Aloe vera: Najstaršia liečivá rastlina

 • 11.01.2022

Má za sebou výnimočne bohatú históriu. Už viac ako 5000 rokov sa aloe vera využíva v ľudovom liečiteľstve na široké spektrum zdravotných problémov. U mužov rozpútavalo vášne, ženy ho milovali. Zmienka o ňom je i v Biblii. Začítajte sa do zaujímavostí zo sveta aloe vera.

Aloe vera: Najstaršia liečivá rastlina

Rastlina opradená povesťami

Aloe vera má v rôznych krajinách a kultúrach rôzne prívlastky. Je označovaná ako rastlina života, nesmrteľnosti, prameň večnej mladosti, zázrak púšte, mlčiaca liečiteľka, ale i doktor v kvetináči. Kvôli tejto zázračnej rastline bola údajne rozpútaná aj vojna. Podľa jednej z povestí, Alexander Veľký dobyl na popud Aristotela legendami opradený ostrov Socotrana, kde rástlo liečivé aloe. Na ostrove sa vyrábala z aloe liečivá šťava. Odvtedy Gréci používali aloe vera na liečebné účely.

Ani Egyptská vládkyňa Kleopatra nedala na aloe vera a jeho blahodarné účinky na pleť dopustiť. Dužinu z rastliny si pridávala aj do kúpeľa. Slávny lekár Avicenna odporúčal nanášať aloe spolu s ružovým olejom na pokožku hlavy. Táto liečivá mastička mala zabrániť migrénam a zabraňovať vypadávaniu vlasov.

Po stáročia bola považovaná za rastlinu odháňajúco zlo a prinášajúcu šťastie. Zavesená nad dvere mala ochraňovať pred zlými duchmi.

Pôvod aloe vera

Ako jej domovina sa uvádza Arabský polostrov, Severná Afrika, Kanárske ostrovy. Odtiaľ sa v 16. storočí aloe vera rozšírilo do suchých oblastí Európy. V rôznych krajinách bola využívaná na rôzne liečivé i skrášľovacie procedúry.

Číňania používali rastlinu na zlepšenie trávenia a na liečbu kožných chorôb. Obyvatelia Malajzie a Jamajky gél z aloe vera na liečbu bolestí hlavy. Filipínci používali listy aloe pri chorobe beri-beri, spôsobenej nedostatkom vitamínu B1. Po tisícročia sa aloe vera využívala najmä na dezinfekciu, urýchlenie hojenia rán a popálenín.

Aloe vera: Najstaršia liečivá rastlina

Rastlina nesmrteľnosti a dlhého života

Aloe vera je liečivý sukulent, ktorý dokáže prežiť aj v nepriaznivých podmienkach. Znáša extrémne sucho, teplo. Bez vody dokáže prežiť aj niekoľko rokov. Odolné aloe sa preto často považuje za rastlinu života a nesmrteľnosti.

Má slabšie korene, mäsité listy s pichľavými hrotmi, ktoré obsahujú gélovú tekutinu ihneď pripravenú na použitie. Dosahuje výšku 70 až 80 cm. Divo rastie najmä na Arabskom polostrove, odkiaľ pochádza aj časť názvu aloe.

V preklade aloe (Alloeh) znamená “horké”. Vera zas v latinčine znamená “pravý”. V súčasnosti je rastlina obľúbená aj ako nenáročná izbová rastlina, ktorá je v mnohých domácnostiach súčasťou zelenej lekárničky prvej pomoci. Nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Hoci poznáme viac ako 500 druhov aloe, najobľúbenejšia na medicínske využitie je aloa pravá.

Obdarilo vás aloe vera kvetmi?

Kvety aloe vera sú vzácne. Pýšia sa farbami od žltej po červenú, no v domácich podmienkach kvitne len zriedka. Kým divo rastúce aloe kvitne približne raz za dva roky, doma kvitne oveľa zriedkavejšie, približne každých desať rokov. Rastlina nemá rada prievan, a preto sa neodporúča v zimnom období pri domácom pestovaní vystaviť ju prievanu. Prežije pri teplote nad 12 stupňov, najlepšie sa jej darí pri izbových teplotách 22 až 25 stupňov. V lete ju premiestnite na balkón či terasu, odvďačí sa vám.

Kvet aloe

Kráľovná medzi liečivými rastlinami

Aloe vera môžeme pokojne považovať za rastlinu prvej pomoci. Obsahuje množstvo biologicky aktívnych látok. Rastlina je jedinečná priaznivým vplyvom na celý ľudský organizmus.

Liečivá látka obsiahnutá v gélovej tekutine listov sa nazýva aloín, horká látka, ktorá pomáha zlepšovať metabolizmus. Aloe vera detoxikuje telo, zbavuje ho toxínov, pomáha pri zápalových ochoreniach tráviaceho traktu. Ak vás trápi nepríjemné pálenie záhy, siahnite práve po aloe. Rovnako pomôže pri žalúdočných vredoch a pri zápche. Výhodou aloe je možnosť okamžitého využitia rastliny priamo “z kvetináča”.

Dužinaté listy sú naplnené tekutinou so slizovitou textúrou pripravenou na okamžité použitie. Stačí list zrezať a gélom potrieť poranené či popálené miesto. Gél je ihneď je vhodný aj na vnútorné použitie pridaním do smoothie alebo iného nápoja. Najviac účinných látok sa nachádza v najhrubšej časti listov. Zelená šupka listov je mierne jedovatá a na konzumáciu nevhodná.

Aloe vera

Liečivé účinky aloe vera:

 • antibakteriálne účinky
 • lieči rany, akné, psoriázu, bradavice, hemoroidy
 • priaznivo účinkuje pri popáleninách
 • zlepšuje krvný obeh, pomáha pri kŕčových žilách
 • znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi
 • zlepšuje trávenie
 • odporúča sa pri žalúdočných vredoch
 • má protiplesňové účinky, pomáha pri mykózach
 • očisťuje organizmus od škodlivých látok
 • posilňuje imunitu
 • zmierňuje bolesti kĺbov a svalov
 • pomáha pri bolesti zubov a zápaloch ďasien
 • má antioxidačné a protirakovinové vlastnosti
 • zabraňuje vypadávaniu vlasov a podporuje ich rast
 • odporúča sa na prevenciu a liečbu cukrovky
 • reguluje vrásky, stimuluje tvorbu kolagénu a kyseliny hyalurónovej

Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - jún 2022 Zeler podporí očistu organizmu a znižuje hladinu cukru v krvi. Viete, kde sa mu bude najviac dariť? Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Jún v okrasnej záhrade: Toto všetko treba urobiť do konca mesiaca
Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov Milujete georgíny? Toto je 10 krokov k ich úspešnému pestovaniu 8 tipov, ako šetriť vodou Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Aeschynant: Prevísajúca rastlina s netradičnými kvetmi, ktorá dodá interiéru šmrnc Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete