Howea: Palma z hollyvoodskych filmov, ktorá vám odpustí, ak ju zabudnete poliať

  • 01.12.2022

Pomerne nenáročná a pomaly rastúca palma s exotickým vzhľadom, to je howea.

Howea (Kentia)

Rajská palma, hollywoodska palma i kentia

Palme s názvom howea (Howea forsteriana) sa hovorí aj rajská palma, prípadne hollywoodska, pretože ju filmári často používajú ako súčasť filmárskych kulís. Stretnúť sa môžeme aj s jej českým názvom kentia.

Perovito delené listy majú typický vzhľad palmy. Hoci pôsobí exoticky, starostlivosť o ňu je až prekvapivo jednoduchá. Jej prednosťou je, že je pomerne tolerantná aj k niektorým pestovateľským chybám, akou je napríklad občasné vynechanie zálievky. Rastie pomaly, a tak si aj celé roky vystačí s minimom pozornosti. Vo vnútri postupne narastie do výšky 2 až 3 metre. Použiť ju môžeme ako výrazný rastlinný akcent pri sedačke, vedľa pracovného stola, pri stene či v rohu miestnosti.

Starostlivosť a presádzanie

Pri starostlivosti dáme pozor, aby sme rastlinu neprelievali a nenechávali ju stáť vo vode, pretože korene sú náchylné na hnitie. Naopak, listy ocenia rosenie odstátou vodou raz za týždeň, a tým aj odstránenie prachu.

Rastlinu presádzame každé dva až tri roky, keď koreňová sústava vyplní kvetináč a korene sa začnú vytláčať nad substrát. Použijeme pritom o niečo väčší nový kvetináč. Aby sme vylepšili drenážne vlastnosti pôdneho substrátu, do ktorého dáme rastlinu, primiešame do neho podľa veľkosti nádoby zopár hrstí ostrého piesku. Pri presádzaní máme zároveň dobrú príležitosť howeu rozdeliť.

Howea (Kentia)

Kam howeu umiestniť?

Najlepšie rastie na svetlom mieste s vyššou vzdušnou vlhkosťou, ale nie na priamom slnku. Ak dlhší čas nevyháňa nové výhonky, prenesieme ju na svetlejšie miesto.

Pôdny substrát udržiavame od jari do jesenne mierne vlhký, nikdy nie mokrý. Zalievame, až keď povrch substrátu preschne. V zime znížime množstvo vody. Počas leta používame vyvážené hnojivo určené pre nekvitnúce izbové rastliny.

Z jedného kusa viac rastlín

Howea, rajská palma, pochádza z ostrova lorda Howeho, ktorý leží blízko východného pobrežia Austrálie. Pri kúpe zistíme, že v jednom kvetináči je zvyčajne malá skupinka rastlín. Takto vytvorí pomerne rýchlo bohatý zhluk palmových listov. Z jedného zakúpeného kusa však pomerne ľahko získame viacero samostatných rastlín, stačí skupinku rozdeliť.

Howea

Krok za krokom: Rozmnožte si howeu delením

  1. Rastlinu vyberieme z kvetináča. Uchopíme stonky nad pôdou a snažíme sa ich od seba odtiahnuť, pričom s nimi jemne kývame. Ľahšie sa tak uvoľní pôda i korene.
  2. Spodok kvetináča naplníme substrátom pre izbové rastliny alebo pôdou s kompostom a pieskom v pomere 3 : 1. Po oddelení koreňov vložíme samostatnú rastlinu do kvetináča do rovnakej hĺbky, v akej rástla v pôvodnom kvetináči.
  3. Pridržíme ju v optimálnej hĺbke a prisypeme substrát obohatený pieskom. Opatrne stláčame a opäť prisýpame substrát tak, aby nevznikli vzduchové medzery. Výdatne zalejeme a odtečenú prebytočnú vodu vylejeme.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád Efektívna ochrana: Začnite boj so škodcami už teraz