Plánujeme záhradu: Úzka a dlhá okrasná záhrada

  • 06.08.2021

Úzke a dlhé pozemky sú pomerne časté v mestách aj na vidieku. No aj úzka záhrada môže mať svoje čaro a byť útulná. Dôležité je všetko správne usporiadať.

Plánujeme záhradu: Úzka a dlhá okrasná záhrada

Prinášame vám návrh riešenia takejto záhrady.

Výhody tohto riešenia

+ Trávnik situovaný v zadnej časti záhrady ju opticky rozširuje a zároveň skracuje.
+ Kvetinové záhony v prednej časti s výškovým usporiadaným rastlín a so zvlnenými okrajmi odpútavajú pozornosť od skutočnej hranice záhrady.
+ Rozdelenie pozemku na dve časti – spevnenou plochou a výsadbou – takisto klame oko pozorovateľa – záhrada sa zdá širšia a kratšia.
+ Veľké stromy v strede pozemku a vzadu sú výbornou voľbou pri snahe záhradu opticky skrátiť. Rovnakú úlohu plní aj množstvo krov v predných partiách.
+ Výrazná modrá farba záhradného domčeka oživuje záhradu.

Plánujeme záhradu: Úzka a dlhá okrasná záhrada
Zoznam rastlín na výsadbu: 1 Ibištek, 2 Šalvia ‘Purpurascens’, 3 Muškát, 4 Heuchera ‘Palace Purple’, 5 Budleja, 6 Okrasná jabloň, 7 Breza, 8 Plamienok

Nevýhody tohto riešenia

– Dve brezy v strede pozemku časom narastú do väčších rozmerov a úplne oddelia prednú časť od zadnej. Skôr by sa sem hodili dreviny s kompaktnou guľovitou korunkou.
– Záhony sú vyskladané z rastlín, ktoré sú atraktívne najmä v letnom období. Na jar a jeseň môže byť záhrada menej zaujímavá.
– Užšie chodníky môžu sťažovať prístup do záhradného domčeka počas nepriaznivého počasia.
– V záhrade chýba lavička či záhradný nábytok.
– Eleganciu a vzdušnosť by sem vniesli okrasné trávy, ktoré by sa dali doplniť.

Na úzkom pozemku nie je dobré vysadiť len jeho hranice a v strede ponechať trávnatú plochu. Tak sa tvar záhrady výrazne predĺži a bude pôsobiť nezaujímavo.

Aké rastliny vysadiť do takejto záhrady

1. Ibištek sýrsky (Hybiscus syriacus)

Ibištek sírsky

Ide o intenzívne a bohato kvitnúci ker, nízky stromček s výškou cca do 2 – 3 m. Je nenáročný, dobre znáša teplo aj sucho, je dostatočne mrazuvzdorný. Nie je vhodný vedľa terasy a chodníka, opadané kvety ich môžu farbiť.

2. Šalvia lekárska (Salvia officinalis ҅Purpurascens̕)

Šalvia lekárska

Polodrevitá trvalka dobre znáša teplo a sucho, dosahuje výšku cca do 1 m. Vyžaduje predjarný hlbší rez a neskôr odstraňovanie odkvitnutých súkvetí. Bohato kvitne začiatkom leta, pri správnej starostlivosti aj dvakrát za rok.

3. Muškát krúžkovaný (Pelargonium zonale)

Muškát

Ide o trvalku, no u nás neprezimujúcu, preto ju pestujeme ako letničku. Ak máme možnosť rastlinu správne zazimovať, vydrží mnoho rokov. Na jar po prezimovaní sa môže zrezať asi o tretinu, ak sú výhonky slabé, aj viac.

4. Heuchera drobnokvetá (Heuchera micrantha ‛Palace Purple‛)

Heuchera

Trvalka znášajúca aj polotieň vytvára bohaté trsy s výškou pri kvitnutí asi do 60 cm. Drobné kvety na súkvetiach sú menej nápadné, rastlina sa pestuje najmä pre atraktívne farebné listy. Využijeme ich v záhrade ako zaujímavý farebný akcent.

5. Budleja Davidova (Buddleia davidii)

Budleja

Obľúbený motýlí ker s výškou do cca 3 m. Bohato a dlho kvitne. Dá sa vysádzať ako solitér, ale aj do pozadia kvetinových záhonov. V predjarí vyžaduje pomerne hlboké zrezanie. Veľmi dobre znáša aj slnečné a suché stanovište.

6. Okrasná jabloň (Malus)

Okrasná jabloň

Okrasné jablone, nenáročné na starostlivosť, dosahujú výšku asi 3 až 6 m. Na jar nádherne kvitnú a jeseň zdobia veľkým množstvom drobných plodov. Existuje niekoľko zaujímavých druhov a odrôd s rôzne sfarbenými plodmi.

7. Breza papierová (Betula papyrifera)

Breza papierová

Breza pestovaná pre atraktívne biele kmene s papierovito sa odlupujúcou kôrou. Môže dosiahnuť výšku 30 m. Má rada teplé, slnečné až polotienisté miesta, na pôdu ani na vlhkosť nie je náročná. Pozor na peľové alergie.

8. Plamienok hybridný (Clematis „Ramona“)

Plamienok

Liana s výškou do asi 3 m vyžaduje priväzovanie k opore. Kvitne počas leta veľkými kvetmi s priemerom až 15 – 20 cm. Na začiatku jari, keď začína pučať, sa odporúča zrezať všetky výhonky približne 0,5 m nad zemou.

 

 

Text: Daniel Košťál
Foto: thinkstock.cz, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade? Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať?