Sucho je v niektorých oblastiach natoľko intenzívne, že sa aj mnohým donedávna prosperujúcim druhom prestáva dariť. Keďže nie každý chce inštalovať automatickú závlahu či polievať ručne, oplatí sa zeleň v záhrade zložiť zo suchovzdorných rastlín. Nájdeme medzi nimi nielen trvalky a dreviny, ale aj kvitnúce jednoročné rastliny.

Trvalky do sucha
Rebríček obyčajný pravý (Achillea millefolium)
Rebríček obyčajný pravý je známy najmä ako liečivá rastlina. Ani extrémne sucho mu nebráni rozrastať sa výbežkami. Vo voľnej prírode sú len formy s bielymi alebo ružovými kvetmi, šľachtené odrody ich majú aj purpurové, žlté, oranžové alebo lososové.
Výška: cca 20 – 80 cm
Kvitnutie: V – VIII

Taričník skalný (Aurinia saxatile syn. Alyssum)
Taričník skalný patrí medzi najobľúbenejšie skalničky, ktorým vyhovuje plné slnko a dobre priepustná pôda. Bude sa mu dariť aj v kamenistej sutine alebo v suchom kamennom múriku. Vytvára vždyzelené vankúšiky, ktoré na jar pokryjú výrazne žlté kvety.
Výška: 15 – 30 cm
Kvitnutie: IV – V

Kráska praslenatá (Coreopsis verticillata)
Kráska praslenatá je v posledných rokoch obľúbené najmä ako trvalka do prériových alebo vidieckych trvalkových záhonov. Už z diaľky zaujme záplavou hviezdicovitých kvetov a jemnou textúrou listov. Vyhovuje jej priame slnko a dobre priepustná pôda.
Výška: 30 – 60 cm
Kvitnutie: VI – IX

Echinacea purpurová (Echinacea purpurea)
Liečivá rastlina echinacea purpurová vynikne v bylinkovej záhrade aj v prériových trvalkových záhonoch. K dispozícii sú odrody s kvetmi v odtieňoch bielej, ružovej, karmínovej, žltej či oranžovej. Šľachtence majú kratšiu životnosť ako pôvodná ružovokvetá forma.
Výška: 30 – 100 cm
Kvitnutie: VII – IX

Ježibaba belasá (Echinops ritro)
Ježibaba belasá sa dá považovať aj za obťažnú burinu, často totiž rastie na skládkach a v okolí železníc. Guľovité súkvetia šľachtených odrôd majú sýtejšiu modrú farbu, zatiaľ čo prírodná forma je skôr striebristá. Znáša dobre priame slnko a extrémne sucho. Celá rastlina je pichľavá. Kvety na dlhých stonkách sa hodia na sušenie aj na rez.
Výška: 80 – 130 cm
Kvitnutie: VII – X

Kotúč alpínsky (Eryngium alpinum)
Ak máme radi netradične vyzerajúce rastliny, kotúč alpínsky nás poteší. Jeho kvety do určitej miery pripomínajú súkvetia bodliaka a hodia sa na rez aj na sušenie. Dobre rastie v chudobnej a dobre priepustnej pôde. Na kvalitu pôdy je absolútne nenáročný.
Výška: 50 – 70 cm
Kvitnutie: VI – IX

Pupalka (gaura) Lindheimerova (Oenothera (syn. Gaura) lindheimeri)
Na pupalke (gaure) Lindheimerovej sa oceňuje jej rozvlnený vzhľad a dlhé kvitnutie. Kvety môžu byť biele, svetlo- alebo tmavoružové. Kompaktné odrody sú vhodné do nádob. Darí sa jej na plnom slnku v pôde bohatej na piesok. Zálievku ani hnojenie nepotrebuje.
Výška: 30 – 70 cm
Kvitnutie: VI – X

Rozchodníkovec nádherný (Hylotelephium spectabile)
Rozchodníkovec nádherný svojimi dužinatými listami i stonkami prezrádza, že patrí do skupiny záhradných sukulentov. Odrody potešia kvetmi v odtieňoch ružovej, fialovej alebo bielej. Hodí sa do prériových záhonov alebo na strešnú záhradu.
Výška: 30 – 50 cm
Kvitnutie: VIII – X

Levanduľa úzkolistá (Lavandula angustifolia)
Voňavý poloker levanduľa úzkolistá v záhrade vynikne v bylinkovom, prériovom i vo vidieckom záhone. Dobre rastie aj v menších kvetináčoch. Je medonosná. Vysadíme ju na plné slnko do výhrevnej a dobre priepustnej pôdy bohatej na piesok.
Výška: 20 – 70 cm
Kvitnutie: VI – VII (IX)

Ľan trváci (Linum perenne)
Ľan trváci si získa každého milovníka nebesky modrej farby. Drobnými kvetmi a ľahkou textúrou je predurčený hlavne do prériových trvalkových záhonov. Na pôdu je neuveriteľne nenáročný. Veľmi ochotne sa sám vysieva.
Výška: 20 – 50 cm
Kvitnutie: VI – VII

Kukučka vencová (Lychnis coronaria)
Kukučka vencová kedysi nechýbala v žiadnej vidieckej záhrade, dnes však nachádza uplatnenie všade, kde je priame slnko a sucho. Zaujme striebristým olistením. Dostupné sú odrody so sýtoružovými alebo s čistobielymi kvetmi. Ide o krátkovekú trvalku rozširujúcu sa samovýsevom.
Výška: 40 – 70 cm
Kvitnutie: VII – IX

Kocúrnik strapcovitý (Nepeta racemosa)
Kocúrnik strapcovitý určite neprehliadneme, kvitne v modrých odtieňoch a silno vonia. Keď ho po odkvitnutí ostriháme, rozkvitne druhýkrát koncom leta. Sadíme ho na slnko do priepustnej pôdy. Veľmi dobre znáša aj pestovanie na svahu alebo medzi kameňmi.
Výška: 30 – 40 cm
Kvitnutie: V – VII (IX)

Sápa Russelova (Phlomis russeliana)
Sápa Russelova patrí k odolným prériovým trvalkám. Jej viacvrstvové súkvetia svetložltej farby zaujmú netradičným vzhľadom aj pomerne veľkou výškou. Dobre sa kombinuje s okrasnými trávami a s ďalšími kvitnúcimi trvalkami, ktorým vyhovuje priame slnko a sucho.
Výška: 70 – 100 cm
Kvitnutie: VI – VII

Poniklec obyčajný (Pulsatilla vulgaris)
Poniklec obyčajný môžeme nájsť aj na vápenatej pôde vo voľnej prírode. Táto trsnatá trvalka s jednoduchými alebo plnými kvetmi v odtieňoch bielej, ružovej alebo modrej farby rastie najlepšie na priamom slnku v dobre priepustnej pôde.
Výška: 20 – 30 cm
Kvitnutie: III – IV

Rozchodníky (Sedum sp.)
Do širokého rodu rozchodníkov patria desiatky druhov týchto dlhovekých trvaliek. Zásobu vody ukladajú do dužinatých výhonov. Pestujú sa pre okrasné pôdopokryvné vankúše všetkých možných farieb, no aj krásne kvitnú. Na priamom slnku si vystačia pokojne s rannou rosou.
Výška: 5 – 10 cm
Kvitnutie: V – VI

Skalnice (Sempervivum sp.)
Skalnice, ľudovo skalné ruže, sa kedysi vysádzali na strechy ako ochrana pred úderom blesku, dnes patria medzi vyhľadávané trvalky do strešných záhrad, a to hlavne pre ich minimálne nároky. Prečkajú extrémne horúčavy aj dlhodobé sucho.
Výška: 5 – 25 cm
Kvitnutie: VI – VIII

Čistec vlnatý (Stachys byzantina)
Ak od trvaliek očakávame nielen prežitie bez zálievky, ale aj zaujímavý vzhľad, bude čistec vlnatý dobrou voľbou. Jeho listy sú pokryté striebristými chĺpkami, vďaka ktorým sú príjemné na dotyk. Pestuje sa najmä vo vidieckych záhonoch na priamom slnku.
Výška: 40 – 50 cm
Kvitnutie: VI – VIII

Materina dúška úzkolistá (Thymus serpyllum)
Liečivá a aromatická materina dúška úzkolistá je síce drevnatejúci poloker, ale väčšinou sa predáva ako trvalka. Vo voľnej prírode rastie na chudobných piesčitých pôdach. Bude sa jej dariť na plnom slnku na skalke, v kamennom múriku alebo v kamennom koryte.
Výška: 10 – 20 cm
Kvitnutie: V – VI

Valdštajnky (Waldsteinia sp.)
Valdštajnky sú pôdopokryvné trvalky v mnohých podobách. Rastú na slnku, ako aj v tienistom podraste pod stromami. Veľmi dobre znášajú extrémne sucho a ako máloktoré aj koreňovú konkurenciu. V čase kvitnutia ich úplne pokryjú žiarivé žlté kvety.
Výška: 10 – 15 cm
Kvitnutie: IV – V

Juka vláknitá (Yucca filamentosa)
Sukulentná juka vláknitá môže byť dominantou každej kompozície s kameňom. Vďaka exotickému vzhľadu sa hodí tam, kde chceme vdýchnuť atmosféru slnkom rozpáleného Stredomoria. Listy sú ostré, špicaté a vláknité, no v júni sú hlavnou hviezdou mohutné súkvetia s bielymi zvončekovitými kvetmi. Vyberieme jej slnečné miesto s dobre priepustnou, pokojne aj kamenitou pôdou.
Výška: 80 – 130 cm
Kvitnutie: VI – VIII

Letničky do sucha
Nevädza poľná (Centaurea cyanus)
Nevädza poľná bola vždy známa ako divo rastúca bylina na okrajoch ciest a polí. Do záhrad sa vracia ako nenáročná jednoročná rastlina. Darí sa jej na slnku a v dobre priepustnej pôde. Starať sa o ňu nemusíme, stačí sa len kochať kvetmi modrej, bielej alebo ružovej farby.
Výška: 30 – 80 cm
Kvitnutie: VI – IX

Slncovka kalifornská (Eschscholzia californica)
Slncovka kalifornská je ideálna pre tých, ktorí dávajú prednosť intenzívne kvitnúcim rastlinám s minimálnymi nárokmi na starostlivosť. Zvládne rásť na chudobných piesočnatých nánosoch, pestovanie v bežnej záhradnej pôde je pre ňu luxusom.
Výška: 10 – 30 cm
Kvitnutie: VII – IX

Černuška damascénska (Nigella damascena)
Na černuške damascénskej obdivujeme nielen kvety v tvare nadýchanej sukienky, ale aj ľahkú textúru celej rastliny. Ak ju raz v záhrade vysejeme, bude sa samovýsevom rozširovať aj v ďalších rokoch. Doprajeme jej slnko a dobre priepustnú pôdu.
Výška: 20 – 50 cm
Kvitnutie: VI – X

Portulaka veľkokvetá (Portulaca grandiflora)
Záhradné sukulenty sú aj medzi jednoročnými rastlinami. Portulaka veľkokvetá je jednou z nich. V dužinatých výhonoch si uchováva vodu na dlhé týždne. Dobre znáša veľmi chudobné a suché pôdy. Dá sa z nej vytvoriť kvitnúci koberec tam, kde iné rastliny kvôli suchu nerastú.
Výška: 10 – 15 cm
Kvitnutie: VI – IX

Železník argentínsky (Verbena bonariensis)
Populárny železník argentínsky je nepravá jednoročná rastlina, ktorý na teplom stanovišti aj prezimuje – správa sa skôr ako krátkoveká trvalka. Oceniť na ňom môžeme rozvlnenú textúru a aj to, že rastie v chudobnej a kamenistej pôde na slnku i v polotieni.
Výška: 80 – 110 cm
Kvitnutie: VII – X

Kríky do sucha
Bradavec klandonský (Caryopteris x clandonensis)
So zalievaním to určite netreba preháňať ani v prípade kríka bradavca klandonského. Modré kvety sú lákadlom pre motýle, včely a čmeliaky. Najlepšie rastie na slnku v dobre priepustnej pôde. Je dostupný aj v odrode so žltými listami.
Výška: 40 – 80 cm
Kvitnutie: VII – IX (X)

Prútnatec metlovitý (Cytisus scoparius)
Krík prútnatec metlovitý možno stretnúť aj vo voľnej prírode na okrajoch lesov alebo ciest. Má typický metlovitý rast a typické žlté kvety. V záhradníctve sú aj odrody s dvojfarebnými, bielymi, ružovými alebo červenými kvetmi. Vyžaduje priame slnko, mierne kyslú a priepustnú pôdu.
Výška: 150 – 200 cm
Kvitnutie: IV – V

Rakytník rešetliakovitý (Hippophae rhamnoides)
Rakytník rešetliakovitý je známy najmä ako ovocný ker s plodmi bohatými na vitamín C. Je natoľko nenáročný, že rastie aj v kamenistej a chudobnej či nekvalitnej zasolenej pôde. Aj v takýchto extrémnych podmienkach však bude spoľahlivo plodiť.
Výška: 200 – 400 cm
Zrelosť: VIII – X, podľa odrody

Šalvia pamírska (Salvia yangii syn. Perovskia atriplicifolia)
Perovskiu botanici nedávno premenovali na šalviu pamírsku. Je to poloker so silne aromatickými výhonkami, tie sa každý rok strihajú. Obsypaná modrými kvetmi vynikne v trvalkových záhonoch aj na okrajoch skupín krov. Vyhovuje jej slnko a dobre priepustná pôda.
Výška: 100 – 150 cm
Kvitnutie: VIII – IX

Tavoľník japonský (Spiraea japonica)
Neuveriteľne nenáročné sú rôzne druhy tavoľníkov, napríklad aj tavoľník japonský s mnohými zaujímavými odrodami. Väčšina z nich má zelené listy a ružové kvety, no sú aj odrody so žltými listami alebo s ružovo pučiacimi výhonkami. Doprajeme mu plné slnko a dobre priepustnú pôdu.
Výška: 50 – 150 cm
Kvitnutie: VI – VIII

Galéria k článku
Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Mám na výmenu odresky kiwi ja mám kiwi odrody viti,vitikola, Jenny,jambo, weiki,…