7 základných zásad pestovania orechov: Dajte na skúsenosti profesionálneho ovocinára

Zaujíma vás, ako sa vyhnúť chybám pri pestovaní orechov? Ako ich vysádzať, rezať alebo skladovať plody? Zapamätajte si sedem základných zásad, ktoré rokmi overil ovocinár Ing. Martin Stanko.

Zásady pestovania orechov v záhrade
Foto: Shutterstock

1. Výsadba v kvetináčoch vs. voľnokorenných rastlín

Pri výsadbe uprednostňujeme rastliny pestované v kvetináčoch pred voľnokorennými, vyhneme sa šoku z presádzania. Pokiaľ plánujeme zakúpiť voľnokorenný stromček, vhodnejšia je jarná výsadba.

2. Výsadba v mrazových kotlinách

Orechy nesadíme v mrazových kotlinách. Keď nie je iná možnosť, tak iba neskoro rašiace a samoopelivé odrody.

3. Voľba vhodného stanovišťa

Stanovište vhodné pre orechy je mierne chránené, slnečné, s dostatočnou vlhkosťou pôdy. Mierne veterná poloha neprekáža, aspoň skôr oschnú listy a zníži sa tlak hubových chorôb.

4. Výchovný rez orecha

Prvé tri, maximálne päť rokov vykonávame výchovný rez od hrotiaka po korunku. Následne sa korunka reguluje a upravuje len v prípade potreby.

5. Udržiavací rez

Keď je nutný udržiavací rez, realizujeme ho v lete v júni alebo júli.

6. Zber a skladovanie plodov

So zberom začneme, keď plody prirodzene opadávajú. Zberáme ich spod stromu, obíjame palicou v korune. V rukaviciach očistíme od zelených šupiek. Pred dlhodobým skladovaním ich dôkladne vysušíme v jednej maximálne, dvoch vrstvách a chránime pred myšami.

Jadrá môžeme aj vylúskať a skladovať vo veľkom pohári na zaváranie. V takom prípade ich pasterizujeme v rúre pri teplote približne 80 °C, tak dlhšie vydržia. Menšie množstvá vylúpaných jadier sa dajú uložiť aj do mrazničky.

7. Orechové listy

Zdravé listy sa môžu použiť na kompostovanie, no musia sa rozdrviť drvičom. V celkovom objeme kompostu nemajú prekročiť 25 % objemu. Je nutné ich preložiť trávou a inými rastlinnými zvyškami, štiepkou, pilinami a pôdou.

Text: Ing. Martin Stanko
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku