Ako sa zbaviť húseníc ekologicky?

  • 16.05.2021

Na ovocných stromoch aj na krušpáne každoročne bojujeme z húsenicami. Dá sa ich zbaviť aj ekologicky?

Ekologický postrek krušpánu

Proti húseniciam na okrasných aj úžitkových rastlinách, z ktorých sa neskôr vyvinú motýle, je účinný prípravok s obsahom baktérií Bacillus thuringiensis s názvom Lepinox Plus.

Používa sa napríklad proti obaľovačom na hruškách a jabloniach, proti húseniciam mlynárika kapustového na kapustovinách, ale i na v posledných rokoch častého škodcu na krušpáne – vijačku krušpánovú.

Húsenice po požití prípravku prestávajú žrať a hynú v priebehu 2 – 5 dní. Výhodou je, že baktérie nepôsobia na dospelé motýle. Pripravený roztok dôkladne postriekame na listy z každej strany. Ošetrenie vykonáme, hneď ako zbadáme liahnutie škodcu. Po 7 až 10 dňoch, ak je to potrebné, aplikáciu opakujeme. Prednosťou je aj nulová ochranná lehota, plody či listy môžeme po umytí hneď konzumovať.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Na návšteve: Inšpirujte sa záhradou, v ktorej si každý nájde to svoje
Veľká jarná súťaž - výhercovia Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? Pestovanie cukiet a patizónov zvládnu aj začiatočníci. Toto je pre úspech kľúčové Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov