Ako sa zbaviť húseníc ekologicky?

  • 16.05.2021

Na ovocných stromoch aj na krušpáne každoročne bojujeme z húsenicami. Dá sa ich zbaviť aj ekologicky?

Ekologický postrek krušpánu

Proti húseniciam na okrasných aj úžitkových rastlinách, z ktorých sa neskôr vyvinú motýle, je účinný prípravok s obsahom baktérií Bacillus thuringiensis s názvom Lepinox Plus.

Používa sa napríklad proti obaľovačom na hruškách a jabloniach, proti húseniciam mlynárika kapustového na kapustovinách, ale i na v posledných rokoch častého škodcu na krušpáne – vijačku krušpánovú.

Húsenice po požití prípravku prestávajú žrať a hynú v priebehu 2 – 5 dní. Výhodou je, že baktérie nepôsobia na dospelé motýle. Pripravený roztok dôkladne postriekame na listy z každej strany. Ošetrenie vykonáme, hneď ako zbadáme liahnutie škodcu. Po 7 až 10 dňoch, ak je to potrebné, aplikáciu opakujeme. Prednosťou je aj nulová ochranná lehota, plody či listy môžeme po umytí hneď konzumovať.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada