Krok za krokom: Ako rezať šalviu

  • 02.03.2020

Šalvia patrí do skupiny byliniek pôvodom zo Stredomoria. V našich podmienkach dobre prezimuje na teplejších a chránených miestach. Viete, ako ju po zime ostrihať?

Rez šalvie

Mladšie rastliny je lepšie na zimu ochrániť nahrnutím lístia. Skoro na jar ale lístie z okolia šalviových kríkov odstránime. Zároveň z povrchu pôdy zhrnieme aj napadané suché šalviové listy. Ak by sme ich pod rastlinou ponechali, mohli by byť zdrojom chorôb. Na jar sa môžeme pustiť aj do rezu šalvie. Odstránime suché, poškodené alebo križujúce sa výhonky, prípadne tie najstaršie. Nezabudnime prestrihané rastliny dôkladne očistiť aj od suchých listov. Pôdu prekypríme, prípadne odstránime trvácu burinu.

1. Prehliadka

Krík šalvie po zime

Začneme odstránením zimnej ochrany, dôkladnou prehliadkou šalviových kríkov a rozhodnutím, ktoré z výhonkov odstránime.

2. Presvetlenie

Presvetlenie šalvie


Kríky rezom presvetlíme, čím umožníme tvorbu nových bohato olistených výhonkov.

3. Silnejší rez starších rastlín

Zrezaná šalvia

Prestarnuté niekoľkoročné rastliny môžeme zmladiť silnejším rezom. Zakrátko sa opäť zazelenajú.

4. Získajte nové rastliny

Rozmnožovanie šalvie

Šalvia sa v ideálnych podmienkach rozširuje výhonkami zakoreňujúcimi sa do okolia. Môžeme ich oddeliť a získať tak nové rastliny.

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: bylinky | rez | šalvia

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Júl v okrasnej záhrade: Režeme levanduľu, rozmnožujeme vajgélie a staráme sa o ruže a hortenzie Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Orech čierny: Nedocenený strom s vysokou hodnotou, ktorý odolá aj vrtivke