Krok za krokom: Výsadba predpestovaných priesad šalátu

  • 10.04.2022

Hlávkový šalát, ktorý si vypestujeme vo svojej záhrade, chutí úplne inak než ten z obchodu.

Výsadba šalátu

Dôležité je včas vysiať do skleníka alebo teplého pareniska semená šalátu. Ak ste to nestihli v marci, vôbec nevadí, môžete tak spraviť i teraz. Na vonkajšie hriadky neskôr vysádzame dobre otužené sadenice. Pre postupný zber výsev a výsadbu opakujeme v niekoľkodňových časových rozstupoch.

Výsadba priesad šalátu krok za krokom

1. Otužovanie

08 MiroPochyba prebierka 5000

Rastliny musíme pred výsadbou na vonkajšie stanovištia otužiť. Stačí, keď budeme skleník alebo parenisko, kde rastú, vetrať.

2. Roszádzanie

09 MiroPochyba salat 5007

Porast mladých rastlín z výsevu pred rozsádzaním dobre zavlažíme. Časť rastlín si v prvej polovici apríla jednotlivo rozsadíme do skleníka.

3. Spon

10 MiroPochyba otuzenie 5054

Priesady na vonkajšie stanovištia najskôr podoberieme presádzacím kolíkom a vysadíme na pripravené slnečné hriadky do sponu 25 × 25 cm.

4. Zavlažujeme a kypríme

11 MiroPochyba kyprenie 5057

Ošetrovanie vysadených rastlín spočíva v zavlažovaní a kyprení pôdy. Počas chladnejších dní porast zakryjeme bielou netkanou textíliou.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?