4 kroky z zdravému šalátu z vlastnej záhrady

  • 19.05.2020

Hlávkový šalát by nemal chýbať v žiadnej záhrade, navyše môžeme pestovať veľa zaujímavých odrôd. Približne od konca apríla a počas mája je priaznivý čas na vonkajšie vysádzanie neskorších odrôd.

Hlávkový šalát

Priesady šalátu by mali byť zdravé, pevné, najlepšie so 4 – 6 pravými listami. Vysádzame v dňoch, keď je daždivo alebo pod mrakom – rastliny sa rýchlo ujmú. Vyhneme sa výsadbe počas teplejších a suchších dní. Vysádzame do pripravenej výživnej a kyprej pôdy, a to buď do trojsponu, alebo do riadkov vzdialených od seba cca 30 cm. Takto budú mať sadenice dostatok priestoru na rozrastanie. Vysádzame skôr plytko, nie hlboko. Vďaka tomuto si dopestujeme kvalitné šalátové hlavičky.

Výsadba šalátu krok za krokom

1. Výber rastliniek

Výsadba šalátu

Lopatkou vyberieme niekoľko rastlín hlávkového šalátu z miesta výsevu.

2. Miska ako pomôcka

Mladé sadenice šalátu v miske

Vybrané sadenice umiestnime na misku, odkiaľ sa nám budú lepšie brať.

3. Presádzanie na konečné stanovisko

Výsadba šalátu

Predpestované priesady vysádzame na pripravené miesto. Poslúži nám lopatka alebo kolík.

4. Ochrana pred slnkom

Prikrytie mladého šalátu kvetináčom - ochrana pred slnkom

Vysadený šalát počas zakoreňovania, cca 2 dni, chránime pred slnkom prevráteným črepníkom.

Text: Daniel Koštál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: šalát | výsadba

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov