Ako pestovať okrasný cesnak? Prečítajte si, kde sa mu bude dariť a čo neznáša

  • 07.01.2023

Veľmi sa mi páči okrasný cesnak. Poradíte mi prosím, kde sa mu bude dariť a ako sa oň starať?

Okrasný cesnak
Foto: Shutterstock

Okrasný cesnak je cibuľovina s nápadnými kvetmi viacerých veľkostí a farieb. Podľa druhu a odrody dorastá do rôznych výšok, niektoré až do 120 cm. Je mimoriadne nenáročný na pestovanie, na správnom stanovišti rastie v každej záhrade.

Kde sa darí okrasnému cesnaku

Najvhodnejšia je dobre priepustná zásaditá pôda s dostatkom vlahy. Neznáša však premokrenie, vtedy môže trpieť hubovými chorobami, prípadne odhniť. Čo sa týka stanovišťa, zvoľte slnečné miesto, kde najlepšie kvitne. Znesie aj polotieň.

Cibule vysádzajte v jesennom období od septembra do príchodu mrazov, a to dostatočne hlboko, minimálne do hĺbky trojnásobku výšky cibule. Po výsadbe dajte na miesto výsadby vrstvu mulču, najmä prvý rok. Cibuľa bude chránená a nevymrzne. V jarnom období okrasné cesnaky prihnojte.

Keď začne slabšie kvitnúť

Na stanovišti ich môžete nechať niekoľko rokov. Ak zistíte, že časom slabšie kvitne, zvyčajne po 4 – 5 rokoch, cibule po odkvitnutí a uschnutí listov vyberte, očistite a do jesennej výsadby na nové stanovište uskladnite na tmavom a suchom mieste.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing.Jarmila Králová, PhD, Arborétum Mlyňany SAV
Foto: archív redakcie
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád