Kvíz: Ktorá burina vám robí najväčšie vrásky?

  • 11.05.2021

Sú strašiakom záhradkárov a nepriateľom alergikov. Boj s nimi je často zdĺhavý a nepríjemný. Predovšetkým v prípade, ak nechcete použiť herbicídy, ale burinu likvidujete mechanicky, prípadne pomocou prírodných prostriedkov. Ktoré buriny vám najviac znepríjemňujú záhradkársky život?

0%

Neuveriteľne invazívna burina, ktorá trápi najmä milovníkov upravených trávnikov. Zakorení sa v trávniku, kde húževnato vytláča samotnú trávu. Setaria viridis, nazývaná aj ježatka kuria, sa tiež označuje ako:

shutterstock 1728768202 Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Jedna z najbežnejších burín, Hviezdica prostredná - Stellaria media, má široké využitie aj v kuchyni či v ľudovom liečiteľstve. Pod akým názvom je ešte známa?

Hviezdica prostredná Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Zbaviť sa ho trvá aj roky. Pýr plazivý patrí medzi veľmi nepríjemnú až agresívnu burinu, ktorá má plazivý podzemok s dlhými podzemnými výhonkami. Na druhej strane má široké spektrum liečivých účinkov. Viete, ktorá jeho časť je liečivá?

Pýr plazivý Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Cirok obyčajný, Sorghum vulgare L., pochádza z Etiópie, výborne prosperuje aj v značne suchých oblastiach. Patrí medzi invazívne buriny s vysokou konkurenčnou schopnosťou. Napriek tomu má hospodársky význam. Cirok obyčajný má niekoľko druhov. Ktorý druh k jeho variantom nepatrí?

Cirok obyčajný Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Pichliač roľný trápi nejedného záhradkára. Táto pichľavá, nepríjemná burina má extrémne dlhé korene. Aký je jeho latinský názov?

Pichliač roľný Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Neprávom považovaná za burinu, trápiaca mnohých záhradkárov, na druhej strane liečivá a všestranne využiteľná púpava. Má množstvo benefitov pre zdravie, no jej pôvodný významný liečivý účinok plynie už z jej rodového názvu taraxis. Na čo sa v súvislosti s ním v minulosti používala?

Púpava Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Trvácna plazivá burina, ktorá je typická ovíjaním sa okolo plotov či opory na fazule. Jej korene dokážu dosiahnuť hĺbku až 5 metrov, je preto náročná na vyhubenie. Napriek tomu má oku lahodiace biele či svetloružové kvietky a ako bonus liečivé účinky. Poznáte jej názov?

Pupenec roľný Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Stavikrv vtáčí mnohí poznáme ako liečivku. Pre záhradkárov a chalupárov však môže symbolizovať zarastené škáry v chodníkoch, zarastanie pri múroch domov alebo v okolí vyšliapaných trávnatých chodníkov. Viete však, ako sa stavikrv prezýva v ľudovom liečiteľstve?

Stavikrv vtáčí Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Šíri sa semenami, ktoré sú životaschopné až 39 rokov. Pre alergikov je hotovou pohromou. Rovnako deštruktívne pôsobí aj v poľnohospodárstve. Pochádza zo severnej Ameriky a patrí medzi najinvazívnejšie cudzie buriny v Európe. Viete, o akú burinu ide?

Ambrózia palinolistá Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Snáď žiadna iná burina nemá toľko ľudových názvov. Prírodný obväz, volský jazyk, psí jazyk, ranocel – to všetko sú ľudovo zaužívané pomenovania skorocelu kopijovitého. Pre niekoho burina, pre iného liečivka. Faktom však je, že už v dávnych dobách bol považovaný za bojovníka proti zlým duchom a chorobám. Bol prezývaný tiež ako:

Skorocel kopijovitý Foto: isifa/Shutterstock
Správne! Nesprávne!

Kvíz: Ktorá burina vám robí najväčšie vrásky?
Buriny vám adrenalín nedvíhajú

Oddych v záhrade

Svoju záhradku zbožňujete, no nechávate ju žiť vlastným životom. Jedna-dve buriny vám vrásky nerobia. Ži a nechaj žiť – to je vaša mantra.
Ekosystémová záhrada je pre vás ideálnou voľbou

Matka s dcérou v záhrade

Všetko so všetkým súvisí. Možno nemáte čas nazvyš riešiť burinu, no možno jej len jednoducho nezasahujete do života. Ak idete okolo záhonu, náhodne vykúkajúce buriny vytrhnete. No ničiť si chrbát každodenným plením neplánujete.
S burinou neúnavne bojujete

Vytrhávanie buriny

Túžite po dokonalej a úhľadnej záhradke, kde má všetko svoje miesto. A burina do záhonov rozhodne nepatrí. Rozoznáte jednotlivé druhy a sem-tam dáte šancu aj liečivým účinkom niektorým známym druhom burín-liečiviek. Neváhate do trhania buriny zapojiť celú rodinu.
Burina u vás nemá šancu!

Vytrhávanie buriny

S burinou bojujete na všetkých frontoch. Uprednostňujete prírodné prostriedky proti burine, no keď je to potrebné, v záujme záchrany vašich rastliniek, nebránite sa ani herbicídom. Hojná úroda a ukážkový trávnik sú toho dôkazom.

 

Pripravila: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock

Tagy: burina | bylinky | kvíz

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná