabezpečíme, že krík bude obrastať novými výhonmi, čím podporíme bohaté kvitnutie, pekný tvar a dlhovekosť. Kríky, ktoré vysádzame, je dobré po výsadbe zrezať na polovicu – vrátane výhonkov aj s kvetmi. O pár týždňov sa objavia nové kvety. Potom ich pravidelne režeme každú jeseň, aby sa rany po reze do zimy zahojili.
Dôležitý je aj jarný rez. V období, keď vidíme pučať nové listy a výhonky (približne koncom marca), ker zrežeme o tretinu až polovicu. Pozor, krík nikdy nerežeme až do dreva!
Kedy zbierať kvety levandule?
Kvety levandule by sa mali zbierať v plnom rozkvete, ideálne medzi júlom a augustom. Stonky s kvetmi striháme v ranných hodinách alebo podvečer, vždy v suchom počasí. Takto získame kvety plné intenzívnej vône a esenciálnych olejov.
Ktorý druh levandule je jedlý a liečivý?
Levanduľa nie je len krásnou okrasnou rastlinou, ale aj tradičnou liečivou bylinkou. Oficiálnym liečivým druhom je levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia) – známa aj ako lekárska. Má upokojujúce účinky, zlepšuje trávenie, uvoľňuje kŕče a zmierňuje menštruačné bolesti.

Ako sa dajú využiť levanduľové kvety?
Levanduľové kvety sú skvelé na prípravu upokojujúceho čaju, ktorý podporuje trávenie a zlepšuje spánok. Levanduľový olej je účinný pri liečbe ekzémov, popálenín a ďalších kožných problémov, ako aj pri zmiernení bolesti a napätia.
Levanduľa sa dá využiť aj na prípravu medu, ktorý má podobné liečivé účinky, a tinktúry, ktorá je vhodná na upokojenie nervov. Okrem toho je to vynikajúci prírodný repelent proti hmyzu. V kuchyni je obľúbená na prípravu dezertov, džemov či sirupov, a pridáva sa aj do smoothies a čajov.
Galéria k článku
Text: Ing. Jaroslav Pížl, Daniel Košťál, redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, čo mohlo spôsobiť uschynanie levandúľ v skalk…