Aké trvalky vysadiť do nádob? Nechajte sa inšpirovať touto kombináciou

  • 23.06.2020

Kvitnúce trvalky môžeme pestovať nielen vo voľnej pôde na záhonoch, ale aj vo vegetačných nádobách. Vhodné sú na to nižšie a kompaktne rastúce druhy.

Trvalky v kvetináči

Ak im doprajeme primeranú starostlivosť, prísun vlahy a živín, zabezpečíme odstraňovanie odkvitnutých kvetov, potešia nás bohatým kvitnutím počas celej sezóny. Výber trvaliek na slnečné a teplejšie miesta je široký, v predaji sú teraz aj v kvitnúcom stave. V rámci jednej nádoby vyberáme druhy rôznych rastových tvarov, ale podobných nárokov na pôdu a vlahu. Doplniť do výsadby môžeme aj zaujímavú letničku.

Výsadba do kvetináča krok za krokom

1. Rebríček

Výsadba rebríčka do kvetináča

Do pozadia vysadíme dominantne pôsobiaci a vyšší rebríček. Obľubuje slnečné miesta a pekne sa rozrastá. Kvitne počas celého leta.

2. Šalvia

Výsadba šalvie do kvetináča

Pokračujeme výsadbou šalvie s efektnými modrými súkvetiami. Jej prednosťou je, že kvitne opakovane. Stačí, ak po prvom kvitnutí odrežeme odkvitnuté súkvetia.

3. Plektrant

Výsadba plektrantu

Panašovanými listami spestrí výsadbu plektrant. Je nenáročný, vytvára dlhé prevísajúce stonky a odpudzuje dotieravý hmyz. Natočíme ho tak, aby o chvíľu zakryl poškodené miesto na košíku.

Aké rastliny sme použili?

  1. Ružovo kvitnúci rebríček (Achillea) ‘Cerise Queen’ 1×
  2. Modro kvitnúca šalvia (Salvia nemerosa) 1×
  3. Plektrant (Plectranthus coleoides) 1×

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade? Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať?