Odrody čučoriedok, ktoré nesklamú v žiadnej záhrade

  • 24.11.2017

Nedávno si ukázali jednoduchý spôsob, ako si vysadiť toto mimoriadne chutné a obľúbené ovocie. Teraz si predstavíme sortiment najperspektívnejších, ktoré určite nesklamú v žiadnej záhrade.

Odrody čučoriedok, ktoré nesklamú v žiadnej záhrade

Existujú stovky odrôd čučoriedok, prevažne v krajinách Severnej Ameriky, kde je ich pestovanie veľmi rozšírené. V Poľsku a krajinách severnej Európy, kde sa čučoriedky pestujú na veľkých plochách, pribúdajú každoročne desiatky nových odrôd. Líšia sa predovšetkým rozdielnym obdobím dozrievania, vďaka čomu môžeme rozložiť obdobie zberu na dlhší čas. Rozdiely sú tiež vo výške úrod, veľkosti plodov a ich vnútornom zložení. Rovnako aj v intenzite rastu a celkovej výške dospelých rastlín.

Spoločným menovateľom odrôd je atraktívny vzhľad plodov a ich výborná chuť. Kry sú tiež rovnako, bez ohľadu na odrodu, náročné na kyslosť pôdy, ktorá by sa mala pohybovať na úrovni pH 4 až 4,5. Čučoriedky napáda len málo chorôb a škodcov, vďaka čomu sa všetky odrody v záhradách pestujú prakticky bez postrekov. Všetky vykazujú tiež nadmernú odolnosť proti mrazom, takže ich možno pestovať aj v okrajových pestovateľských oblastiach. Rovnaké sú tiež ich nároky na výživu, agrotechniku či doplnkovú závlahu.

Skoré odrody

Bluetta

Vytvára nízke kry dosahujúce výšku iba 90 až 150 cm. Zaraďujeme ju medzi skoré odrody, dozrieva približne v polovici júla. Aj napriek neveľkému vzrastu je veľmi úrodná, úroda z jedného kra je až 9 kg. Plody sú stredne veľké (71 plodov/0,25 l), modročierne a majú veľmi dobrú chuť. Vhodné sú najmä na priamu spotrebu, plody z neskorších zberov sa používajú na spracovanie. Na dosiahnutie rovnomernej kvality plodov sa odporúča ručný zber. Odolnosť proti mrazom je −23 až −28 °C.

Duke

Odroda "Duke"
Odroda „Duke“


Pomerne nová odroda, vyšľachtená v USA v roku 1986. Vytvára kry vysokého vzrastu s výškou 180 cm. Patrí medzi skoré odrody, dozrieva v polovici júla. Plody strednej veľkosti majú perfektnú chuť, sú vhodné na priamy konzum i na spracovanie. Zber je ideálne vykonávať ručne, zberá sa na dve etapy (v dvoch termínoch). Znáša mrazy do −24 až −28 °C.

Northland

Vytvára nízke husté kry s výškou 120 cm. Plody sú menšie, rodivosť je však veľmi vysoká – do 9 kg z kra. Tmavo sfarbené plody sú aromatické a vôňou veľmi pripomínajú lesné čučoriedky. Vhodné sú na ručný, ako aj na mechanizovaný zber. Začiatok zberu je v tretej dekáde júla, ideálnu akosť majú hneď po dosiahnutí zberovej zrelosti. Odroda vynikajúco rastie v oblastiach s veľkou snehovou pokrývkou. Odolnosť proti mrazu je vysoká, odroda znáša mrazy do −34 až −40 °C.

Patriot

Odroda "Patriot"
Odroda „Patriot“

Americká odroda dosahujúca výšku 120 až 180 cm. Vyznačuje sa veľmi veľkými plodmi (49 plodov/0,25 l) s veľmi dobrou chuťou. Dozrieva v tretej dekáde júla, úrody z kra sa pohybujú od 5 do 9 kg. Odroda lepšie rastie na teplých a slnečných stanovištiach, kde dosahuje vyššie úrody a lepšiu akosť plodov. Vhodná je do záhrad i na plantážne pestovanie. Zber sa vykonáva zo začiatku ručne a neskôr aj pomocou česákov. Je odolná proti hube Phytophtoria cinnamoni aj proti mrazom (−34 až −40 °C).

Sunrise

Tvorí stredne veľké kry dosahujúce výšku 130 až 160 cm. Rast je stredne silný, výhony sú v mladosti vzpriamené, neskôr ohnuté. Odroda má rada dobré pôdy, na ktorých prináša pravidelnú úrodu. Nevýhodou je, že zrelé plody ľahko opadávajú. Stredne veľké plody (70 plodov/0,25 l) dozrievajú v polovici júla. Sú bledomodré a majú plnú, silne aromatickú chuť. Odroda znáša mrazy do −24 až −28 °C. Je cenená pre skoré dozrievanie, chuť a arómu plodov a odolnosť proti chorobám. Vhodná je najmä do záhrad.

Stredne skoré odrody

Bluecrop

Čučoriedky, odroda "Bluecrop"
Odroda „Bluecrop“

Je jednou zo základných odrôd svetového sortimentu a nosnou odrodou plantážnych výsadieb. Silne rastúci ker tvorí vzpriamené výhony, dlhé až 160 – 200 cm. Plody sú veľké (65 plodov/0,25 l), dobrej akosti. Dozrievajú v prvej dekáde augusta. Z jedného kra sa urodí 4,5 až 9 kg. Rodivosť je pravidelná. Odroda je vhodná na ručný i mechanizovaný zber. Plody sú veľmi chutné, vhodné na priamy konzum i na spracovanie. Tento druh výborne znáša sucho a bujný rast si zachováva i na suchších stanovištiach. Odolnosť proti mrazu je do −34 °C. Odroda je ideálna na produkčné výsadby.

Bluegold

Odroda "Bluegold"
Odroda „Bluegold“

Odroda pochádza z USA. Vytvára nízke kompaktné kry. Drobné plody (70 plodov/ 0,25 l) dozrievajú v prvej polovici augusta. Vhodné sú najmä na ručný zber. Skoro a intenzívne sa vyfarbujú a majú veľmi dobrú chuť.

Blueray

Odroda "Blueray"
Odroda „Blueray“

Vytvára kry vysoké 120 až 180 cm. Je veľmi úrodná, z kra sa urodí až 9 kg. Plody dozrievajú začiatkom augusta. Sú veľké, lesklé a majú výbornú chuť. Odroda je vhodná na priamy konzum i na spracovanie. Hodí sa na plantážne pestovanie i na pestovanie v záhradách.

Herbert

Vytvára stredne veľké kry rozložitého vzrastu dorastajúce do výšky 150 cm. Dozrieva na prelome júla a augusta. Pri nadúrode môže dochádzať k alternácii rodivosti, vďaka čomu nie je veľmi vhodná do veľkovýsadieb. Rozširuje sa skôr v prídomových záhradkách. Plody dozrievajú v riedkych strapcoch a sú veľké (65 plodov/0,25 l). Keďže neznáša dobre transport, je vhodná najmä na priame a rýchle spracovanie. Odolnosť proti mrazom je do −28 až −30 °C.

Nelson

Odroda "Nelson"
Odroda „Nelson“

Stredne skorá americká odroda. Vytvára kry vzpriameného vzrastu s veľkosťou 130 až 180 cm. Plody začínajú dozrievať v poslednej dekáde júla, čas zberu je asi dva týždne. Úroda z jedného kra je asi 6 kg, plody sú veľké, umiestnené v riedkych strapcoch. Na kre vydržia dlho, neopadávajú. Vynikajúco znášajú transport, čo túto odrodu predurčuje hlavne na plantážne rozširovanie. Znáša mrazy do −28 až −34 °C.

Neskoré odrody

Berkeley

Odroda "Berkeley"
Odroda „Berkeley“

Tvorí riedke kry s pevnými vzpriamene rastúcimi výhonmi, dorastajúcimi do výšky 200 cm. Odrode sa darí najmä na stanovištiach s priepustným podložím. Z dôvodu citlivosti na jarné mrazy sa odporúča jej pestovanie len v teplejších oblastiach. Súplodia sú veľmi veľké a riedke, čo umožňuje ľahký zber. Dozrieva v druhej dekáde augusta, je vysokoúrodná. Plody sú stredne veľké, vhodné najmä na rýchlu spotrebu a majú dobrú chuť. Tento druh znáša mrazy do −28 °C.

Darrow

Odroda "Darrow"
Odroda „Darrow“

Kry dorastajú do výšky 150 až 210 cm, rast je vzpriamený až mierne rozložitý. Patrí medzi neskoršie odrody, dozrievať začína začiatkom augusta. Plody sú veľmi veľké, jedny z najväčších vôbec (v priemere 57 plodov/0,25 l). Odroda je atraktívna tiež vynikajúcou chuťou plodov – je to typická dezertná odroda. Vhodná je do záhrad i veľkovýsadieb. Odolnosť proti mrazom je −23 až −28 °C.

Pink Lemonade

Patrí medzi najatraktívnejšie odrody čučoriedok na trhu. Od ostatných odrôd sa líši vzhľadnými a voňavými ružovými kvetmi, ale najmä výraznou ružovou farbou plodov. Dorastá do výšky asi 1,5 m, pestovanie i uplatnenie má rovnaké ako ostatné odrody. Vďaka farbe je však vítaným ozvláštnením akéhokoľvek cukrárskeho či kulinárskeho výrobku. Je úrodná a chutná.

Čučoriedka nízka

Okrem klasických odrôd čučoriedok sa na trhu vyskytujú aj odrody tzv. čučoriedky nízkej. Tá vznikla ako medzidruhový kríženec čučoriedky vysokej a čučoriedky úzkolistej (Vaccinum corymbosum x Vaccinum angustifolium). Odrody z tohto kríženia dorastajú približne do výšky 1 m, vďaka čomu môžu byť vysadené v užšom spone a možno ich pestovať aj v nádobách formou mobilnej zelene. Odroda tvorí pomerne husté kry s listami užšími a menšími ako čučoriedka vysoká. Plody sú atraktívnej modrej farby, menšie až stredne veľké, aromatické a veľmi chutné. Oproti čučoriedke vysokej je o niečo viac tolerantná voči vyššiemu pH pôdy, ako aj voči ťažším pôdam. Je vysokoúrodná.

Čučoriedka nízka
Čučoriedka nízka

Putte

Odroda vznikla prirodzeným krížením čučoriedky vysokej a úzkolistej. Vyselektovali ju v roku 1986 vo Švédsku z výsevov semien pochádzajúcich z Minnesoty v USA. Kry majú vzpriamený rast, dorastajú do výšky 60 až 70 cm. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou proti mrazom, a to aj počas tuhej zimy bez snehu. Plody sú sladké, veľmi aromatické, tmavej farby so slabou modrastou voskovou „inovaťou“. Sú väčšie ako pri divo rastúcich formách, väčšia časť rastie v dlhých veľkých strapcoch. Dozrievajú na prelome júla a augusta. Z dospelého kra sa urodia 1 až 2 kg.

Emil

Odroda má podobný pôvod ako odroda Putte. Kry rastú v porovnaní s ňou silnejšie a vzpriamenejšie. Plody sú o niečo menšie, dozrievajú vo veľkých strapcoch. Termín dozrievania, kvalita plodov, chuť a farba sú porovnateľné s odrodou Putte. Takisto sú rovnako aromatické a chutné.

Northcountry

Odroda bola vyšľachtená na Univerzite v Minnesote v roku 1986. Kry dorastajú do výšky 45 až 60 cm. Sú vysoko tolerantné voči niektorým pôdnym chorobám. Listy sú úzke, v jeseni sa sfarbujú intenzívne dočervena. Odroda sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti mrazom, rastliny znášajú pokles teploty až do −40 °C. Plody sú veľké 10 až 11 mm, aromatické, veľmi chutné. Úrody z dospelého kra sa pohybujú od 1 do 2,5 kg.

Northblue

Odroda má rovnaký pôvod ako odroda Northcountry. Kry sú však väčšie, dorastajú do výšky 60 až 120 cm. Odroda je viac tolerantná voči niektorým pôdnym chorobám. Odolnosť proti mrazom je veľmi vysoká, znáša mrazy až do −42 °C. Plody sú tmavomodré a veľké 12,5 mm. Dosahuje vysoké úrody, dospelý ker plodí ročne 1,5 až 3,5 kg ovocia. Plody sa veľmi dobre skladujú v chladiarňach.

 

Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Veľká jarná súťaž 2024: Vyhrajte robotickú kosačku a pomocníkov do záhrady
Veľká jarná súťaž 2024: Vyhrajte robotickú kosačku a pomocníkov do záhrady
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Nenáročné fuksie rozžiaria každé miesto v záhrade. Ako ich pestovať a prezimovať?
Nenáročné fuksie rozžiaria každé miesto v záhrade. Ako ich pestovať a prezimovať?