Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať?

  • 07.08.2022

Dobrý deň, na listoch viniča sme objavili takéto útvary. Čo to spôsobilo?

Plstnatosť listov viniča
Foto: Shutterstock

Pravdepodobne ide o roztoča vlnovníkovca viničového (Eriophyes vitis) Spôsobuje takzvanú plstnatosť listov. Z vrchnej strany listu sú nápadné hrbolčeky, zo spodnej zasa dutinky s bielym povlakom.

Samotný povlak pozostáva z chĺpkov, ktoré tvorí vinič po podráždení roztočom. Plsť je biela, neskôr hnedne. Škodca sa zvyčajne vyskytuje v malom množstve a nespôsobuje veľké škody. Najviac napadnuté listy oberieme a spálime.

V ďalšom roku napadnuté rastliny postriekame v čase pučania prípravkami s obsahom síry, napríklad Kumulus, Sulikol a Thiovit, prípadne krátko po vypučaní prípravkami určenými na predjarný postrek ovocných drevín a viniča, napríklad Oleolux.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?