Zaujíma vás, ako sa vyhnúť chybám pri pestovaní orechov? Ako ich vysádzať, rezať alebo skladovať plody? Zapamätajte si sedem základných zásad, ktoré rokmi overil ovocinár Ing. Martin Stanko.

1. Výsadba v kvetináčoch vs. voľnokorenných rastlín
Pri výsadbe uprednostňujeme rastliny pestované v kvetináčoch pred voľnokorennými, vyhneme sa šoku z presádzania. Pokiaľ plánujeme zakúpiť voľnokorenný stromček, vhodnejšia je jarná výsadba.
2. Výsadba v mrazových kotlinách
Orechy nesadíme v mrazových kotlinách. Keď nie je iná možnosť, tak iba neskoro rašiace a samoopelivé odrody.
3. Voľba vhodného stanovišťa
Stanovište vhodné pre orechy je mierne chránené, slnečné, s dostatočnou vlhkosťou pôdy. Mierne veterná poloha neprekáža, aspoň skôr oschnú listy a zníži sa tlak hubových chorôb.
4. Výchovný rez orecha
Prvé tri, maximálne päť rokov vykonávame výchovný rez od hrotiaka po korunku. Následne sa korunka reguluje a upravuje len v prípade potreby.
5. Udržiavací rez
Keď je nutný udržiavací rez, realizujeme ho v lete v júni alebo júli.
6. Zber a skladovanie plodov
So zberom začneme, keď plody prirodzene opadávajú. Zberáme ich spod stromu, obíjame palicou v korune. V rukaviciach očistíme od zelených šupiek. Pred dlhodobým skladovaním ich dôkladne vysušíme v jednej maximálne, dvoch vrstvách a chránime pred myšami.
Jadrá môžeme aj vylúskať a skladovať vo veľkom pohári na zaváranie. V takom prípade ich pasterizujeme v rúre pri teplote približne 80 °C, tak dlhšie vydržia. Menšie množstvá vylúpaných jadier sa dajú uložiť aj do mrazničky.
7. Orechové listy
Zdravé listy sa môžu použiť na kompostovanie, no musia sa rozdrviť drvičom. V celkovom objeme kompostu nemajú prekročiť 25 % objemu. Je nutné ich preložiť trávou a inými rastlinnými zvyškami, štiepkou, pilinami a pôdou.
Text: Ing. Martin Stanko
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Viete mi niekto poradit s pestovanim Alocasie? Kupila som si pred par mesiacmi j…