Na návšteve: Zadanie majiteľov bolo vytvoriť rodinnú záhradu a dostať do priestoru hĺbku, prekvapenie i zábavu

  • 24.01.2022

Moderná záhrada je plná nielen rôznych druhov rastlín, ale i originálnych nápadov. A keďže ide o mladú rodinu s dvomi deťmi, nájde sa v nej veľa aktivít vrátane trampolíny a hojdačiek.

Na návšteve: Zadanie majiteľov bolo vytvoriť rodinnú záhradu a dostať do priestoru hĺbku, prekvapenie i zábavu

K modernej novostavbe na okraji obce neďaleko Prahy si majitelia, mladí manželia, nechali navrhnúť moderne poňatú, praktickú a zároveň veľmi príjemnú a pohodovú záhradu. Výber záhadného ateliéru Flera pritom nebol náhodný. Jeho prácu sledovali už dlhšie v časopisoch a na internete. Líder ateliéru, Ferdinand Leffler, spomína: „Je radosť robiť peknú záhradu k peknému domu, kde si každý nájde to svoje. Deti sa môžu vyskákať, hojdať, hrať s loptami, na čo je vymedzený dostatočný priestor na trávnik. A keď deti vyrastú, pribudnú v tejto časti ďalšie stromy.“

Členka tímu Zuzana Němečková, ktorá na tomto projekte spolupracovala, vysvetľuje: „Investori veľa a radi žijú vonku. O svojej záhrade mali nejaké predstavy. Mala byť skôr minimalistickejšia, s jednoducho poňatými úpravami. Prosto, záhrada príjemná na život.“

Návšteva záhrady
Exteriér ponúka niekoľko možností sedenia pri dome, ale i v záhrade, čo ju umožní pozorovať z rôznych strán. Sú tu i rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času od hojdačiek až po súvislý trávnik vhodný na loptové hry.

Rôznorodosť

„Keď nás majitelia pozvali,“ pokračuje Zuzana, „dom bol hotový a zo spevnených plôch bola realizovaná betónová dlažba pri vstupe a vjazde navrhnutá architektkou. Takmer osem árov exteriérovej plochy umožnilo priestor záhrady rozčleniť, pričom jej jednotlivé časti nadväzujú na interiér. Na veľkú obytnú terasu sa napája centrálny priestor s voľnou trávnikovou plochou na hry, futbal či bedminton.

Komornejšie ladené sú plochy pri hosťovskej izbe a tienisté posedenie za domom. V užšej časti za domom sa našlo miesto na zeleninový záhon a spevnenú plochu so sušiakom bielizne. Viac reprezentatívne, ale zároveň prakticky je riešený vstupný priestor. V návrhu sa pracovalo aj so strešnou záhradou pri detskej izbe. Zatiaľ nezrealizovaná kruhová terasa s posedením v poraste tráv a levandule bude potom pre deti ďalšou lákavou možnosťou, ako tráviť čas na vzduchu.

Červená lavička v záhrade
Červená farba lavičky priestor výrazne oživuje.

Problematické podložie

V exteriéri bola po dostavbe domu iba súvislá rovná plocha trávnika. Zistilo sa však, že podložie je veľmi problematické. Ťažká ílovitá pôda neumožňuje po dažďoch vode dobre vsakovať a rastliny sa v nej pre nedostatok pôdneho kyslíka a zhutnenie trápia. Realizačná firma preto substrát upravovala, aby bol priepustnejší.

Zároveň sa riešilo svahovanie smerom od domu. Podarilo sa: po prívalových dažďoch voda na okolitých pozemkoch stojí, tu vsakuje. Drenáž v podloží ju odvádza do retenčnej nádrže, na ktorú sú napojené závlahové okruhy. V prípade, že je dažďovej vody pre potreby zavlažovania nedostatok, dá sa dočerpať do nádrže zo studne.

Posedenie s ohniskom
Časť s kovovým ohniskom položeným na čadičových platniach je poňatá menej formálne a viac prírodne. Okrem výberu kameňa tomu nasvedčuje i samotný vydláždený tvar a použitá zeleň v blízkom okolí, ako je napríklad skupinka borovíc. K pocitu súkromia pri opekaní prispievajú dubové predely s porastom popínavých ruží.

Dubové predely

Ako oddeliť v rovinatej záhrade miesta s rôznou funkciou či atmosférou? Na tieto účely záhradní architekti zvolili dubové hranoly, upevnené vertikálne prostredníctvom kovových pätiek tak, aby drevo nebolo v styku s pôdou. Hranoly v pravidelných rozstupoch, ktoré časom porastie zeleň, budú tvoriť prírodnú stenu, akýsi neprenosný „paraván“.

Rastliny, ktoré ich porastajú, sú zvolené s ohľadom na svetelné podmienky a na funkciu daného miesta. „Paraván“ najbližšie pri vstupe s porastom popínavých ruží má za úlohu izolovať terasu pre hostí od pohľadu z ulice. Centrálnu časť záhrady od priestoru okolo ohniska oddeľuje stena s popínavými ružami, pod ktorou si možno posedieť na rannom slnku. A paraván za domom s porastom vždyzelených rastlín chráni priestor od silného a častého vetra.

Dubové hranoly slúžia ako predel
Pocit súkromia na terase sa podarilo vytvoriť stenou z dubových hranolov, na ktorých sa popínajú rastliny, výsadbami stredne vysokých tráv hneď pri terase a na plote prichytenými rohožami z prútia.

Rastliny so vzťahom k domu

Červená, obľúbená farba domácich, bola podnetom na výsadbu stromového solitéru s červenými plodmi, jedlého kultivaru jarabiny vtáčej, ‘Edulis’. Vínovo tmavé listy javora mliečneho v kultivare ‘Royal Red’ pri hojdačke korešpondujú s tmavou farbou omietok. Viackmenné brezy pri vstupe zas, naopak, s tmavou omietkou kontrastujú.

Atraktívna je i viackmenná tibetská čerešňa pri záhradnom domčeku so zaujímavou lesklou červenkastou kôrou a skorým jarným kvitnutím. Okolo ohniska sú vysadené typické lesné rastliny, borovice a nízky porast vresoviskového charakteru, aby táto časť získala prírodný ráz.

066
Posedenie pri záhradnom domčeku.

Od okolia priestor oddeľujú živé ploty z hrabov, ktoré sú oveľa živšie ako strnulé ihličnany. Bez olistenia sú pritom iba krátky čas v roku, pretože listy sa na nich držia dlho do zimy. Na viacerých miestach sú vysadené rôzne druhy obľúbených hortenzií. V záhonoch sa zišlo množstvo trvaliek a tráv, ktoré sa majú čo najskôr zapojiť, aby sa znížil tlak burín.

Nečakaným efektom, ktorý všetkých v dobrom prekvapil, boli spomínané brezy vedľa vstupu. Okrem kontrastu s omietkou vytvárajú ich listy na fasáde pohyblivú tieňohru. Cez deň vrhá tiene listov na omietku slnko, večer a v noci uličné osvetlenie.

Brezy pri vstupe

A slovo záverom? „Na tejto záhrade úžasne vyšla spolupráca klient, projektant, realizátor, všetci sme si vzácne porozumeli,“ hodnotí Zuzana. „Investori mali vkus, jasnú predstavu, zároveň však rešpektovali naše návrhy. Realizátor nad prácou premýšľal, konzultoval, navrhoval najvhodnejšie riešenie a veľmi citlivo sa držal projektu.“

 

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: Ateliér Flera
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať? Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade? Pekný živý plot môže rásť aj v zásaditej pôde. Vyberte si kry, ktoré odporúča Martin Čurda