8 obľúbených vňaťových rastlín, ktoré sa zmestia do kvetináča a ulahodia očiam aj jazyku

  • 16.01.2024

Ako pestovatelia rastlín máme rôzne možnosti, ako sa venovať svojmu koníčku. Niektorí máme záhradku, iní len priestor na oknách či balkónoch. Avšak aj táto obmedzená plocha stačí na pestovanie okrasných či úžitkových druhov.

Obľúbené bylinky s vňaťou pestované v kvetináči na balkóne alebo okennom parapete
Foto: Shutterstock

Podobne ako môžeme pestovať rôzne druhy okrasných rastlín v kvetináčoch na oknách, aj úžitkové rastliny môžu byť rôznorodé. Niektorí záhradkári si môžu zvoliť napríklad jahody, mesačné alebo celoročné záhradné, balkónové minirajčiny alebo chilli papričky.

Špeciálnu kategóriu tvoria rastliny, ktoré nám poskytujú aromatickú vňať. Môžeme ich zaradiť do viacerých kategórií, napríklad podľa ich životnosti – jednoročné, trvalé alebo dvojročné.

1. Obľúbená bazalka nielen do kuchyne

Bazalka je obľúbenou rastlinou (Ocimum basilicum), ktorej sa pestuje viacero typov – drobnolisté, veľkolisté, červené i zelené. Prináša nám svoju osobitú vôňu, ktorú máme v jedlách tak radi. Typ bazalky si vyberáme podľa podmienok: okenný hrantík alebo veľkorysejšie priestory na terase či balkóne.

Drobnolistá bazalka pôsobí svojím kompaktným vzrastom utešene, no pri zbere lístkov môže byť menej praktická. Obvykle rezignovanie použijeme aj krehké kúsky „vetvičiek“, ktoré sú však v jedle nenápadné a neprekážajú. Oproti tomu veľkolistá bazalka typu „šalátový list“ ( Lettuce Leaf) má tak veľké listy, že jeden môže nahradiť až desať listov klasickej bazalky. Ich plochu zväčšuje najmä bublinatý tvar.

Veľkolistá bazalka typu šalátový list "Lettuce Leaf"
Veľkolistá bazalka typu šalátový list „Lettuce Leaf“ Foto: Shutterstock

Za pozornosť stoja aj bordovolisté bazalky. Existuje viac typov a líšia sa veľkosťou listov, podielom tmavého pigmentu a sladkou arómou, ktorá môže pripomínať klinčeky. Ich farba vynikne v pestrých zeleninových šalátoch.

Bazalku pestujeme zvyčajne ako jednoročnú. Môžeme ju vysievať vo viacerých vlnách počas sezóny. Keď začne vytvárať súkvetia, je lepšie ich v zárodku odstrániť, aby sa nevyvíjali ďalej na úkor listov. Tieto „klásky“ sú však rovnako aromatické a môžeme ich tiež zužitkovať ako korenie.

Okrem vyššie spomenutých existujú aj druhy označované ako „trvalkové“. Rastú viac rokov, ale neznesú naše zimy s mrazmi, preto ich musíme prezimovať v teple. Ide napríklad o bazalku posvätnú a (Ocimum sanctum) a bazalku indickú (Ocimum tenuiflorum).

Bazalka patrí zároveň k rastlinám, ktoré majú priaznivé účinky na naše zdravie. Napríklad zlepšuje trávenie, uľahčuje odkašliavanie a podporuje dobrý spánok.

Kvety bazalky thajskej
Thajská bazalka Foto: Shutterstock

2. Nenáročná pažítka pravá

Pažítka pravá (Allium schoenoprasum) je veľmi obľúbená bylinka, známa svojou nenáročnosťou. Je jednou z najbežnejších byliniek, ktorá sa často predáva ako vypestovaná rastlina v obchodoch. Po presadení z pôvodného substrátu do kvetináčov alebo hrantíkov začne na plnom slnku vytvárať vitálnejšie a mohutnejšie listy, než ako rástli v podmienkach množiarní.

Ak chceme predĺžiť obdobie ich zberu, môžeme pažítku počas vegetačného pokoja v zimnom období umiestniť do tepla bytu. Pomerne rýchlo však prichádza o svoju vitalitu, preto sa jej viac darí na oknách alebo balkónoch. Ak jej zabezpečíme zdravý substrát a primeranú zálievku, poskytne nám počas celej sezóny nové listy. Jej jedlé ružovofialkové súvetia môžeme tiež použiť na zdobenie jedál.

Pažítka dokáže prezimovať aj v exteriéri, netreba sa o ňu báť. Nezabúdajme však počas zimy na závlahu počas teplejších periód zimy.

Kvety pažítky pravej
Pažítka pravá Foto: Shutterstock

3. Čínska pažítka s chuťou medvedieho cesnaku

Čínska pažítka, známa aj ako „cesnaková“ (Allium tuberosum), je nenáročný, ale stále málo známy druh. Je blízkou príbuznou klasickej pažítky, no na rozdiel od nej má ploché listy, ktoré chuťou a vôňou pripomínajú medvedí cesnak. Ten však, ako vieme, už na začiatku leta zaťahuje zelenú časť pod zem, zatiaľ čo čínska pažítka poskytuje vňať počas celej sezóny.

Táto pažítka dorastá až do výšky 40 – 50 cm v závislosti od podmienok. Kvety v súkvetiach sú biele a objavujú sa na konci sezóny. Rastlina veľmi ochotne vytvára početné semená, no môžeme si ju rozmnožiť aj delením trsov. Pri pestovaní tohto druhu na balkóne alebo v okenných kvetináčoch je vhodné použiť objemnejšie nádoby, rovnako ako pri iných bylinkách.

Kvety čínskej pažítky
Čínska pažítka Foto: Shutterstock

4. Nedocenený vňaťový petržlen

Vňaťový petržlen (Petroselium crispum) je známa, ale trochu nedocenená bylinka, ktorú môžeme umiestniť na balkóny a okná. Na rozdiel od koreňového typu tvorí rozvetvenú a bujnú vňať, pre ktorú ho pestujeme.

Delíme ho na hladký a kučeravý petržlen. Zatiaľ čo niektorí záhradkári preferujú kučeravý druh pre jeho nápadný ozdobný vzhľad, iní zase hladký petržlen, ktorý nie je tak tuhý a poskytuje výraznejšiu arómu. Ak máte dostatok miesta, môžete vyskúšať oba typy a porovnať ich.

V prvom roku rastie len vňať, ktorá často zostáva počas zimy v dobrom stave. Koreň tejto bylinky prezimuje pri bežných podmienkach a na druhý rok má snahu znovu vyrašiť, vykvitnúť, vytvoriť semená a zájsť. Od začiatku jarného rašenia až do dozretia semien  poskytuje ešte pomerne dlhý čas aj lístky, ktoré môžeme zbierať aj v časti druhého roku.

Kučeravý vňaťový petržlen
Kučeravý vňaťový petržlen Foto: Shutterstock

5. Saturejka, základ korenia čubrica

Poznáme dva druhy saturejky – jednoročnú saturejku záhradnú (Satureja hortensis) a trvalú saturejku horskú (Satureja montana). Saturejka záhradná dorastá do výšky približne 30 cm a má tendenciu drevnatieť na konci sezóny. Túto vlastnosť môžeme ovplyvniť zostrihávaním, čo ju núti vytvárať nové konáriky s mladšími a jemnejšími pletivami. Ak jej dovolíme po odkvete dozrieť, zvykne sa sama vysievať, čím sa porast obnovuje sám každý rok.

Saturejka horská dosahuje väčšie rozmery, vo voľnej pôde môže vyrásť až do výšky 50 cm. Je vhodné ju pravidelne zmlaďovať spätným rezom, aby sme udržali jej kompaktnejší tvar.

Obe majú podobný vzhľad a aromatickú vňať s drobnými, úzkymi listami. Tieto lístočky nám dochutia širokú škálu jedál od mäsa cez ryby, zeleninu až po strukoviny. Saturejka má tiež priaznivé účinky na zdravie – na trávenie, dýchaciu sústavu, zlepšuje činnosť srdca a pôsobí protizápalovo. Na Balkáne je známa pod názvom „čubrica”, kde sa teší veľkej obľube ako rovnomenné korenie. Dokáže jedlá oživiť a dodať im stredomorský punc.

Saturejka záhradná
Saturejka záhradná Foto: Shutterstock

6. Drobný a voňavý tymian

Tymian, nazývaný aj dúška tymianová (Thymus vulgaris), pochádza z podobných suchých stredomorských biotopov ako saturejka. Má tiež podobne aromatickú vňať, ktorá odoláva silnému slnku. Pozostáva z drobných vetvičiek a úzkych, malých, ale intenzívne voňavých listov. Podobné sú aj jeho priaznivé účinky na trávenie, dýchací systém a obehovú sústavu. Výrazné silice pôsobia opäť protizápalovo.

Drobný vzrast, húževnatosť a dlhovekosť robia tymian hodnotným druhom pre balkónové a okenné záhradky. Ak má zabezpečené vhodné podmienky, dokáže poskytovať aromatickú vňať niekoľko rokov. Pravidelným zberaním lístkov ho priebežne tvarujeme – vhodný tvar je pologuľa alebo guľa.

Na konci jari a počas leta vytvára pôvabné drobné bielo-ružovkasté súkvetia. Je len na nás, či ich necháme vyrásť, alebo uprednostníme tvorbu listov. Stačí mu chudobnejší substrát a dobre znáša vysoké teploty.

Tymián alebo inak dúška tymiánová
Tymian, nazývaný aj dúška tymianová Foto: Shutterstock

7. Citrónový tymian, aromatický kríženec s materinou dúškou

Citrónový tymian (Thymus x citriodorus), kríženec tymianu a materinej dúšky, pestujeme pre jeho výraznú arómu po citrónoch. Tento druh má podobné nároky na pestovanie ako rodičovský tymian. Dorastá do menších rozmerov a vyznačuje sa plazivým rastom, čo zdedil po materinej dúške.

Jeho intenzívna a atraktívna aróma sa skvele hodí nielen do šalátov, ale aj do rôznych nápojov. Často tiež môžeme vidieť bielo či žlto panašované druhy, ktoré sa vyskytujú pri viacerých kultivaroch.

Citrónový tymián
Citrónový tymian Foto: Shutterstock

8. Ostrá, ale osviežujúca kapucínka

Kapucínka je jednoročná rastlina, no nie vždy docenená ako jedlá bylinka. Pestujú sa dva podobné druhy: kapucínka väčšia (Tropaeolum majus) a kapucínka menšia (Tropaeolum minus). Je známa ostrou, žeruchovo chutiacou vňaťou, ktorá zahŕňa nielen listy, ale aj jedlé žiarivo farebné kvety. Tieto kvety sú výrazným osviežením šalátov a ozdobou rôznych jedál. Okrem ostrej chuti je zdrojom silíc s protizápalovými a antibiotickými vlastnosťami, ktoré sa využívajú pri liečbe ľudí aj zvierat.

Podľa odrody môže rásť kompaktne, alebo ako popínavá, resp. plazivá rastlina. Existujú aj rôzne panašované kultivary, ktoré sú rovnako vhodné na kulinárske aj liečebné účely. Pri pestovaní popínavej verzie kapucínky môžeme nechať rastlinu prevísať z nádob, alebo jej poskytnúť vedenie a popínať ju ako lem okien či balkóna.

Kvety kapucínky
Kapucínka väčšia Foto: Shutterstock

Tieto spomenuté druhy byliniek sa nám osvedčili na pestovanie v obmedzených podmienkach, akými sú malé pôdne objemy typické pre balkóny a okenné záhradky. Pri bežnej starostlivosti nám dokážu spoľahlivo poskytovať osoh takmer počas celého roka. Sú ideálnou voľbou, ak si chcete rozšíriť vaše záhradkárske hobby.

Pre väčšinu z týchto byliniek, okrem tymianu a saturejky, je vhodné použiť klasické záhradné substráty. Odporúčame tiež hnojiť biohnojivami podľa návodu a zabezpečiť im vhodné podmienky – ideálne je plné slnko. V prípade čiastočného tieňa je vhodné pozorovať stav rastlín a stanovisko im včas upraviť.

Galéria k článku

Text: Martin Kohútek
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Toto ste možno netušili! Kvety tohto kvitnúceho stromu sú nielen jedlé, ale aj liečivé
Toto ste možno netušili! Kvety tohto kvitnúceho stromu sú nielen jedlé, ale aj liečivé
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024